Emlak ev alım satımındaki vergi 5 yıldan 10 yıla çıkarılıyor.

Emlak ev alım satımındaki vergi 5 yıldan 10 yıla çıkarılıyor.

ev

Hazırlanan Yeni Gelir Vergisi Yasası’nda ev alım satımıyla ilgili bir düzenleme de olduğu öğrenildi. şu anki yasada konutu alan şahıs  5 yıl sonra satarsa artık vergi ödemeyecek. 5 yıldan önce satılması halinde ise evin alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki fark ‘Değer artış kazancı’ olarak Gelir Vergisi’ne tabi tutuluyor. Böylece yüzde 15 ile 35 aralığında vergi ödeniyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçtiğimiz günlerde gazetelerin ekonomi müdürleri ile yaptığı toplantıda 5 yıllık bu sınırın kaldırılacağını söyledi.

Böylece 5 yıllık sınır kalkmış ve yerine kademeli bir vergi anlayışı getirilmiş olacak. Vergi.com.tr internet sitesinde konuya ilişkin bir soruyu yanıtlayan vergi uzmanı 5 yıllık sınırın kaldırılacağını ticari işletmeye dahil olmayan arsa arazi ve binaların satışında gayrimenkulün elde tutulduğu her yıl için kazancın belli bir tutarının vergi dışı kalacağını yazdı.
5 yıl sınırı 10 yıla çıkıyor
Hazırlanan taslakta konut satın aldıktan sonra 3 yıl içinde satarsa alıcı kazancının tamamını beyan edecek. 3 yıl sonra satışında edilen tutarın yüzde 20’si vergi dışı bırakılacak. Böylece 100 liraya alınan konutu 4’üncü yıl 200 liraya satan vatandaşın elde ettiği 100 liralık kazancın 3 yıl sonra yüzde 20’si vergi dışı kalacak 80 lirası ise gelir vergisine tabi olacak. Konut dört yıl sonra satılmış ve aynı kazanç elde edilmişse 40 lira vergi dışı kalacak ve 60 lira üzerinden gelir vergisi ödenecek. Eskiden kazancın tamamen vergi dışı kaldığı 5’inci yıl sonunda ise kazancın yüzde 60’ı vergi dışı kalacak ve 40 lira üzerinden vergi ödenecek. 6’ıncı yıldan sonra ise 80 lira vergi dışı kalacak ve 20 lira üzerinden vegri alınacak. 10 yıl sonunda ise artık hiçbir vergi talep edilmeyecek. Yani bir konut alıp 10 yıl elinde tutup satanlar vergi ödemeyecek.
Peki neler değişiyor?
– Arsa arazi ve binaların elde edildikten 5 yıl sonra satılmasında kazancın kazancın vergi dışı kalmasına son veriliyor.
– Ticari işletmeye dahil olmayan gayrimenkullerin satışında, her yıl belli bir tutar vergi dışı kalıyor. Ancak ticari işletmeye dahil gayrimenkuller bu istisnanın dışında kalıyor.
– Özel inşaatlar ticari kazanç ve değer artışı kazancı olarak ikiye ayrılıyor.
– Hasılat paylaşımı esasına göre yapılan inşaatlarda indirim uygulanmayacak.
– Toplam brüt alanı 1000 metrekareyi aşan inşaatlar başka herhangi bir şarta bakılmadan ticari faaliyet olarak vergilenecek.
– Tek konutunu satıp başka bir konut alanların satıştan elde ettiği kazanç vergilenmeyecek.

Murat DEMİR