TOKİ’den konut fiyatlarını ve kiraları düşürecek dev proje geliyor!

TOKİ’den konut fiyatlarını ve kiraları düşürecek dev proje geliyor!

2022 ağustos ayının ilk günü gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini duyurduğu “81 ilimizde dar gelirliye kira öder gibi ev” projesini detayları hakkında bilgiler veren Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye tarihinin en büyük konut projesi ile ülkemizde yüksek konut fiyatları ve konut kiralarında bir nebze gerileme olacağını anlattı.

Bakan Murat Kurum konut fiyatlarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayarak şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızdan gelen şikayetlerin takibini Hazine ve Maliye Bakanlığı ve biz yapıyoruz. Suni bir artıştı hep onu söylüyoruz. Arzda sıkıntı varsa sıkıntıyı giderecek süreci Cumhurbaşkanımız paylaştı. O da konut fiyatlarının geri gelmesine neden olacak, sistem oturacak. Maliyetlerin de orada etkisi çok var. Demir ve çimento ana maliyetler diyelim. Şu an geri geri geliyor. Hem dünyadaki tedarik zincirinin oturması ile de alakalı bir durum. Ülkeler üretime geçtiler, arz arttı. talep aynı kalınca mecburen fiyat da geri geliyor. Onlar da oturuyor. Kirada da olacak konut fiyatında da olacak.

Bizim yapacağımız projelerle de buna imkan sağlayacağız. Vatandaşımızı her işte olduğu gibi konut işinde de aç ve açıkta bırakmayacağız.  Hazine arazileri ile ilgili her türlü sübvansiyonu yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Önümüzdeki ay itibari ile onları açıklayacağız.

TOKİ sosyal konut projesi, 2022 Ağustos ayı değil eylül ayına kaldı gibi, Eylül ayında bu büyük projeyi Cumhurbaşkanımız paylaşacak. Bu büyük projeyi sevgili vatandaşlarımıza sunmuş olacağız.”