ERDAL ACAR KARİZMATİK, CENTİLMEN VE HAKKANİYETLİ BİR İŞADAMI

ERDAL ACAR KARİZMATİK, CENTİLMEN VE HAKKANİYETLİ BİR İŞADAMI

Keşke yapmasaydım diyeceğim çok şey oldu. Ama maalesef para ile tecrübeyi satın alamıyorsunuz. Hayattaki en önemli şey, benim hayat felsefem tek kelime; Tecrübe. Onun için de zaman lazım. Zamanla öğreniyorsun çoğu şeyi.

Erdal ACAR

ERDAL ACAR

ACARLAR Şirketler Topluluğu’ nun Yönetim Kurulu Üyesi ERDAL ACAR’ın İş ve Hayat Parolası:

ÜRETMEK ve SEVMEK..

erdal acar

 

Sayın ERDAL ACAR, Türkiye’ nin önemli İnşaat ve Yatırım şirketleri arasında yer alan ACARLAR ŞİRKETLER TOPLULUĞU’ nun başarı öyküsü, projeleri ile sosyal hayatının satırbaşlarını siz değerli okurlar için DİDEM ECE’ye içtenlikle anlattı.

Bu kadar güzel işlerin peşinden giden, bana göre hayatının işini bulmuş Erdal ACAR’ ı yakından tanımak istesem?

İstanbul Beşiktaş doğumluyum, İlkokul, Ortaokul ve Lise hayatım yine İstanbul Kabataş’ta geçti. Yurtdışında Avusturya Viyana’da Üniversite hayatıma başladım ama tamamlamadan ayrıldım, İstanbula döndüm ve ilk inşaat sektöründeki işlerime Ortaköy’de başladım. Daha sonra sırasıyla; Otomotiv sektörü yanı sıra Beton santrali, arazi alım satım ve AVM inşaatları ile sektörde faaliyetlere başladık ve aynı şekilde devam ediyoruz. Acarlar Şirketler Topluluğu’ nun sektörde 40 yıllık köklü bir geçmişi bulunuyor.

Ülkemizde İnşaat Sektörü Ekonomiye yön veren bel kemiği olarak görülüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

İnşaat sektörü Türkiye’ nin tamamen kalbi, 5 sene ekonomi iyi gider 5 sene sonra bir devalüasyon yaşanır. İstanbul’da 1 milyon konut satılmış. Bu rakamın çoğu Ataşehir ve Kadıköy civarındaki projelerden. Açıkcası İstanbul’da özellikle İnşaat Sektörü iyi gidiyor.

Türkiye’de siz piyasa koşullarının neresindesiniz? Kriz durumunuzda bir B planınız var mı?

Türkiye iyi ise biz iyiyiz, halk iyi ise biz de iyiyiz. B planımız tabii ki de her zaman var ama şu an o durumda değil Türkiye. Avrupa’daki örneklere kıyasla Ülkemizin durumu şu an sadece dalgalanmalı bir süreç, İnşallah hayırlısı ile bu süreci hep birlikte atlatacağız.

Sektörün büyüme potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ekonomiye göre, bizim büyümemiz şöyle olur. 15 sene bekleriz. Çünkü bana göre dünyadaki en değerli şey; arsadır. Bizim işimiz arsa alım ve satımı. İnşaatçılıktan kar sağlamak çok kolay değildir ama arsada zaman içerisinde kar sağlayabilirsiniz. Dünya’da savaşlar neden olmuş, keşke olmasaydı ama hepsinin genel sebebi yer için arsa için değil mi?

Sizi diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir? Neden sizi tercih etmeliler?

Acarlar şöyle bir şirkettir; aile şirketiyiz biz, 3 kardeşiz. Şirket bünyemizde 5.000 e yakın istihdam mevcut. Acarlar Şirketler Topluluğu ihalelere girmez, girmemiştir girmeyecektir de. Acarlar Şirketler Topluluğu kendi finans gücü ile arsasını alır, bekler, büyütür, inşaatını yapar ve satar. Acarlar Şirketler Topluluğu ne kadar çok istihdam yaratırsa, o kadar çok mutlu olur.

Yaptığınız işle ilgili en çok kimin yorumuna kıymet verirsiniz?

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan.

ACARLAR Şirketler Topluluğu’ nu nerede görmek istiyorsunuz?

Bizim felsefemiz herkes bildiği işi yapmalı. Örneğin; Kuyumcu, Mühendis, Avukat.. Bizim de bildiğimize inandığımız işimiz inşaatçıyız biz, Müteahhitiz. Ama şunu çok istiyorum ve mutlaka da başaracağım; Türkiye’ de Van Kars Ağrı Artvin gibi illerimizde Acarlar kalite ve güvencesi ile daireler yapıp oradaki vatandaşlarımıza da satabilmek. Diyelim ki; Artvin’ de kaç insanın dairesi yok; örneğin 10.000 insanın, 10.000 daire gibi. Bunun ödemesi de 20-25 yıla yayılacak bir system kurmak arzusundayız. Tabii ki bunu ancak Devletimiz ile birlikte yapabiliriz. Bu bir güç birliğidir çünkü.

İş hayatında başarı ile ilerlemek için izlenecek rotalar nelerdir size göre? Peki ya sizin rotalarınız Sayın Erdal Bey?

En büyük olay nedir biliyor musunuz. Ok vardır ya hani; hedefi 12’den vurmayı bileceksiniz, el ve beyin teması ile atacaksın, hissedeceksiniz onu, denemeler yaşayacaksınız, belli süre sonra hissedersiniz zaten, bu ne demektir? Doğruluktan dürüstlükten markanızdan hiçbir zaman vazgeçmeyeceksiniz. Yılmayacaksıniz, başaramadım olmadı yok, devam edeceksiniz. Doğru işi seçeceksiniz, seçtikten sonra da hiçbir zaman vazgeçmeden devam edeceksiniz. Ne yaparsanız yapın? Saat de satsanız daire de satsanız bir işe karar vereceksin, hedefim bu diyeceksin. Az once de dediğim gibi tam 12 den vuracaksınız yani. Sağlam ekip, profesyonel iş, gerekli yerde duracak gerekli yerde hareket edeceksin, bunun zamanını bileceksiniz.

Son 10 yılın en yaygın iş kelimesi girişimcilik. Bir genç, girişimci olmak için neler yapmalı?

Ne yapmalı biliyor musunuz? Araştırmalı, araştırmalı, araştırmalı. Eğer ki inşaat sektörünü baz alırsak, maddi gücü illa ki olmalı, sermayesiz bir şekilde iş girişimciliği gerçekten çok zor günümüzde.

Başka neler yapacaksınız, var mı planlar, bize biraz tüyo verir misiniz?

Bizim şirket topluluğumuzda sadece inşaat yok; peyzaj, spor tesisleri, otel, hastane ve avm gibi projelerimiz de var. Belli bir dönemden sonra İzmir’e yerleşmeyi planlıyorum 3-4 yıl içinde inşallah bakalım. Topluma ne kadar faydalı olabilirim derdindeyim ben. Türkiye’de de kazandık, Türkiye’de de yatırım yapmaya devam edeceğiz. Yurt dışı planlamamız yok.

İzmirde bir proje düşünüyorum, 300 Milyon Dolarlık Eğitim odaklı bir yatırım olacak bu proje; Kreş, Anaokulu, İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite kapsamlı olacak. Bu yatırım ile ilgili araştırmalarımıza başladık şu an. Her şeyi olan bir komplex olacak. İzmir çok şık bir şehir, ben çok seviyorum İzmir’i çocukluğumdan beri, emekliliğimde yerleşeceğim derdim, inşallah nasip olacak.

İş ya da sosyal hayatınızda ‘Dönüm Noktası’ dediğiniz bir zaman dilimi oldu mu?

Dönüm noktası 🙂 Bu konuda çok özür dileyerek söylüyorum; maddiyatla işim kalmadı artık, bu tam dönüm noktamdır tam 1 yıl öncesinde. Şimdi Didem’ciğim şöyle düşün; Allah bir ömür bahşetmiş, bazen bazı şeyler maddiyatla da ölçülmüyor inan. Diyelim ki ben gittim Artvin’de bir Fakülte projesi yaptım, 20-25 Milyon TL gençlerimizin eğitimi için ya da yol çalışması yaptırdım Karadeniz bölgemizde, hastane yaptırdım vs. Neden peki? Bunlar insana manevi anlamda çok daha fazla mutluluk veriyor. Bu benim 45 yaşımdan sonra Dönüm noktam oldu. Kısacası; Ruhani zenginlik çok daha güzel bir şey. İnsanları mutlu etmek paha biçilemez.

Harika! Peki, hiç aklınızdan başka bir yolda ilerlemek geçti mi? Yani aktif ve stresli, yoğun ve yorucu ama bir o kadar da lezzetli bir kariyer Erdal ACAR kendisi mi istedi? Yoksa tesadüfler mi getirdi?

Tabii ki de hayat hep tesadüftür, bir anda bakmışsın oradasın, bu iş böyle.

 Görünen o ki; uzun yıllardır iş hayatındasınız ve geldiğiniz noktada, oldukça iyi bir konuma sahipsiniz. Hiç ‘benim daha başka bir şey öğrenmeme gerek yok ‘ hissine kapıldığınız oldu mu?

Ben her gün her saat yeni bir şeyler öğrenmek için çabalıyorum. Her alanda çok meraklıyım, gezerim, araştırırım.

İş ve sosyal hayatınızı ne kadar doğaçlama ne kadar planlı yaşıyorsunuz?

İş hayatımda çok planlıyımdır ama sosyal hayatımı çok doğaçlama yaşarım. Baktın ki şu an buradan kalkıp, sırt çantamı alıp Afrika’ ya gidebilirim. (Tebessüm ediyor)

Çabuk mu karar verirsiniz, durur musunuz, yoksa hemen karar verip arkasında mı durursunuz?

Çok çabuk anında karar veririm, arkasında da dururum. Hata da olsa dururum.

Zor mudur sizinle çalışmak?

İnanır mısın çok kolaydır. Biz çalışanlarımızla arkadaş gibiyizdir. Tüm çalışanlarımla sohbetlerim vardır. Despot bir yapım yoktur iş hayatımda. Çünkü benim dünyamda çalışan sıfatı yoktur; dost vardır, arkadaş vardır.

Hayat felsefem dediğiniz bir şey var mı?

Keşke yapmasaydım diyeceğim çok şey oldu. Ama maalesef para ile tecrübeyi satın alamıyorsunuz. Hayattaki en önemli şey, benim hayat felsefem tek kelime; Tecrübe. Onun için de zaman lazım. Zamanla öğreniyorsun çoğu şeyi. Örneğin bazı insanlar benim hiç keşkem yok der. Keşkelerim çok var benim.

Çok özel değilse eğer; bir tanesini paylaşsanız ‘Keşke’ benimle? 🙂

Tabii ki de paylaşabilirim; mesela bu kadar göz önünde olmasaydım ‘keşke.’ 🙂 Gençlik dönemlerinizde hoşunuza gidebiliyor bu popülarite ama benim hayatım sadece sosyallikten ibaret değildi ki…. Benim iş hayatım bu kadar zengin yelpazeye sahipken keşke bu yönlerimi, iş hayatımdaki başarıları gençlik yıllarımda daha çok yaşasam yaşatsaydım.

Spor tutkunuz aşikâr. Sizin için ne zaman ihtiyaçtan çıkıp tutku oldu? Keyif mi, ötesi mi, nedir?

Kesinlikle çocukluk ve gençlik döneminden gelen bir tutku keyif ve dediğin gibi bunların bile ötesi, izahı yok inan.

Hayatınızdan çekip alsak ne olur? 🙂

Olmaz, olmam.

Risk almadan sporda ve ticarette başarıyı yakalamak mümkün mü?

Kesinlikle hayır, risk alacaksın. Hayat bir risktir. Güzel bir takım kurarsan, kuralları ile güzel oynarsan, kazanırsın. Planını güzel yapmazsan hiçbir savaşı kazanamazsın. Savaş daha masada iken, planda kazanılır.

Peki; sahada gözlemlediğiniz en belirgin spor camiasına istinaden sorunlar, hatarlar nelerdir?

Türk seyircisi genelleme yapmasak da biraz agresif. Ben şunu anlamıyorum, rakiplerimiz illa ki olacak. Bir türlü bu rakipler arasındaki agresifliği kıramıyoruz. Toplumun kültürel yapısı ve eğitimler ciddi önem arz ediyor bu noktada.

Aslında çok ta iyi bir noktaya değindik. Kişiyi oluşturan etkenler arasında birinci sıraya aile terbiyesini mi koyarsınız, eğitimi mi?

En önce tabii ki de bir Aile birliği ve eğitimi olması lazım. Devamında kişi, okul eğitimi ile harmanlanacaktır.

Peki ya Beşiktaş Futbol Kulübü’nü konuşsak? Beşiktaş sevdanızdan bahsetsek ne güzel olur sanki? 🙂

Ben Beşiktaş doğumluyum, Beşiktaş’ta okudum, 1990’lı yıllarda Beşiktaş’ta futbol oynadım, ilk işimi Beşiktaş’ta yaptım, Beşiktaş’ta Futbol Şube Sorumluluğu görevinde yer aldım, Çarşı’ da bulundum. Beşiktaş’ta şöyle bir durum var; Sayın Başkanımız elinden gelen her şeyi yapıyor, ama bu bir güç işi. Belli bir rakam borçlar var, stat yapımı devam ediyor, tabii ki de belli bir zaman lazım. Şu an çalışmaları, prensipleri ve ilgisi ile Başkanımız Sayın Fikret Orman’dan tüm Beşiktaş sevdalıları olarak memnunuz. Çünkü kendisi de elinde olan imkanlar ne ise onları değerlendirmeye çalışıyor.

Peki ya siz düşünüyor musunuz Beşiktaş kulübü Başkanlığı ile ilgili olarak?

Şu an tabii ki de böyle bir düşüncem yok ama ilerleyen zamanlar ne gösterir bilemeyiz. Eğer ki Sayın Başkanımız kendi isteği ve arzusu ile bırakırsa, aday olabilirim. Beşiktaş Kulübü hiçbir zaman yalnız değildir, Beşiktaş Kulübü var ise; varız biz, yoksa yokuz.

Peki, çok özel olmaz ise; spordan aldığınız adrenalin mi daha keyifli yoksa bir kadınla aşk yaşamak mı?

Aşk yaşamak. Aşk çok zor bir kelimedir. Ben mesela hayatımda sadece 3 defa aşık oldum. İlki ilk eşim, ikincisi ikinci eşim ve üçüncüsü şu an hayatımı paylaştığım kız arkadaşım.

Zaman geçirdiğiniz yerleri en fazladan en aza doğru sıralarsanız…

Hep iş, sonra spor salonu ve gitmekten keyif aldığım mekanlar…

Kaybolsanız sizi nerede buluruz?

Milano’da 🙂 Benim yerim orası, zaten orası İstanbul gibi. Evim de var orada. Genelde orada oluyorum.

İstanbul’da yaşam hakkında ne düşünüyorsunuz? Nasıl vakit geçiriyorsunuz? Vardır favori mekânlarınız. Yemek yemekten zevk aldığınız mekânlar nereler?

İstanbul’ da yaşam çok zor ama bir o kadar da güzel. Örneğin; sabah uyandıktan sonra 1 saat yürürüm. Daha sonrasında tüm gazetelerin ana başlıklarını her gün düzenli olarak mutlaka takip ederim. Sonra ofise geçer, randevularımı takip ederim. Ben şirkette tüm Pazarlama süreçlerimizin takibindeyim. Saat 17:30 a kadar gün içinde görüşme ve toplantılarımı tamamlarım ve 18:00 den sonra mutlaka evde değilsem, Lacivert Restaurant’ a giderim. Haftada iki gün mutlaka giderim, balık yemeyi çok severim. Hafta sonları çalışmıyorum ve kendime sevdiklerime zaman ayırıyorum. Hafta sonu. Cumartesi ya da Pazar günü Bebek Otel’ de roofta zaman geçirmeyi severim. Eğer ki; 4 ya da 5 gün zaman ayırabiliyorsam yurt dışında olmayı tercih ediyorum. Özellikle Milano en sevdiğim yerdir, ikinci memleketimdir.

Son sorum; hayalinizde neredesiniz? Örneğin 5 sene sonra? 🙂

5 sene sonra 🙂 Beşiktaş Kulübü’ nün Başkanı olmayı çok isterim. İkinci hayalim ise; ev sahibi olmayan kişileri kendi gücümle ev sahibi yapabilmek.

Yolunuz açık olsun! İçtenliğiniz ve bu güzel sohbetiniz için çok teşekkür ederim kalpten Erdal Bey. Var mı eklemek istediğiniz bir mesajınız?

Sevgi, saygı, başarı, huzur, birlik ve beraberlik içerisinde günler yaşamamız dileği ile.

Ben çok teşekkür ederim sevgili Didem, başarılarının devamını dilerim.

Röportaj: Didem ECE