ABD enflasyonu %3,7’de kaldı, Bitcoin geri çekildi

ABD enflasyonu %3,7’de kaldı, Bitcoin geri çekildi

ABD enflasyonu %3,7’de kaldı, Bitcoin geri çekildi

“Bitcoin, ABD’den gelen enflasyon verisi ardından 26.550$ seviyesine gerilerken, diğer altcoinlerdeki düşüşü de beraberinde getirdi. Enflasyon verisinin ardından CTFC’nin Voyager kurucu ortağına dava açması da düşüşleri destekledi. Yeni güne ufak toparlanmalarla başlayan Bitcoin, 26.800$ seviyelerinden alıcı bulurken, Ethereum ise kritik desteğe tutunamayarak 1.540$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz kripto para piyasasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

Dün ABD’de Eylül ayının tüketici enflasyonu verisi ve haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları takip edildi. Eylül’de TÜFE verisi aylık %0,4, yıllık bazda ise %3,7 ile piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdi. Öte yandan, 7 Ekim’de biten haftada işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 209 bin kişi ile piyasa beklentisine oldukça yakın gerçekleşerek olumlu bir görünüm sundu. Enflasyonundaki görece yüksek seyrin ve işgücü piyasasındaki sıkı görünümün devam ettiğine işaret eden veri seti, Fed’in ilave faiz artışları gerçekleştirebileceğine yönelik algıyı güçlendirse de Orta Doğu’daki olumsuz gelişmeler piyasada faizlerin sabit tutulabileceği yönünde beklentileri oluşturmaya devam ediyor.

Ardından CTFC, iflas eden kripto kredi kuruluşu Voyager Dijital’in eski CEO’su Stephen Ehrlich’i müşterilerini varlıklarının güvenliği konusunda yanılttığı gerekçesiyle dava etti ve Voyager ile yatırımcıların varlıklarını yönetmeyi kalıcı olarak yasaklayacak bir anlaşma yaptı. Enflasyon verisiyle birlikte düşüşe geçen Bitcoin’deki düşüş, Voyager haberiyle devam etti.

Tüm bu gelişmelere rağmen enflasyon verisinin artık kripto piyasasını eskisi kadar etkilemediğini belirtmekte fayda var. Enflasyonun en kötü döneminin geride kalmasıyla TÜFE rakamlarının kripto piyasası için giderek daha az alakalı hale geldiğini söylemek mümkün. Dün yaşanan düşüşler ardından piyasanın toplam değeri toparlanmalarla birlikte 1,02 trilyon dolar üzerinde hareketlilik göstermeye devam ediyor. Piyasa genelinde karışık bir seyir hakimken, son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan BOND %25’lik yükselişle liderliği alırken, %15 artışla STPT ikinci ve %9’luk hareketiyle onu takip eden RUNE ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

 

BarnBridge (BOND)

Bond uzun zamandır sürdürdüğü düşen trendine devam etse de bu sabah saatlerinde gelen yükselişle birlikte anlık olarak 2.000$ seviyelerinden alıcı buluyor. Tarihi düşük seviyesi olan 1.600$ seviyelerinden destek alan Bond için olumlu havanın devam etmesi halinde 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 2.106$ seviyesi test edilebilir. Ardından 2.146$ ve düşen kanalın üst banı olan 2.360$ seviyeleri direnç konumunda. Olası aşağı yönlü bir harekette ise düşen kanalın orta bandı olan 1.805$ ve tarihi düşük seviyesi olan 1.600$ seviyeleri ise destek konumunda olmaya devam ediyor.

 

STP (STPT)

Birçok altcoinden ayrışan Stpt coin, yılbaşından bu yana yükseliş trend hareketini sürdürmeye devam ediyor. Dün ve bugün gelen yükselişle birlikte yükselen kanal içerisindeki hareketini yukarı yönlü kıran Stpt anlık olarak 0.06847$ seviyelerinden alıcı buluyor. Stpt’nin 0.06487$ üzerinde günlük kapanışlar yapması halinde sırasıyla 0.07079$ ve 0.08121$ seviyeleri direnç konumunda. Olası aşağı yönlü bir harekette ise 0.06847$ seviyesi kritik destek seviyesi iken bu seviyenin aşağı yönlü kırılması halinde sırasıyla 0.06261$ ve 0.05686$ seviyelerinin destek olarak çalışması beklenebilir.