Florya’da 81 dönümlük arazi ihalesi iptal

Florya’da 81 dönümlük arazi ihalesi iptal

florya 81 dönümlük arazi

İstanbul’un Bakırköy ilçesinde 1978 yılından beridir faaliyet gösteren Emniyet Genel Müdürlüğü‘ne ait ‘Şükrü Balcı Polis Eğitim Merkezi’nin yer aldığı toplam 81 dönümlük arazi, TOKİ tarafından 2010’da satın alınmıştı. Atatürk Havalimanı’nın batısından kalan bölüm 12 Mart 2015’te TOKİ‘nin mülkiyetine geçti. 81 dönümlük bu arazi 17 Ocak 2017’de imar planı değişikliği ile ‘Resmi kurum alanı’ olarak değştirildi. 25 Ağustos 2017’de askıya çıktı. Bu bölgeye konut ve ticaret fonksiyonu verildi.

İhalaye iptal davası 

Gazete Habertürk Uzay Kesme’in yaptığı habere göre CHP’li İBB Meclis üyeleri bu plana itiraz ettiler. İtiraz süreci kesinleşmeden Emlak Konut GYO tarafından ihaleye çıkarılacağı 4 Ekim’de birinci oturumun yapılacağı duyuruldu. CHP Meclis üyesi Hakkı Sağlam ve Özgür Aydın, ihalenin usule ve yasaya aykırı yapıldığın gerekçesiyle yürütmenin durdurulması ve iptali için dava açtı. Tartışma sürerken Emlak KOnut GYO ihalenin iptal edildiğini duyurdu. Açıklamada, “2. oturumu 11 Ekim 2017’de yapılan İstanbul Bakırköy Şevketiye Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşım İşi ihalesi iptal edilmiştir” denildi. İptal gerekçesi ise ihale tekliflerinin asgari bedelin altında kalması olarak gösterildi.

Atatürk Havalimanı Central Park olsun

Yeniden ihaleye çıkılabilir yönetmeliğe göre. Ancak dava açan CHP meclis üyeleri, ihalenin tekrarlanması durumunda yargı tarafından iptal edileceğini belirttiler. İstanbul’daki bulnan yeşil arazilerin korunması için sosyal medyada bir araya gelen kullanıcılar, 3’üncü havalimanının hizmete girmesinden sonra, Atatürk Havalimanı arazisinin de New York’un kalbindeki Central Park gibi bir parka dönüştürülmesi gerektiğini savunmuştu.