FIA ETCR’nin ilk yarışında ilk üç sıra CUPRA EKS’nin oldu

FIA ETCR’nin ilk yarışında ilk üç sıra CUPRA EKS’nin oldu

2022 FIA ETCR sezonunun bu hafta sonu Circuit de Pau-Ville’deki düzenlenen ilk yarışında CUPRA EKS takımı podyumu domine etti. Takım pilotları ilk üç sırayı alırken, CUPRA da ‘Üretici Ödülü’nün sahibi oldu.

 CUPRA EKS, 20-22 Mayıs tarihlerinde İstanbul Park’ta düzenlenecek olan ikinci ayağa da en iddialı takım olarak geliyor. CUPRA EKS, 2022 FIA ETCR’nin Fransa’da düzenlenen ilk ayağında ilk üç sırayı elde ederek, sezona hızlı bir giriş yaptı. Dünyanın ilk tamamen elektrikli, çok markalı touring otomobil serisi olan FIA ETCR eTouring Car World Cup, Fransa’da gerçekleşen ilk ayak yarışlarında güzel mücadelelere sahne oldu. 

Motor sporlarıyla özdeşleşmiş bir kasabanın caddelerinde kurulu Circuit de Pau-Ville, yedi ayaktan oluşan sezonun ilk yarışına ev sahipliği yaptı. Dar ve virajlarla dolu 2 bin 762 km’lik parkurda takımlar ve pilotlar araçlarının sınırlarını zorladılar. Formatı itibarıyla da son derece yenilikçi olan yarışta pilotlar “Pool Fast” ve “Pool Furious” olmak üzere iki havuza ayrılıyor; burada gerçekleştirdikleri mücadeleler neticesinde de Süper Final için puanlar topluyorlar.

Pilotların tamamen yarışa konsantre olmalarını ve pil enerjisini korumak zorunda kalmamalarını sağlamak amacıyla her mücadele maksimum 20 dakika ile sınırlandırılıyor. Sonuçta, 500kW’a kadar maksimum güç üreten otomobiller arasında yakın ve oldukça rekabetçi bir mücadele gerçekleşiyor.

CUPRA EKS’nin İsveçli pilotu Ekström, Cumartesi koşulan “Pool Furious” dahilinde hem Q1 hem de Q2’de en iyi zamanı elde etti. Pazar günü yapılan Yarı Finallere pole pozisyonunda başlayan Ekström, yarış boyunca liderliğini devam ettirerek Azcona ve Spengler arasından sıyrılmaya başardı ve birinciliği elde etti. 

Ekström’ün “Pool Fast” dahilindeki takım arkadaşı CUPRA EKS’den Adrien Tambay da Yarı Final mücadelesinde başarılı bir sürüş gerçekleştirdi. Takımın bir diğer pilotu olan ve sıralamada üçüncülüğü elde eden Tom Blomqvist ise tüm hafta sonu başarılı bir yarış çıkartmasına karşın, Yarı Final polünde takım arkadaşı Tambay’ın çizgi dışına çıkarmasına ve Maxime Martin’in yarış boyunca sürekli baskısına rağmen Süper Final’i Tambay’ın arkasında bitirmeyi bildi. CUPRA EKS bu sonuçlarla 4 pilotunun 3’üyle podyum görerek, ‘Üreticiler Ödülü’nü de almayı başardı.

FIA ETCR eTouring Car World Cup heyecanı 20-22 Mayıs tarihlerinde İstanbul Park’ta devam edecek.

 

 

Hafta Sonu Sürücü Puanları

Ekström               100 (FURIOUS)

Tambay               92 (FAST)

Blomqvist           79 (FAST)

Azcona                  72 (FURIOUS)

Spengler              61 (FURIOUS)

Martin                  56 (FAST)

Vernay                  45 (FAST)

Michelisz             43 (FAST)

Gene                    30 (FURIOUS)

Ceccon                  28 (FURIOUS)

Venturini             24 (FURIOUS)

Filippi                   15 (FAST)