Nazmi Durkbayım: Deprem sonrası teşekkür mesajları geldi

Nazmi Durkbayım: Deprem sonrası teşekkür mesajları geldi

Teknik Yapı 2 Kasım Perşembe günü Anadolu yakasında yeni projesi Deluxia Park Buseness‘i lansman toplantısı ile sektöre ve yatırımcılara tanıttı. Tanıtım sonrası lansman satışlarına başlandı. Ofis fiyatları en düşük KDV dahil 712 bin liradan başlıyor. Basın toplantısında Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım yer aldı.

‘Anadolu bölgesinde Maltepe’nin en güzide son parçası da bizde’

İstanbul Anadolu Yakası Maltepe’de kentsel dönüşüm kapsamında çok özel bir lokasyonda yeni bir ofis projesine başladıklarını belirten Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, ‘Maltepe E-5 sınırında yer alan, Maltepe’nin en güzide son parçasında kentsel dönüşüm kapsamında yapacağımız proje Ören Bayan Diktaş fabrika arazisinde gelişecek. Deluxia Park Business Residence ve Ticari alanların birleşimiyle meydana geldi. Projemiz sanayiden dönüşüm çerçevesinde geliştireceğimiz bu tür projeler çevreye yaptığımız katkılar nedeniyle bizi de içinde yaşayanları da mutlu ediyor’ şeklinde konuştu.

‘Deprem sonrası bize teşekkür mesajları geldi’

Nazmi Durbakayım, deprem gerçeği karşısında kentsel dönüşümün önemli bir çözüm mekanizması olduğunu belirtirken şöyle devam etti ‘Maltepe ilk kentsel dönüşüm projemizi yaptığımız yerdir. 1984 yılında Marmara Deniz sitesini sanayi alanından dönüştürerek geliştirdik ve 1987’de teslimleri gerçekleştirdik. 1999 Marmara Depremi sonrasında burada oturan insanlar bizi arayıp teşekkür ettiler. Depremden sonra bazı binalar çürük, bazıları riskli ilan edilmesine karşılık bizim yaptığımız bina gayet sağlam bir şekilde dimdik durmaya devam etti. Bizi diğerlerinden ayıran bu özelliğimiz kalite anlayışımız oldu. Yaptığımız işlerden hiç bir zaman elimizi çekmedik tam tersine gözümüz hep yaptığımız yapıların üstünde oldu her türlü sorununda her zaman elimizden geleni de yaptık. Bu böylede devam edecek. 40 yıllık bu gelenek artarak devam edecek’ dedi.

‘Haya geçirilen projeler çevresine değer katmalı’

Durbakayım, ‘Sonuçta yapılan bu projeler bölgeyi geliştiren özelliğe de sahip olmalılar. Maltepe’nin tarihine bakarsak Bizans’a kadar giden bir tarih var. Süleymanşahın aldığı bir yer ve Ordugah olarak kullanılan bir üs Maltepe. İsmine baktığımızda adı “mal” kelimesinin alt metni altın, para, gömü buradan geliyor. Bundan dolayı da yıllarca burada bir  takım illegal  kazılar yapılmış. Ama tabiki biz burada sadece derin sağlam bir temel atıyoruz gömü aramıyoruz. Maltepe’ye herkesin de beğeneceğini düşündüğümüz bir heykel armağan etmek istiyoruz. Bu projenin çevresine değer katması ve bölgenin gelişimine faydalı olmasını temenni ediyoruz’ şeklinde konuştu.

‘500 milyon liralık değerde Anadolu’ya A Plus ofis yapıyoruz’

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, ‘500 milyon yani yarım milyar değerindeki Deluxia Park Business projesini Leed Gold adayı A+ ofis projesi olarak yatırımcının beğenisine sunuyoruz. Kartal ve Maltepe’yi birleştiren iki komşu alanın Maltepe kısmında yükselecek. Bulunduğu yer itibariyle, Maltepe Metro’suna 1 dakika yürüme mesafesinde Sabiha Gökçen Havalimanı’na 15 dakika mesafede, E5 ve sahil yollarını birleştiren kavşak bağlantı noktalarının başlangıcında yer alıyor. Bu bölge lokasyon olarak ticari ofis için çok fazla talep gören bir konuma geldi. Ticari ofis ve iş merkezi denildiğinde aklımıza Avrupa Yakası’nda Levent – Maslak hattı,  Anadou Yakası dediğimizde Ümraniye – Ataşehir hattı geliyor. Bu bölgelerde ticari ofislerin metrekare satış fiyatlarının yaklaşık 15 bin lira  ile 30 bin lira civarında olması, binaların işletme maliyetlerinin yüksek olması, aidatların yukarıda olması, otopark sıkıntısının olması, ulaşım sıkıntılarının olması, şirket sahiplerini ve ofis ihtiyacı olanların taleplerini bu bölgeye çekmeye başladı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yurt dışına yapılan seferlerin sayısının arttırılması, Kadıköy- Pendik Metrosunun aktif şekilde çalışması bu bölgedeki ilgiyi her geçen gün artırdı’

‘Modüler sistem ile kendi ofisini kendin yap’

Durbakayım, ‘Deluxia Park Buseness’da minimum 68 metrekareden başlayarak kat bazında düşünüldüğünde tam  kat yarım kat gibi birleştirmeler yapma fırsatı sunuyoruz. Tasarım aşamasında üzerinde durduğumuz en önemli konu ihtiyaca göre metrekare seçebilme imkanının sağlanması ve ön yatırım maliyetlerinin düşürülmesi. Otopark, toplantı odası, sekreterya gibi hizmetleri kiralama yöntemiyle alabilecekler ve böylece bir takım maliyetleri düşürmüş olacaklar. Yoğun iş gündeminde spora ve sosyalleşmeye de vakit ayırabilecekler. Deluxia Park Business’ta restoran kafe ve gmy center hazırladık. Bu sosyal alanlar içerisinde 2 bin 300 metrekare alanı kiralanabilir alan olarak ayırdık. Buradan elde edilecek gelir ile binanın işletme maliyeti ve aidatlarının civar projelerdeki bu tür gider kaleminden çok daha aşağıda olmasını hedefledik. Bu tip alanlar genelde projenin en değersiz bodrum kat gibi yerlerinde planlanır. Biz sosyal alanları yükselen bloğun tam ortasında 17 ve 18. katta gym ve restoranı adalar manzaralı bir konumda planladık. Kafeleri ise yatay  bloğun 3. katında güneş ışığının en bol olduğu noktalarda tasarladık’ dedi.

 

‘Teknik Yapı’dan KDV’siz 48 ay sıfır faizli ödeme fırsatı’

Ödem koşullarını da anlatan Umut Durbakayım,  ‘Teknik Yapı olarak bu projede yıl sonuna kadar lansmana özel KDV ‘siz ve faizsiz bir ödeme planı hazırladık. Yüzde 18 KDV’yi şirket olarak biz karşılıyoruz. Taksitli ödemelerde 48 aya kadar sıfır faizli firma kredisi kullandırıyoruz. Esnek ödeme planı olarak kişiye göre özel ödeme planlarıda hazırlayabiliyoruz. Ayrıca, kredi baz faizini 100 aya kadar 0,79’a sabitliyoruz’