Forgot Password

TOKİ depremzedelere konutları nasıl teslim edecek, yüzde kaçını devlet ödeyecek?

TOKİ depremzedelere konutları nasıl teslim edecek, yüzde kaçını devlet ödeyecek?

Türkiye 6 şubatta yaşadığı çok büyük deprem felaketi ile bundan sonrası için de planlamalar yapıyor. Deprem sonrası artık kurtarma çalışmalarında sona yaklaşıldı. Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Gaziantep, Osmaniye, Kilis, Diyarbakır, Malatya, Hatay, Şanlıurfa ve Elazığ’da yıkılan evlerin ve dükkanların yerine yenileri inşa edilecekler. Bu yeni yapılacak konutların inşası için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından çalışmalar başladı.

Yeni konutları TOKİ yapacak

Deprem bölgelerimizin yeniden inşası vatandaşlarımız için TOKİ üzerinden yapılacak. Bunun için depremde yıkıma uğrayan il ve ilçelerimizde konutların inşa edileceği alanlar belirlendi. Bazı konutlar oldukları yerde ihya edilerek yeniden inşa edilecekler. Bazı konutlar ise fay hatlarının tam üzerinden çekilip daha korunaklı zemine sahip alanlarda inşa edilecekler. Çevre Bakanlığı tüm bu çalışmaları yaparak yeni inşa alanlarını belirledi.

30 bin yeni konut için projelendirme yapıldı

 

TOKİ uzun senelerdir Türkiye’de hem afet konutları inşa etmekte hem de sosyal konutlar yaparak dar gelirli vatandaşlarımızı konut sahibi yapmaktadır. TOKİ’nin elinde çok fazla sayıda hazır proje bulunmakta. Hızlı bir şekilde deprem bölgesinde konutların inşa edilebilmesi için bu hazır projeler devreye sokulacak. Konutlar zemin artı 3-4 kat şeklinde olacak şekilde yeni konutlar belirlenen alanlarda inşa edilecek. İlk etapta tüm illerde toplam 30 bin konutun inşasına başlanacak. 30 bin konutun temelleri ise Mart ayı içerisinde atılacak. Geri kalanlara ise etap etap başlanılacak.

 

Deprem konutları için ödeme koşulları da belirlendi

Deprem sebebiyele inşa edilecek olan afet konutlarının depremzede vatandaşlara hangi koşullarda verileceği hakkında Sözcü’den Veli Toprak çok önemli bir iddiada bulundu. Buna göre bu konu son yapılan AK Parti MYK toplantısında gündeme geldi ve bazı kararlar alındı.

Alınan bu kararlara göre deprem konutları yatay mimari esasıyla inşa edilecek ve bu konutları 2+1 ile 3+1 planlarında yapılacak. Konutu depremde yıkılan veya ağır hasarlı olduğu için yıkılacak olan depremzedelere devlet iki teklifte bulunacak. Evi yıkılan depremzede ya 3+1 konut alacak veya 2+1 iki tane konut almayı tercih edecek. 2+1 konutları almayı kabul edenler bir fark ödemesi yapacaklar.

3+1 konutların inşaat maliyetlerinin yüzde 60’ını devlet karşılayacak. Gerie kalan miktar ise yüzde 40’lık kısmı depremzede vatandaşlar uzun vade ve düşük taksitle ödeyecekler. Depremzedelere verilecek olan bu konutlar için ilk 2 sene herhangi bir taksit ödemesi yapmayacaklar. 2 seneden sonra başlayacak taksit ödemeleri 20 sene vadeli olacak. Örnek olarak 1 Milyon TL maliyeti olan bir konutun 600 Bin TL’sini devlet ödeyecek. Kalanı 400 Bin TL için de depremzede vatandaşlarımız 2 sene sonra ödemeleri başlayacak şekilde toplam 20 sene vadede ödeyecekler.

 

 

 

 
 

Son Dakika Manşetler

En son emlak haberi manşetleri, emlak sektöründe son yaşananlar, süper kampanya haberleri, sıcak fırsatlar ve inşaat dünyasındaki son gelişmeler…

    Yorum yapın

    Your email address will not be published.*