Konut değerini düşük bildirenleri maliye affetmiyor. Ağır cezalar geliyor

Konut değerini düşük bildirenleri maliye affetmiyor. Ağır cezalar geliyor

 

Maliye, tapuda düşük konut bedeli gösterenlere ve konut kredisindeki düşük ekspertiz tespiti yaptıranlara ceza kesiyor. Tapuda eksik konut bedeli ödeyenler, aradaki farkın yanı sıra tapu harcının 4’te 1’i kadar ceza ödüyor.
Maliyeden gelen açıklamalara göre; satıcıların konut değerini az göstererek daha az vergi ödemek için alıcılara teklifte bulunduğunu görüyoruz. Konut alıcısının ödeyeceği tapu harcından çok satan kişilerin bir sonraki sene ödeyeceği gelir vergisini düşürmeyi amaçlıyorlar. Bu nedenle satıcılar bir nevi alıcılara yolsuzluk teklif ediyorlar. Yatırım amacıyla konut alanların da özellikle dikkat etmesi gereken husus düşük değerle aldıkları konutun satışında bir önceki satıcının da vergi yükünü sırtlıyor olacaklar.

Peki bu konuda alıcıların dikkat etmesi gerekler nelerdir?:

Öncelikle satıcıların “konut değerini düşük gösterelim” önerilerine hayır demelisiniz.

Vergi hesabını konut satarken değil alırken yapmalısınız.

ev vergi

Maliye’nin yenilenen bilgi-işlem sistemi ile, tapu harcını gerçek alım satım bedeli üzerinden ödemeyenler, anında sistemde görünüyor. Bir tür alarm sistemiyle mükellefler hakkında uyarılan yetkililer, anında işlem başlatıyor. Tapuda yapılan işlemden sonra, emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin tespit edilmesi halinde, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç hem gayrimenkulü devredenden, hem de devir alandan tahsil ediliyor. Ayrıca, tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi cezası kesiliyor.

Banka kredisine dikkat

Evini banka kredisiyle alan için de tapu harcının gerçek devir bedeli üzerinden ödemesi şart. Maliye, kredi alırken ekspertiz raporuyla evin değerini düşük göstererek konut peşinatını düşük çıkarmaya alışanlara ceza kesiyor. Devir bedelinin bir kısmının banka kredisiyle bir kısmının nakit ya da banka havalesi ile ödenmesi halinde, ödenen tüm miktarların toplanması ve bu toplam üzerinden harç ödenmesi gerekiyor. Gerçek alım-satım bedelinin belirlenmesi için müteahhitlerden, inşaat şirketlerinden ve emlakçı gibi komisyonculardan  fatura istenmesi de önem taşıyor. Müteahhitlerin konut ile ilgili eksik fatura düzenlenmesi halinde en yakın vergi dairesi, Gelir İdaresi Başkanlığı ya da 444 0 189 no’lu telefondan Vergi İletişim Merkezi’ne ihbarda bulunulması, yetkililerin uyarıda bulunduğu konular arasında.

İnternetten de ödeniyor

Tapu harcının miktarı, devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere, devir bedeli üzerinden binde 20 olarak hesaplanıyor. Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesi ve bankaların yanı sıra artık tapu müdürlüklerinin e-tahsilat uygulaması üzerinden de ödenebiliyor.

Emlaktuel