TOKİ’nin emeklilere “İkinci Bahar” kampanyası devam ediyor

TOKİ’nin emeklilere “İkinci Bahar” kampanyası devam ediyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) emekliler için hayata geçirdiği  “İkinci Bahar” kampanyası devam ediyor.

TOKİ “Emekliye İkinci Bahar” projesinde Bursa’nın Nilüfer ilçesinde inşasına başlanan bin 201 konutluk projesinde konutlar sahiplerine teslim edildi.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, projeye konut sahibi olmak isteyen 12 bin 955 emeklinin müracaat ettiğini belirtti.

Bu müracaatlar neticesinde 15 Ekim 2016’da kura çekilişini yaptıklarını anlatan Turan  Konutlar 2+1 planında inşa edildiğini söyleyen TOKİ Başkanı Ergün Turan, “83 bin TL’den başlayan fiyatlarla %12, %15, %20 peşinat ve 180, 216, 240 ay vade seçenekleri ile konutlarımız satışını daha önce gerçekleştirdik. Proje kapsamında ayrıca 3 cami ile 3 büfe inşa ettik” şeklinde konuştu.

TOKİ emeklileri ev sahibi yapıyor

Ülkemiz sınırları içinde yaklaşık 33 ilimizdeki emeklileri konut sahibi yaptıklarını söyleyen Turan, “Batman’da sadece emeklilerimiz için bin 472 konut inşa ettik. Emeklilerimize yüzde 25 kontenjan ayırıyoruz.  Kendilerinden gelen talep doğrultusunda, ’emeklilere özel’ konut projeleri geliştiriyoruz.  Başta emeklilerimiz olmak üzere dar gelirli vatandaşlarımızı 250 lira gibi düşük taksitlerle ve uzun vadeli ödeme koşullarıyla yuva sahibi yapmak için faaliyetlerimizi hızlandırdık. Bugüne kadar 7 bin 779 konutu emekli vatandaşlarımıza verdik. Amacımız ev sahibi olmayan emekli büyüklerimizi kira öder gibi ev sahibi yapmaktır” dedi.

Yatay mimari ve mahalle kültürü ile inşa ediyoruz

TOKİ olarak konut üretimine sadece bir bina inşası olarak bakmadıklarını söyleyen Turan, “Bugün Türkiye’nin dört bir yanında süren yeni TOKİ üretimleri,  şehirlerimize örnek nitelikleriyle, yerel unsurları barındıran güçlü ve nitelikli yapılardır. Barınma ihtiyacının giderilmesi kadar sosyokültürel işlevlerini de önemsiyoruz. Bu nedenle, milletimizin en temel özelliği ve arayışı olan dayanışma, komşuluk kültürüne imkan tanıyan semt dokusunun hayat bulduğu ‘mahalle konsepti’ ile de üretimler hayata geçiriyoruz. Dünden bugüne gelebilen şehirlerimize baktığımızda, konutların yatay olduğunu görüyoruz. TOKİ olarak,  konut bölgelerinin ve genel şehir planının elverdiği alanlarda, yatay mimari yaklaşımla çok katlı olmayan üretimler hayata geçirip hiçbir şehirde en yüksek bina TOKİ binası olmayacak diyoruz” ifadelerini kullandı.

“Emeklilerimiz için yaşam alanları oluşturuyoruz”

TOKİ Başkanı Turan, projenin camileri, ticari birimleri, parkı, peyzajıyla yeni bir yaşam alanı olduğunu aktararak, “Bina cephelerinde zemin kat seviyesinde yöresel ‘kayrak’ taş kaplamalar, dekoratif pencereler, payanda ve söveler kullanarak geleneksel ve modern mimari buluştuğu konutlar inşa ettik. Projedeki daireler 2 oda 1 salon olarak planlandı. 83 bin TL’den başlayan fiyatlarla yüzde 12, yüzde 15, yüzde 20 peşinat ve 180, 216, 240 ay vade seçenekleri ile konutlarımız satışını daha önce gerçekleştirdik. Proje kapsamında ayrıca 3 cami ile 3 büfe inşa ettik.” diye konuştu..