Ferko, Çin ve Avustralya’nın sanat eserlerini İstanbul’da getiriyor

Ferko, Çin ve Avustralya’nın sanat eserlerini İstanbul’da getiriyor

Contemporary Istanbul’da Çin Sanatına Yolculuk:

Ferko, Çin ve Avustralya’nın etkileyici sanat eserlerini ACAF iş birliğinde İstanbullu sanatseverler ile buluşturmaya hazırlanıyor

Ferko, üç yıldır ortak sponsor olarak desteklediği ve bu sene 14-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Contemporary Istanbul kapsamında, Australia China Art Foundation (ACAF) ile ortak bir sergiye ev sahipliği yaparak, Çin’in sanat dünyasındaki yükselişine dikkat çekecek.

Ferko, bu yıl üçüncü kez ortak sponsor olarak desteklediği Contemporary Istanbul’da Çin ve Avustralya sanatının en etkileyici ve heyecan verici eserlerini sanatseverlerle buluşturacak. 14-17 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Contemporary Istanbul kapsamında ACAF ile ortak bir sergiye imza atacak olan Ferko, bu sergi ile Çin’in sanattaki gelişimine vurgulamayı hedefliyor.

ACAF, dördüncü kez yer aldığı Contemporary Istanbul’da bu sene, Çin’in dikkat çeken sanatçıları arasında yer alan Ling Jian, Jia Qiuyu, Song Ling ile Avustralyalı sanatçı Leela Schauble’ın seçkin eserlerini bir araya getirecek.

Çin ve Avustralyalı Sanatçıların En Etkileyici Eserleri Ferko ve ACAF birlikteliği ile Contemporary Istanbul’da

Contemporary Istanbul ziyaretçilerinin büyük ilgi gösterdiği Çinli sanatçı Ling Jian’ın zihinlere kazınan kadın portrelerinin etkileyici güzelliği bu yıl Ferko ve ACAF birlikteliğinde sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Sarsıcı kadın portreleriyle dikkat çeken Ling, modern toplumdaki kültür ve bireysel düşünce temalarını sorguladığı çalışmalarıyla izlenebilecek.

Jia Qiuyu ise geleneksel ve kadim bir tekniğin gelişimine dikkat çeken, doğa, metafizik, iç ve dış dünya kavramlarına değindiği kağıt üzerine mürekkep çalışmalarıyla fuarda yer alacak.

1980’li yılların ortalarında Çin’de etkisini gösteren ‘new wave’ sanat hareketinde önemli bir rol oynayan Song Ling de eserleri ile Contemporary Istanbul kapsamında düzenlenecek ortak sergide yer alacak. Uluslararası koleksiyonerler tarafından da yakından takip edilen sanatçı, Çağdaş Çin sanatı için önemli bir yere sahip.

Ferko ve ACAF işbirliği ile hayata geçirilen sergide yer alacak tek Avustralyalı isim yeni medya sanatçısı Leela Schauble. Schauble’ın son çalışması olan ve bir yolcunun perspektifinden, hareketli bir doğal ortamın betimlendiği “Seeing Through” başlıklı video enstalasyonu, izleyiciye sadece görüntüyü değil, görüntünün ötesini de görme imkanını sağlıyor.

Toplumların gelişiminin sanattaki gelişimlerine paralel olduğuna inanan, ilham verici, hayata artı değer katan, sanat eserleri gibi kalıcı yaşam alanları üreten Ferko Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Meriçten, ACAF ile gerçekleştirecekleri ortak sergiden duyduğu heyecanı ifade ederken, Çin sanatının gelişimine de vurgu yaptı. Meriçten; “ACAF çok değerli sanatçılara eserlerini uluslararası arenalarda sergileme imkanı tanıyor. Bu yıl ortak sergi kapsamında sanatseverler ile buluşturacağımız eserler beni bir koleksiyoner olarak çok etkiledi. Sergide yer alan sanatçılardan Ling Jian’ın Echo adlı eserini Ferko Sanat Koleksiyonumuza dahil ettik. Eseri Contemporary Istanbul süresince Ferko standımızda sonrasında da Ferko Signature projemiz içerisinde yer alan proje mekanımızda sergileyeceğiz. Sanata olan desteğimizi her alanda devam ettireceğiz” dedi.

Avusturalya ve Çin ağırlıkta olmak üzere pek çok ülkeden sanatçının eserlerini sergileyen ve sanatçılar için rezidans programları düzenleyen ACAF’ın kurucusu Avusturalyalı iş kadını Yashian Schauble ise Ferko ile gerçekleştirecekleri ortak sergi için “Ferko ile birlikte çalışıyor olmaktan ve bize sağladıkları destekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. ACAF’ın misyonu ve değerleriyle Ferko’nun sanat ve toplum arasındaki ilişkiye olan bakış açısı birbirine çok yakın. Ferit Meriçten sanata olan kişisel ilgisini profesyonel iş yaşamına yansıtmış özverili bir koleksiyoner. Dünyadaki pek çok seçkin iş adamı gibi Sayın Meriçten de sanatın koleksiyonerlerin zevki olmasının ötesinde toplum içinde daha geniş bir role sahip olduğuna inanıyor. Bu temel üzerine kurulu olan Ferko da sergilere, sanatçı atölyelerine, rezidans programlarına ve uluslararası sanatçı değişim programlarına çeşitli desteklerde bulunuyor. Ferit Meriçten’in, dolayısıyla Ferko’nun desteklerinden dolayı şahsım ve vakfım adına teşekkür ediyorum. Ferko ile ortak gerçekleştireceğimiz sergi kapsamında dört önemli sanatçıyı ve eserlerini bir araya getireceğiz. Çin sanatını tanımak ve incelemek isteyen tüm sanatseverleri Contemporary Istanbul’daki sergi alanımıza davet ediyoruz” şeklinde konuştu.