TOKİ’nin Kayapark ihalesine en yüksek teklif kimden?

TOKİ’nin Kayapark ihalesine en yüksek teklif kimden?

kayapark kayaşepir parkı

TOKİ’nin İstanbul Kayabaşı‘nda yapacağı Kayapark 1. Etap rekreasyon alanı inşaatının ihalesi yapıldı. Bugür yapılan ihalede ayrıca altyapı ve çevre düzenleme işi de yer alıyor.

İstanbul’da Kayaşehir merkezinden Fenertepe‘ye doğru uzanacak sahada İnşa edilecek park 1,5 milyon metrekarelik alanı kapsıyor. Rekreasyon alanı 5,5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 300 metre eninde olacak. Park 4 etap halinde inşa edilecek. 1. Etap kapsamında parkın 338 bin 803 metrekarelik bölümü inşa edilecek.

Rekreasyon alanında; konser, sergi ve festivallerin düzenleneceği dört adet etkinlik platformu, amfi tiyatro, renk, koku, ses ve tıbbi bitkiler bahçeleri, toplam 3 bin 250 metrekare olmak üzere iki adet biyolojik gölet, koru alanları, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları ile vatandaşların birincil ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesislerin bulunacak.

Projenin Kayaşehir’e değer katacağını ve o bölgede yaşayanların yeşille daha çok buluşacağını aktaran TOKİ Başkanı Ergün Turan,  “Vatandaşlarımız yeşille iç içe sosyal yaşamlarını sürdürecekler. Birinci etapta, 73 farklı tipte bitki olacak. Toplam 224 bin 601 metrekarelik çim-yeşil alan, 4 bin 500 yapraklı ağaç, 2 bin 600 ibreli ağaç, 85 bin 500 çalı, 5 bin 900 otsu bitki ve 57 bin 250 adet yer örtücü bitki olacak. Birinci etap içerisinde ayrıca; restoranlar ve kafeler, 11 adet asma köprü, seyir terasları ve otopark da yer alacak.” dedi.

Turan, “Kayaşehir’e yapacağımız parkın büyüklüğü, İstanbul’daki en büyük korunun dört katı büyüklüğünde olacak. İstanbul’daki en büyük korunun 420 bin metrekare olduğu düşünüldüğünde Kayaşehir’deki bölge parkının ne kadar büyük olduğu anlaşılır.” değerlendirmesinde bulundu.

Turan, yaptığı yazılı açıklamada Kayapark‘ın 5,5 kilometre uzunluğunda 3 km eninde olacağını söyledi.

İhaleye 6 firmanın katıldığını söyleyen Turan, en yüksek teklifin 88 milyon lira ile Ulaşım Nakl. İnş. San. Ve Tic. Ltd. Şti. & Gürtaş Yapı End. Ve Tic. A.Ş. İş Ortaklığı tarafından verildiğini bildirdi. İhaleye verilen tekliflerin incelenmesinin ardından, ihaleyi kazanan yüklenici ile sözleşme imzalayıp en kısa sürede Kayapark’ın yapımına başlayacaklarını belirtti.