3 Katlı İstanbul Tüneli’nin mali teklif zarfları bugün açılacık!

3 Katlı İstanbul Tüneli’nin mali teklif zarfları bugün açılacık!

3 katlu büyük istanbul tüneli

İstanbul trafiğini rahatlatmak için planlanan Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin mali teklif zarfları bugün açılıyor…

İstanbul’a  Marmaray  ve Avrasya tünellerinin ardından üçüncü bir tünel yapımı için gerekli sürenin sonuna yaklaşıldı. İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla planlanan Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nin ilk adımı olan etüt, mühendislik ve danışmanlık ihalesinde 4 firmanın verdiği mali teklifler bugün açılacak. Proje için Tecnimont Civil Construction SPA, Italfer SPA-Sintagma Srl İş Ortaklığı, Arcadis-Prota Mühendislik İş Ortaklığı ve Yüksel Proje verdikleri mali tekliflerin açılması için davet edildi. Tünelde, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada ilk olacak proje Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle 5 yılda tamamlanacak. Hat tamamlandığında günde 6.5 milyon yolcunun yararlanması bekleniyor.

Büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada ilk olacak projenin birinci ayağı, Avrupa yakasında E-5 aksında İncirli’den başlayan ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu yakasında Söğütlüçeşme’ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa yakasında TEM otoyolu aksında Hasdal kavşağından başlayan ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Anadolu yakasında Çamlık kavşağına bağlanan 2×2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak.

Tünel, TEM otoyolu, E-5 karayolu, Kuzey Marmara otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek. Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle 5 yılda tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa yakasında İncirli’den Anadolu yakasında Söğütlüçeşme’ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak.

Sabah