Sanal Ofisi tercih edenlerin sayısı artıyor

Sanal Ofisi tercih edenlerin sayısı artıyor

sanal ofis

Dünyada yaşanan ekonomik kriz, yeni girişimcileri sanal ofise yönlendirdi. Esnek çalışma alanı sağlayıcısı Regus’un verilerine göre, Türkiye’de de sanal ofis hizmetlerine yönelik talep 2012′de bir önceki döneme göre yüzde 25 oranında arttı

Dünyada yaşanan ekonomik kriz birçok şirketi maliyetleri düşürmeye yönelik alternatifler aramaya yöneltti. Bunların başında da kiralama, kırtasiye, sekretarya gibi masrafların olmadığı sanal ofisler geliyor. İhtiyaca göre kontrat yapılabilen sanal ofislerde isteyen sabit bir oda, isteyen toplantı odası hizmeti alabiliyor. Özellikle küçük işletmelerin sanal ofisleri seçmesinin nedenleri arasında geleneksel, pahalı kiralara bağlı kalmamak, resepsiyon, sekretarya gibi destek hizmetlerini yönetmekten kurtularak en iyi yaptıkları işe odaklanmak gibi avantajlar var. İyi bir iş adresi ve toplantı odalarıyla profesyonel bir imaj yansıtma isteğine de imkân sağlayan sanal ofisler, işletmeleri boş duran ofis alanlarından kurtarıyor. Girişimcileri depozito, altyapı, dekorasyon gibi önemli giderlerden kurtaran sanal ofisler, yeni ofis açma gibi büyüme adımlarının ihtiyatlı bir şekilde atılmasına da imkân veriyor.

Sanal Ofisler ile Risk azalıyor
Sanal ofis kiralayan şirketler, isterlerse ofislerini kalıcı bir düzende, isterlerse gerçek bir ofise geçmeden önceki ara durak olarak kullanıyor.  Avrupa’da yakın zamanda yaşanan ekonomik gelişmeler ve avronun geleceğine yönelik devam eden spekülasyonların, yerel ekonomiler üzerinde dünya genelinde doğrudan bir etki yaratıyor.

Peki Şirketler neden sanal ofise yöneliyor?
Küçük işletmelerin çalışma alanlarını yönetme yollarındaki davranış değişikliğinde beş temel neden rol oynuyor:
1. Özgürlük: Geleneksel, pahalı kiralara bağlı kalmamak.
2. Odaklanma: İşletmeler en iyi yaptıkları işe odaklanmak istiyor. Resepsiyon, sekretarya gibi destek hizmetlerini yönetmek zaman kaybına neden oluyor.
3İmaj: İyi bir iş adresi ve kusursuz toplantı odaları ile profesyonel bir imaj yansıtma isteği.
4. Gereksiz masrafları kesme: Boş duran ofis alanına veya video konferansın mümkün olabileceği yerde yolculuklara para harcamamak.
5. Tedbirli büyüme: Girişimcileri depozit, altyapı, dekorasyon gibi önemli giderlerden kurtaran sanal ofisler yeni ofis açma gibi büyüme adımlarının ihtiyatlı birşekilde atılmasına da olanak veriyor.
6Ağ oluşturma: Evden çalışmak maliyetten tasarruf sağlasa da soyutlanmanıza neden olur. Bu nedenle insanlar iş salonlarında çalışmaya yöneliyor.