Forgot Password

Süleyman Çetinsaya: Müteahhitler fedakarlık yapıyor

Süleyman Çetinsaya: Müteahhitler fedakarlık yapıyor

Son zamanlarda düşen döviz kurları, ihracat yapanları ve turizmcileri bile memnun etti. Kurlarda beklenen doların 5 ile 5,5 TL, euronun ise 6 ile 6,5 TL aralığnda seyir etmesinde.

2018 Ağustosunda büyük sıçrama göstererek piyasaları altüst eden dövizde, kademeli olarak düşüş devam ediyor. 27 Ağustos 2018’de TL karşısında dolar 6.55’e kadar çıkmıştı, serbest piyasada geçen hafta ortasında 5.36’ya kadar düşüş yaşandı. Euro, son iki aylık sürede 7.58’den 6.12’ye indi. Piyasa aktörleri kurlardaki bu gevşemeden memnun.

Para dergisindeki habere göre; bu seviyelerin piyasada memnuniyet yarattığını ve iş dünyası insanlarının doların 5-5.5 seviyesinde, Euro’nun ise 6-6.5 civarında oturmasını bekliyorlar. Kurda stabilitenin sağlanması ile maliyet kontrolünden fiyatlamaya kadar birçok faktörün daha rahat oluşabileceğini kaydeden iş insanları, tüketicinin de psikolojisinin düzeleceğine inanıyorlar.

Süleyman Çetinsaya / Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı:
Müteahhitler fedakarlık yapıyor

Dolar ile euro ateşinin biraz daha düşmesi gerekli. Dolar 5’e, euro ise 6’ya kadar inerse iyi olur. Bu bizleri arzusu ancak nasıl iner doğrusu onu bilemiyorum. Döviz yükseldikçe maliyetlerimiz de artıyor. Tabiki konut metrekare fiyatları da bu durumda artıyor. Müteahhitler satış fiyatlarını yükselttiler. Bu durumda satışa olan talebi olumsuz yönde etkiliyor. Son zamanlarda kurdaki yükselişle yabancı alımı biraz hareketlendi.

Firmalar yeni projelerini başlatamıyor. Tabi pazarlama ve satışı desteklemek amaçlı kampanyalar yapılıyor ancak müteahhitler kendi imkanlarından fedakarlık yapmak zorunda kalıyor. Müteahhit bunu nereye kadar devam ettirebilir? Her gün doların indi çıktı söylentileri insanların psikolojisini bozar. Sakinlik oluyor dolar düşüyor. Bu iniş çıkışlar ise ekonomik parametrel üzerinden olması gerekirdi.

Faizler mutlaka düşmeli

Gayrimenkul alım satım, kiralama sözleşmelerinde dövizden TL’ye dönülmesi piyasaları olumlu yönde rahatlattı. Özellikle perakendecilerin tamamen rahatladığını söylemek mümkün değil çünkü tüketicinin moral bozukluğu halen devam etmekte.

Tüketicimizin alışveriş psikolojisinin düzelebilmesi için kurların daha da düşmesi ve stabil hale gelmesi çok önemli. Bir çok alışveriş merkezinde 72 adet mağazası yer alan Opmar Optik’in Yönetim Kurulu Başkanı Semih Saraçoğlu, “Kurlar, vergiler ve faizlerle yerel firmaların yaşaması artık pek mümkün değil. AVM’lerdeki iş çok düştü. İnsanların alım gücü azaldı. Bundan dolayı kurların düşmesi ve bir dengeye oturması önemli” diye konuşuyor ve Saraçoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Firmalar nakit artışlarını düzeltmek için fiyatlarında artırıma gidemiyor. Faizler yüksek bankadan kredi de kullanamıyorlar. Avrupa’da 1.60, 1.80 olan kredi kartı komisyon oranları bizde 2.80. Stabil olmayan bir yerde ticaret yapmak çok zor. Hesap kitap yapamıyorsanız. Orta vadeli bir plan yapamazssınız. Türkiye dış ticaret açığı verdiği sürece sağlıklı bir kur yapısına kavuşmak mümkün değil. Kamu personel reformundan başlayarak yapısal reformların süratle yapılması gerekiyor. Türkiye ekonomik ve siyasi saldırı altında. Türkiye ödevlerini yaparsa ekonomik saldırıdan daha az etkilenir..”

Genel

    Yorum yapın

    Your email address will not be published.*