Erdal Eren: Suudi Arabistan ile sıkıntıların giderilmesi her iki ülkeye de fayda sağlayacak  

Erdal Eren: Suudi Arabistan ile sıkıntıların giderilmesi  her iki ülkeye de fayda sağlayacak   

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), diplomatik temaslar için Ankara’da bulunan Suudi bakanlar ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş başkanlığında bir araya geldi. Türk müteahhitler olarak Suudi Arabistan’ın kalkınma projelerine katkı sağlayabileceklerini söyleyen TMB Başkanı M. Erdal Eren, “Türkiye ile Suudi Arabistan arasında müteahhitlik alanındaki ilişkilerin geliştirilmesinin taşıdığı önemi bir kez daha belirtmek ve mevcut sıkıntılı dönemin sona ermesinin her iki ülkenin iş insanlarının yararına olduğunu bu vesileyle vurgulamak istiyorum” dedi.

Suudi Arabistan’da proje gerçekleştiren müteahhitler ile iş dünyası temsilcileri, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un başkanlığında Suudi Arabistan Krallığı Ticaret ve Enformasyon Bakanı Macid Abdullah Al Qasabi ve Yatırım Bakanı Khalid Bin Abdülaziz Al Falih ile bir araya geldi. 

Toplantıda konuşan TMB Başkanı M. Erdal Eren, “Bizler Türk müteahhitler olarak Suudi Arabistan’ın kalkınma projelerine katkı sağlayabileceğimizi, ayrıca üçüncü ülkelerde Suudi firmaları ile birlikte birçok başarıya daha imza atabileceğimize inanıyoruz. Ülkelerimiz arasında müteahhitlik alanındaki ilişkilerin geliştirilmesinin taşıdığı önemi bir kez daha belirtmek ve mevcut sıkıntılı dönemin sona ermesinin her iki ülkenin iş insanlarının yararına olduğunu bu vesileyle vurgulamak istiyorum” dedi.

‘Saudi 2030 ve Gigaproject programında yer almayı bekliyoruz’

Son birkaç yıldır Türk müteahhitlerin Suudi Arabistan’da yaşadığı sıkıntıları anlatarak, bunlara çözüm bulunması gerektiğini anlatan Eren, şöyle devam etti: “Bugün itibarıyla müteahhitlerimiz 131 ülkede yaklaşık 460 milyar dolar tutarında 11 bin projelik dev bir portföye sahiptir. Suudi Arabistan Türk müteahhitlik firmalarının en fazla proje üstlendiği 6. ülke konumunda olup, ülkede bugüne kadar 24,3 milyar Dolar tutarında 377 proje üstlenilmiştir. Firmalarımız ülkede yol-köprü-tünel, demiryolu, havaalanı, liman, kentsel altyapı, boru hattı, konut, iş merkezi, sağlık ve turizm tesisleri, baraj, enerji santrali ve petrokimya tesisi gibi çeşitli projeleri hayata geçirmişlerdir. Ancak müteahhitlik hizmetlerimiz açısından büyük önem taşıyan Suudi Arabistan’da firmalarımızın faaliyetleri 2019 yılı itibarıyla durma noktasına gelmiş ve o tarihten bu yana da üzülerek belirtmek isterim ki pek bir gelişme göstermemiştir. Uluslararası müteahhitlik hizmetlerinin siyasi ve ekonomik gelişmelerden en çok etkilenen sektörlerin başında geldiği hepimizin malumlarıdır. Bizler Türk müteahhitleri olarak bu sıkıntılı sürecin artık aşılacağını ümit ediyor ve Saudi 2030 ve Gigaproject programı gibi uzun vadeli planlar kapsamında önümüzdeki dönemde Suudi Arabistan’da gerçekleştirilmesi öngörülen enerji, su, konut ve altyapı projelerinde yeniden yer almayı bekliyoruz.”

3,3 trilyon dolarlık yatırım gündemde

Etkinlikte Suud bakanlar, ülkede sorun yaşayan Türk müteahhitlerle bire bir görüştü ve aktarılan sorunlar için çözüm mesajı ile gümrüklerde yaşanan sorunların, vize sorunlarının, an itibarıyla ortaya kalktığının müjdesini verdi. Konuk bakanlar, önümüzdeki dönemde enerjiden ulaştırmaya birçok alanda ülkede toplam 3,3 trilyon dolar tutarında yatırım gerçekleştirileceğini, bu projelerin Türk müteahhitlere büyük fırsat sunacağını, ilişkilerin, geçmiş dönemdeki iyi seviyeye taşınması ile yetinilmeyip daha ileri düzeye taşınmasında kararlı olduklarını da vurguladı.