Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas: ‘Yarın olmaz şimdi’ diyerek başlattı

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas: ‘Yarın olmaz şimdi’ diyerek başlattı

Sur Yapı Yönetim Kururlu Başkanı Altan Elmas, orta gelirliler için geliştirilen yeni kampanyada başlattıkları ‘Yarın Olmaz Şimdi’ paketi hakkında detayları açıkladı. Sayın Elmas şu şekilde konuştu:

‘Dünyada gelişen bu ekonomi bir şey ihraç etmiş oldu onun adı enflasyon açıkçası, çünkü dünyada herşeyin fiyatı dolarla belirleniyor. Bütün emtiyanın fiyatı dolarla belirleniyor, navlunun fiyatı dolarla belirleniyor, hizmet dolarla, bunun transferi bile dolarla yani dünyanın rezerv parası olduğu için Amerika’nın almış olduğu bu 1×2’ye katlama parasal genişleme anlamında bütün dünyaya önemli bir kasırga estirmiş oldu. Pandemide lazımdı bu pandemi de gerekli birşeydi kan dolaşımı tıkandığı için ihtiyaç vardı.

Katlamalı bir enflasyona mağruz kalmış olduk

İşte gün neyi gerektiriyorsa onu yapıyor insanlar işte bunun sonucunda da bütün dünyaya enflasyon ihraç etmiş oldular. Bütün emtiyaların ve herşeyin fiyatları aşşağı yukarı ikiye katlandı. Tabi biz ülke olarak pandemi sürecini iyi yönettik ama sonuçta pandemi sürecinde de bir çıkış vardı bütün dünyada buna yakalandı. Bununla beraber de bizim her zamaki döviz talebimiz ve dövize olan bağımlılığımızın sonucunda da bizde içerde de bir o kadar da biz döviz kurunu TL bazında neredeyse ikiye katlamış olduk. Dolayısıyla Türk milleti böyle katlamalı bir enflasyona mağruz kalmış olduk. Akabinde de Rusya Ukrayna savaşıda enerji fiyatlarını dünya tarihinde görülmemiş rakamlara sıçratarak özellikle doğalgaz fiyatları ve akabinde petrol, enerji de elektrik üretimide doğalgaza endeksli olduğu için elektrik fiyatlarıda katlandı.

Böyle birden çok çoklu etkilerle sonuçta hepimiz birşeylere mağruz kaldık ülke olarakta en çok mağruz kaldığımız etki yüksek enflasyon olmuş oldu. İşte 20 yıl öncesine dönüp tekrar 80’li seviyelerde enflasyona mağruz kaldık. Fakat gayrimenkul sektörü olarak biz daha fazla bir enflasyona mağruz kalmış olduk. Çünkü biz 3 4 sene geriden gelen bir fiyatlama ile karşı karşıya kaldık, biraz arz fazlasıydı, biraz stok falasıydı, biraz insanların pandemi veya diğer sebeplerle içine kapanması sonucu üretimde azalmasıyla beraber böyle geriden gelen bir etki vardı. Ama bütün bunlar işte geçen 2021’in kasım aralığından itibaren hızlı bir şeklide yansıdı ve yüzde 150’lere varan bir inşaat maliyet artışlarıyla biz karşılaştık aynı şeklide konut fiyatlarıda hem geçmişten gelen yüzde 60 70 lik maliyet eksikliğini hem de yeni oluşan maliyetler üst üste binince böyle yüzde 150 200’lük bir enflasyona mağruz olduk. Bu rakamlar ortalama Türkiye otalaması. Lokasyon olarak farklı farklı fiyatlamalar olabilir biraz daha aşşağıda olanlar var bunun daha da üstünde olanlar da var. Sonuçta biz gayrimenkul sektörü olarak neredeyse iki katı bir etkiyle bu enflasyonist ortama mağruz kalmış olduk. 

Diğer tarafta da alıcılarımız ürettiğimiz konutları alacak olan insanlar da bizimle bareber bu duruma mağruz kalmış oldular. Ve ortaya yönetilmesi gereken bir durum çıkmış oldu uzunca bir süredirde erişim problemi yaşandı ve özelliklede enflasonist ortamlarda zaten orta gelirli ve sabit gelirli insanların alım gücü çok eridiği için bir durum ortaya çıktı. 

Burda konut fiyatları iki katı arttığı için aradaki makas çok büyüydü. İnsanların hem geliri düştü hem konut fiyatları iki katına yükseldi. Bizim hiç arzu etmediğimiz bir ortam çıkmış oldu. Normalde üreticiler insanlar erişebilsin isterler, bizde insanların erişimine göre onları dikkate alarak ürün üretelim, o ürünlari satalım isteriz. Yoksa ürün durduğu yerde fiyatının bir iki kat artmasının bizim için çok reel bir faydası yoktur. Sonuçta maliyetlerde artıyordur. Reel de bir şey kazanmazsınız ama kar yönünde rakam yükselmiş olur. 

Böyle çoklu sebepler olarakta bu durmlara mağruz kalmış olduk. Bütün bu gayretlerin sonucunda da bizlerde sürekli hükümetimizden talep ettik ve orta gelir insanlarımızın toplumumuzun çok geniş bir kesimi orta gelirli grubu. Yani gelir olarak en al gelir grubu yüzde 20 ise en üst gelri grubuda yüzde 20 desek aslında yüzde 6o’lık bir toplum kesminide heralde orta gelirli demek doğru olabilir. Sonuçta biz aslında böyle toplumun yüzde 70 80 ‘ine hitap eden bir enstrüman bir model oluşturmak için gayret ettik ve oluşturabildiğimizi düşünüyorum. Sonuçta güzel bir modeli bakanlıklarımızla da çalışarak ortaya çıkarmış olduk. İnşaallah milletimize hayır getirir. 

Bu bir kampanya değil model olmalı

Bu bir kampanya değil bunu unutmamak lazım bu bir model biz bunu bir seferlik devam eden yani bu seçme kadar yapılıp biticek gibi birşey olarak görmüyoruz. Devlette öyle görmüyor. Sonuçta bunun kanuni bir altyapısınıda hazırlayıp aslında en az bir 10 yıl sürüp devam edecek bir model olsun istiyoruz. Belki eksiklerimiz bu süre içerisinde giderileblir. Halkımız için insanlarımız için sektörümüz için de güzel bir çalışma ortaya koymuş olduk. Bu bir kampanya değil model olmalı.

Konut sahibi olmayan insanlarımızı konut edindirmeye yönelik

Bu vatandaşlarımızdan konut sahibi olmayan insanlarımızı konut edindirmeye yönelik bir amacı vardır. Bu çerçevede ilk üç yıl taksitlerini ödeyebilir hale getirmek için çok uğraştık Bu anlamda sektörel olarak biz doğrudan kamuya elimizi taşın altına koyabileceğimizi bu konuda bizimde bir destek verebileceğimizivaadettik ve yüzde 5 lik konut kredi bedeli kadarı kaynağı doğrudan vermeyi teklif ettik. Sonrasında hazinemiz diüer iki yılı ve genel 3 yılın maliyetini üzerine almış oldu. Kredinin genel oranının yüzde 0.69, 0.70 gibi çok cazip çok önemli imkanlar olması büyük sübvansiyon. Aslında hazinemi devletimizde elini taşın altına koymuş oldu. Sonuçta konut olmayan insanlarımıza bir ümit heyecan imkan vermiş olduk. 15 sene vadeya çıkarmış olduk. Bununla beraberde konut üretimi çok düşmüştü, konut üretimi azaldıkça da konut fiyatları daha da yukarı doğru artan bir kısırdöngüye girmişti açıkçası. Bununla beraber de üreticiyide üretimi de konut sahibi olmayan insanlara konut üretmeye zorlayacak. Mesela bizi zorladı. Mevcut projelerimizi bu paket içine sığdırmaya çalıştık. Devlet insanlarımız ev alabilsin diye rakamları aşşağıda tutuyor özellikle. Makul görülecek rakamlar oldu. Bzilerde hemen aksiyon almaya başladık kendi adımıza. Hem yeni üretim anlamında hem fiyatlama anlamında. Bu çerçevede toplum için çok faydalı önümüzdeki dönemler içinyani her yıl 100 bin konutu bu şekilde üretip insanlarımız evi olmayan insanlara verirsek en aşşağı yüzde 20 büyütmüş oluruz. 

Bu kampanyaya büyük bir destek yapmak istedik

Sonuçta toplumumuza heyecan veren  ümit veren güzel bir çalışma olmuş oldu hayırlı uğurlu olsun.Bizde Su Yapı olarak hem içinde bulundğumuz hem destek verdiğimiz hem de çıkması içinde çok büyük gayret sarfettiğimiz bu kampanyaya büyük bir destek yapmak istedik.

Antalya’da çok büyük bir kentsel dönüşüm projesi yapıyoruz çok ta başarılı gidiyor, pandemiye rağmen yaşanmış olan maliyet artışlarıa reğmen de ciddi anlamda da teslimlerde yaptık projemizinde sonuna yaklaştık. Şu anda 4000’e yakın konut teslim etmiş vaziyetteyiz ve 10 bin üzerinde insanda orda hali hazırda yaşıyor vaziyette bir şehir dokusu ortaya çıktı yava yavaş. Bu yaz da haziran sonuna da bütün hak sahibi konutlarını teslim edeceğiz inşaallah. Elimizde çok geniş imkanlar var orda. Bu kampanyanın içerisine insanlarımızı sığdıracak yenş üretimlerde hemen tasarlamaya başladık. Şimdilik daha önce hazırladığımız Antalya Suitse diye bir projemiz var onu sunmuş olacağız. 1 milyon 600 bin TL bedellen başlayan bir fiyatlara çekerek başlamış olduk. İleride de farklı ürünler de geliştireceğiz inşaallah. 

İstanbul’da da 2 ürünümüz olacak inşaallah. Ümraniye’de Cevher isimli bir projemizi arz ediyoruz, ilk defa arz etmiş olacağız. Bu kampanya ile birleştirerek arz ediyoruz. Ayrıca Exen İstanbul projemiz tam karşınında Exen Konakları projemiz var. Aynı anda 3 projeyi aslında satışa sunmuş oluyoruz. Aynı zamanda mevcut projelerimizde bu kampanya kapsamıbda devam ediyor. İstanbul’da 5 6 tane projemizi de içine koyduk. 

Sur Yapı olarak çok ciddi bir potföyle halkımızın hizmetine sunmuş oluyoruz. Bu kampanya bizi de teşvik etmiş oldu. İnşaalah hayırlı olur hayırlar getirir. 

Ve ‘Yarın olmaz şimdi’ diyerek kampanyamızı başlatıyoruz.’