İstanbul Boğazı’na dev bir proje daha

İstanbul Boğazı’na dev bir proje daha

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, bu zamana kadar yapılmış olan dev projelerin, üç boğaz köprüsü, Avrasya Tüneli ve Marmaray‘dan sonra İstanbul Boğazı‘a Asya ile Avrupa’yı birbirine birleştirecek olan altıncı mega projenin yakın bir zamanda başlatılacağı müjdesini verdi…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını yaptığı Üsküdar–Ümraniye–Çekmeköy metro hattının ikinci kısmı olan Ümraniy–Çekmeköy hattı açılışında konuşma yapan Bakan Turhan, yakın zamanda İstanbul Boğazı’nın altından geçecek yeni bir dev projeye başlanılacağını, bu proje ile dünyada bir ilkin gerçekleştirileceğini belirtti ve günde 6,5 milyon insanın kullanacağı, toplam 9 farklı raylı sistem ile ekspres metro sayesinde iki kıtayı birbirine bağlanacağını söyledi.

Metro yıl sonunda 233 kilometreye ulaşacak

Bakan Turhan, dünyanın ilk metrosu Londra metrosundan tam 12 sene sonra dünyanın ikinci, Türkiye’nin ilk metrosu olan 1875’te açılan Karaköy ile Beyoğlu’nu birbirine bağlayan tünelden sonra ikinci metro hattının açılması 143 yıl beklenildiğini hatırlatttı ve İstanbulluların rahmetli Turgut Özal döneminde 1989’da açılan 7 kilometrelik Aksaray metrosu ile tanışabildiğini dile getirdi. Geride kalan 150 yıl içinde “Dünyanın birçok metropolünde ulaşım, yer altında metrolarla sağlanmaya başlanmıştı. Açıkçası elin oğlu şehirlerin altını, üstünü demir ağlarla örerken ülkemizde havanda su dövülüyordu” diyerek sözlerine devam eden Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan “Bu duruma en esaslı itirazı, 1994’te, İstanbul’a Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla Sayın Cumhurbaşkanımız yapmıştır. Cumhurbaşkanımızın özellikle ulaşım konusunda belediye başkanlığı döneminde, ortaya koyduğu vizyon, daha sonraki süreçlerde de meyvesini vermeye devam etti. Böylece, metro konusunda 150 yılda bir arpa boyu yol alınmazken, 15 yıl gibi kısa sürede sadece İstanbul’da 160 kilometre uzunluğunda metro yapıldı. Bu yıl sonunda 233 kilometreye ulaşacak. Bugün açılışını yaptığımız Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu da bu vizyonun bir ürünüdür.” şeklinde konuştu.

Bakan Turhan, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattının sadece 3 ilçeyi birbirine bağlamakla kalmayacağına dikkat çekti. Hattın  Üsküdar’dan Marmaray, oradan da Hacıosman metrosuna entegre olacağını söyleyen Bakan Turhan, metronun hizmete girmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.