Ilgaz Tüneli bugün açılıyor

Ilgaz Tüneli bugün açılıyor

ılgaz tüneli

Ilgaz Dağı geçişlerini 8 dakikaya indirecek Ilgaz Tüneli açılıyor. Özellikle bölgedeki nakliyecilerin merakla açılışını bekledikleri Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli tamamlandı, bugün hizmete girecek.

Başbakan Binali Yıldırım, tarihi nitelikteki yapı yıllarca süren Karadeniz’i, Akdeniz’e bağlayacak olan Kuzey Güney ana koridorunun önemli noktalarından birini oluşturacak olan Ilgaz Tüneli’ni törenle hizmete açacak.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi – 26 Aralık 2016 – İstanbul

Türkiye tarihi nitelikte sayılacak dev projelerini hizmete açmaya devam ederken, Ilgaz Dağı delinerek 8 dakikalık bir mesafeye indirecek olan Ilgaz Tüneli projesi hizmete girecek. İç Anadolu bölgesi ve Batı Karadeniz bölgesi arasında en önemli geçiş noktası olacak Ilgaz Tüneli nihayet açılıyor.

Türkiye’nin örnek tünel projelerinden biri olacak Ilgaz Tüneli inşaatına 2012 yılında başlanmıştı. Bölge geçişlerine izin vermeyen şartların sıfıra indirileceği, kış aylarında sürücülere büyük zorluklar yaşatan Ilgaz Dağı’na inşa edilen “Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli”, bugün  Başbakan Binali Yıldırım’ın katılacağı görkemli bir tören ile vatandaşın hizmetine açılacak. Tünelin adı ise “Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli” olarak anılacak.

Türkiye mega projelerini bir bir hayata geçirmeye devam ederken, Avrasya Tüneli projesi sonrasında bu kez Ilgaz Dağı tüneli açılıyor. Yapımöı yıllarca devam eden ve nihayet tamamlanan özellikle bölgedeki nakliye ağının büyük bir sıkıntıdan kurtaracak olan Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli projesi ile İç Anadolu’yu Batı Karadeniz’e bağlayacak tünel Karadeniz’i, Akdeniz’e bağlayacak olan Kuzey Güney ana koridorunun en kritik noktalarından olacağı ifade ediliyor. 40 milyon lira kadar Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağı belirtilen Ilgaz Tüneli’nin açılmasıyla birlikte  Ilgaz Dağı geçiş süresi 25 dakika kısalıp 8 dakikaya inecek