Sua İnşaatın Elite Concept projesi hakkında detaylar

Sua İnşaatın Elite Concept projesi hakkında detaylar

Firma Adı: Şua İnşaat

Projenin Adı: Elite Concept

Yeri: İstanbul – Kadıköy – Fikirtepe

Sloganı: Yaşamın merkezinde, İstanbul’un ortasında…

Konumu: Kara, deniz, hava yolu ve raylı sistem gibi pek çok farklı ulaşım alternatifinin kesişim noktasında yükselen Elite Concept, E-5 karayoluna 1 dakika mesafede, metro ve metrobüsün yanı başında yer alıyor. Proje yaklaşık olarak; Bağdat Caddesi’ne 6 dakika, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne 5 dakika, Avrasya Tüneli’ne ve Harem Arabalı Vapur İskelesi’ne 8 dakika, Kadıköy vapur iskelesine, Moda sahiline ve Kalamış Marina’ya 10 dakika ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na 20 dakika mesafede konumlanıyor.

Yakınındaki Eğitim ve Sağlık Kurumları: İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Marmara Üniversitesi (Göztepe ve Haydarpaşa Kampüsü), Doğuş Üniversitesi, Doğuş Lisesi ve İstanbul Anadolu Fen Lisesi projenin yakınlarındaki eğitim kurumlarından sadece birkaçı. Göztepe Eğitim ve Araştırma, Medipol, Acıbadem, Medical Park, Siyami Ersek ve Haydarpaşa Numune Hastanesi gibi Türkiye’nin önde gelen hastaneleri de sadece birkaç dakikalık mesafede yer alıyor.

Yakınındaki Alışveriş Merkezleri: Projeden; Optimum Outlet, Nautilus ve Akasya AVM, Carrefoursa Kozyatağı ve Bauhaus gibi alışveriş merkezlerine ulaşım araçla birkaç dakika sürüyor.

Başlangıç Tarihi: Temmuz 2016

Bitiş Tarihi: Temmuz – Ekim 2018 (İlk bloğun Temmuz, ikinci bloğun Eylül, üçüncü bloğun Ekim 2018’de teslim edilmesi planlanıyor.)

Blok ve Kat Sayısı: 24 katlı 3 blok

Konut ve Ticari Ünite Sayısı: 785 konut ve 26 ticari ünite

Konut Tipleri: 1+1, 2+1, 3+1, 4+1

Konut Büyüklükleri:

1+1 dairelerin brüt kullanım alanı: 65 – 87m²

2+1 dairelerin brüt kullanım alanı: 97 – 140m²

3+1 dairelerin brüt kullanım alanı 169 m²

4+1 dairelerin brüt kullanım alanı: 216 m²

Toplam Alan: 155.000 m²

Arazi Alanı: 24.000 m²

Projenin Toplam Yeşil Alan ve Sosyal Tesis Alanı: Elite Concept’in yüzde 75’i sosyal donatı ve peyzaj alanlarına ayrılmış durumda. Projenin sosyal tesisleri içinde; kapalı havuz, sauna, buhar odası, fitness center, cafe, süs havuzları, koşu ve yürüyüş parkurları, çarşı otoparkı ve kapalı otopark yer alıyor. Ayrıca bölgenin kendi içerisinde açık teras bahçeleri bulunan ilk projesi olma özelliğini taşıyor. Blok zeminlerinde yer alan çarşı caddedeki mağazalar ise giyimden gıdaya, eczaneden markete, banka şubelerinden ATM’lere kadar tüm önemli ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde tasarlanacak.

Projenin Genel Özellikleri: “Yaşamın merkezinde, İstanbul’un ortasında” yepyeni ve elit bir konsept söylemi ile hayata geçirilen Elite Concept, Anadolu yakasının kalbinde, eğlencenin, kültürün, alışverişin, yatırımın ve yaşamın merkezi Kadıköy’de konumlanıyor.

Kadıköy Fikirtepe’de 24 katlı 3 bloktan oluşan bir rezidans projesi olan Elite Concept, 1+1’den 4+1’e kadar çeşitli büyüklük ve özellikte 785 konut, 26 ticari ünite ve sosyal yaşam alanlarından oluşuyor. Yüzde 70’i 3+1 ve 2+1, yüzde 30’u ise 1+1 daire tiplerinden oluşan projede 4 adet 4+1 daire bulunuyor.

Bir yanda adalar, deniz ve tarihi yarımadanın göz alıcı siluetini diğer yanda Çamlıca’yı gören İstanbul’un dört bir yanına hakim manzarasıyla dikkat çeken Elite Concept, yüzde 90 cam panoramik cephe mimarisi ile bu manzarayı kesintisiz olarak izleyebilmeyi mümkün kılıyor. Projede, modern zamanların Babil Kulesi olarak adlandırılan Dubai’deki Burj Al Khalifa ve dünyanın en yüksek kulesi olmaya hazırlanan Cidde’deki Jeddah Tower gibi prestijli projelerde kullanılan Amerikan menşeli Guardian markasının reflekte camları tercih edildi. Güneşe karşı yüksek performanslı koruma sağlayan bu özel camlar, daire içlerinde ısı ve morötesi ışık artışına neden olabilecek güneş enerjisini en aza indirirken, her türlü uygulama için görünür ışık iletimini ise maksimum noktaya çıkarıyor.

İstanbul’daki yüksek katlı projelerde eşine az rastlanır şekilde dairelerin etrafını çepeçevre saran balkonları ile de farklılaşan Elite Concept, bu sayede sakinlerine hava alma ve gelen güneş ışığını kırarak manzarayı kusursuz bir şekilde izleme fırsatı sağlarken aynı zamanda pencere temizliğinin daireler tarafından kolaylıkla yapılabilmesine imkan tanıyor. Ayrıca açılabilen pencereleri sayesinde evlerin rahatlıkla havalandırılmasına olanak sağlıyor.

Akıllı telefon ya da tabletlerle internet bağlantısı üzerinden kontrolü sağlanabilen akıllı ev konsepti ile hayatı kolaylaştıran proje, doğaya dost sürdürülebilir bir yaklaşımla planlandı. Elite Concept’teki tüm peyzaj alanlarının sulaması ve klozet rezervuarlarında kullanılacak su ihtiyacı; banyo, mutfak ve lavabolarda kullanılan sular ve yağmur sularının arıtılmasıyla elde edilen gri su arıtma sistemi ile gerçekleştirilecek. Ayrıca ortak alanların aydınlatma ve sıcak su ihtiyacı için de güneş panelleri sayesinde güneş enerjisinden yararlanılacak. Bu uygulamalarla elde edilecek tasarruf, işletme maliyetlerinin minimuma düşürülmesini ve aidatların azalmasını sağlayacak.

Kadıköy Fikirtepe, şimdilerde sadece Türkiye’deki değil, dünyadaki gayrimenkul yatırımcılarının da gözdesi olan önemli bir lokasyon durumunda. Tamamlandıktan sonra caddeleri, mağazaları, alışveriş ve moda kültürü, yaşam trendleri ve geniş yollarıyla İstanbul’da deyim yerindeyse bir Manhattan etkisi yaratacak Kadıköy Fikirtepe’nin en merkezi yerinde konumlanan Elite Concept; ulaşılabilir konumu, merkezi lokasyonu ve İstanbul’un dört bir yanına hakim manzarasıyla kısa vadede yüksek kazanç vadeden elit bir yatırım konsepti.

Elite Concept’in mobilya, dolap, kapı, granit ve pencere sistemleri gibi pek çok detayı Şua Şirketler Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Elite Desing bünyesinde Samandıra’da konumlanan üretim tesisinde projeye özel olarak tasarlanıp üretiliyor. Yüksek kaliteye sahip özgün tasarımlarla donatılmış projede, standartlar kapsamında yeterli olan C-35 yerine deprem dayanımı daha yüksek olan C-45 beton kullanıldı.

Mimari Hikaye: Çizgisi, ayrıntısı ve dokusuyla zamanın ötesine geçen bir mimariye sahip olan Elite Concept, özel cephe yapısıyla Kadıköy’ün siluetine değer katacak bir tasarım olarak öne çıkıyor. Her köşesi ve metrekaresi elit bir yaşamın gereklilikleri planlanarak tasarlanan proje; merkezi klima sisteminden ankastre mutfağa, akıllı ev teknolojisinden İstanbul manzarasını kesintisiz olarak izleyebilmeyi mümkün kılan yüzde 90 cam panoramik cepheye kadar pek çok özelliği ile dikkat çekiyor. İstanbul’un şehir siluetine değer katma misyonuyla kurgulanan Elite Concept, sıradışı bir mimariye hayat verebilecek trendler ile farklı hayal ve beklentilere cevap verebilecek çizgiler ışığında tasarlandı. İnsanın hep daha fazlasına layık olduğu düşüncesi ile çizilen proje, mimari mekan ve yapı özelliklerini incelikli detay ve nitelikli sistemlerle bütünleştiriyor.

Mimarlık Araştırma Merkezi’nin (MAM) kurucusu Yüksek Mimar Adnan Kazmaoğluprojenin mimari hikayesini şöyle anlatıyor;

“Elite Concept’i tasarlarken içine fonksiyonlar doldurulmuş kütleler yerine kullanım fonksiyonundan yola çıkan, çevre parametrelerini dikkate alan ve bunları yaparken görsel fonksiyonları da göz ardı etmeyen bir yapı oluşturmak, bizim ana çıkış noktamız oldu. Dikine yükselen blokların prizma şeklinin arkasında, her ne kadar biçim kaygısı ya da tesadüfi olarak gelişen bir süreç olduğu düşünülse de bizim amacımız yan yana geldiklerinde birbirlerinin manzarasını kesmeyecek bir yerleşim ahengi yakalamaktı. İşte her dairenin kendine ait panoramik bir manzaraya sahip olmasının arkasındaki küçük sır da buydu. Bu düzenleme ile salondan mutfağa dairelerdeki tüm mekanlar, tüm alanlar aynı manzaraya sahip olma ayrıcalığına kavuşmuş oldu. Üstelik köşe daireler iki yönlü bir manzaraya bakar hale geldi.

Bloklar, kusursuz bir esneklik sağlayan strüktür kurgusuyla, yani farklı kuvvet, ağırlık ve gerilimlere direnç ve denge kazandıran ölçü tekrarlılıklarına sahip içyapı düzeniyle tasarlandığı için dairelerin 1+1’den 2+1’e, 3+1’den 4+1’e kolaylıkla dönüşebilmesi sağlandı.

Kulelerin baza katmanı; sosyal tesisler, teras bahçe ve mağazalardan oluşan bir yerleşim planıyla düzenlendi. Teras bahçede dinlenme ve çocuk oyun alanlarının yanı sıra burada yer alacak heykelsi bir skylight’ın bu ortamdan alınan keyfi daha da katlayacağını düşündük. Alt bahçede, setlendirip kademelendirerek ekstra kullanım alanı haline getirdiğimiz peyzaj düzenlemesi, blokların mimarisine uygun geometrik bir grafik tasarıma sahip. Bahçeyi tepeden gören rezidansların seyir keyfini artırmak amacıyla peyzaj kurgusunda alçak yeşillikler tercih etmemizin yanı sıra yüksek ağaç gruplarının çeperde kalmasına özen gösterdik.

Her bloğa özel lobi ve giriş alanının yer ayrıldığı projenin garaj bölümlerinde ortak bir giriş lobisine yer verdik. Yolların ve farklı ulaşım alternatiflerinin odak noktasında yer alan böylesi bir projede, otoparka ve rezidans kapılarına rahatça ulaşabilmenin olmazsa olmaz bir kriter olduğu düşüncesiyle rezidans ve ticari alanların otoparklarına, kapasitelerine göre ayrı ayrı katlarda yer vermenin uygun olacağına karar verdik. Mağazalarla bütünleşik olarak düşünülen alt bahçelerde, trafikten soyutlanmış yaya dolaşım alanları ve meydanlar projenin olmazsa olmazlardan biriydi. Blokların cephesinde içeri açılabilen kapı ve pencereli, özel korumalı camdan kat bazında silikonlu giydirme uygulamasının tercih edilmesindeki amaç, metal ve cam kombinasyonlu endüstriyel tasarımlı balkonlarıyla bakım gerektirmeyen rafine bir sonuca ulaşabilmekti.

Balkon parapetlerinin, dairelerin ana kulanım alanlarında şeffaflaştırılarak katlardaki daire kombinasyonlarına göre çeşitlendirildiği düzenleme ile kendiliğinden işleve sahip, hareketli bir cephe mimarisine ulaşmayı amaçladık. Balkon parapetlerinin kısmen aşağı sarkıtılmasındaki amaç, ızgara ve balkon çıkmalarıyla beraber cam cepheler için güneş kırıcı bir fonksiyonelliğe ulaşmaktı. Sosyal tesis içinde planlanan kapalı havuz, sauna, buhar odası, fitness center, cafe, süs havuzları, koşu ve yürüyüş parkurları gibi alanların yanı sıra bölgenin kendi içerisinde açık teras bahçeleri bulunan ilk projesini planladık.

İşletme ihtiyacına göre bölünüp birleştirilebilecek yapıda tasarlanan ticari alanların, küçük mağazadan büyük markete kadar farklı kullanım alanlarına kolaylıkla cevap verebilmesini amaçladık. Üstelik önlerinde uzanan açık alan sayesinde, alışverişte geçirilen zamanları daha da keyifli hale getirmeye çalıştık. Akıllı sistemlerle kontrol edilen projenin peyzaj alanı sulaması ve klozet rezervuarlarında kullanılacak su ihtiyacı için; banyo, mutfak ve lavabolarda kullanılan suların yanında yağmur sularının arıtılmasıyla elde edilen gri su arıtma sisteminin, ortak alanların aydınlatma ve sıcak su ihtiyacı için ise güneş panellerinin ana tesisat sistemine entegre edilmesiyle doğaya zarar vermeyen tamamen doğal bir yaşam konsepti amaçladık.”