Çamlıca Camisi’nin bitiminde sona yaklaşıldı

Çamlıca Camisi’nin bitiminde sona yaklaşıldı

Türkiye’ndeki en büyük olacak olan Çamkıca camisinin bitimi için geri sayım başladı. Proje yüzde 99 tamamlandı.

İstanbul’da Çamlıca tepesinde 6 Ağustos 2013’te temelleri atılan Çamlıca Camisi’nin inşaatında sona yaklaşılıyor. Çamlıca camii inşaatı, Üsküdar Sefa Tepesi’ndeki 125 bin metrekare arazi yükseliyor. Proje yüzde 99 tamamlandı. Çamlıca caminin dev kubbesinin iç süslemeleri için kurulan iskeleler sökülmeye başlandı, tamamem el işçiliği süslemeler ortaya çıkmaya başladı. .

Camlıca Camii’nde iki kadın mimarıın inceliği

Ayrıca atölyelerde minber, mihrap, müezzin mahfili vaaz kürsüsü, ahşap işi ve halı işleri de devam ederek yetişrilmeye çalışılıyor. İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, camide kadınlar için pozitif ayrımcılık yaptıklarını söyledi: Caminin bizim için sosyal anlamda en önemli özelliği, kadınlara yönelik pozitif kısmı. Projemizin konsept mimarı iki kadın mimar. Kadınların abdest alma mahallinde kişisel bakım odası, çocuk emzirme odası, çocuk bakım odası yer alacak. Kadınlar kendilerine özel asansörlerle camideki mahfil katlarına çıkabilecekler. Mahfil katları halısının renginden, duvardaki yazısına kadar kadınlara göre dizayn edildi.”

Minber 7 katlı bina kadar oluyor

Çamlıca Cami’nin mimari büyüklüğünden dolayı 49 basamaklı minber yapıldı. Toplam 21 metre yüksekliğindeki minber, 7 katlı binayla eş değer yükseklikte. Minbere çıkmak için asansörle çıkılacak. Camide aynı anda 25 bin kişi namaz kılabilecek. İmanın şartını temsilen 6 minareli inşa edilen caminin üç şerefeli 4 minaresi, Malazgirt Zaferi’ne ithafen 1071 metre, iki şerefeli 2 minaresi ise 90 metre yüksekliğinde. Cami, 7 metre 77 santimetre boyundaki, 4.5 ton ağırlığındaki dünyanın en büyük alemine sahip. Kubbe kemerlerinin iç kısmına takılan 220 metrelik “Fetih Suresi” dikkat çekiyor. Dev ana kubbesi, 72 metre yüksekliğinde 35 metre çapında. Türk-İslam eserlerinin yer alacağı bir müze ile bir sanat galerisi de olacak. Türkiye’nin en büyük cami kompleksinde ayrıca sanat atölyeleri, kütüphaneler ve konferans salonları bulunacak. Altında ise 3 bin 500 araç kapasiteli katlı otopark mevcut.

72 milletti temsil eden kubbe

Çamlıca Cami’nin 72 metre yükseklikteki ana kubbesi İstanbul’da yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi İstanbul’u simgeliyor. Kubbenin iç yüzeyine, 16 Türk devletine ithafen Allah’ın isimlerinden 16’sı, Haşr Suresi’nin son iki ayetinden istifade edilerek yazıldı. alem yerleştirildi. Nanoteknolojiyle renklendirilen ve 3 parçadan oluşan alem, dünyanın en büyük alemi olma özelliğini taşıyor. Caminin kubbe altındaki dört ayrı bölümde yer alan aslan göğüslerine, paslanmaz çelikten nanoteknolojiyle üretilen hatla Arapça “Ey ihtiyaçları gideren”, “Dualara icabet eden”, “Sesleri duyan”, “Dualarımızı kabul et” sözleri yazıldı.