Mahmutbey-Esenyurt-Bahçeşehir Metro Hattı’nda son dakika müjdesi!

Mahmutbey-Esenyurt-Bahçeşehir Metro Hattı’nda son dakika müjdesi!

İstanbulluların büyük bir merakla beklediği Mahmutbey-Esenyurt-Bahçeşehir Metrosu ile ilgili son dakika gelişmesi gerçekleşti. Mahmutbey-Esenyurt-Bahçeşehir metro hattı ne zaman açılacak? Son durum nedir…

Ulaşım yatırımlarına hız kesmeden devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, merakla beklenen Mahmutbey Esenyurt Bahçeşehir metro hattının temelini 2021 yılının Ağustos ayında atmıştı.

İhalesi 2017 yılında yapılan fakat inşaatına hiç başlanamayan metro hattındaki hafriyat çalışmaları Bağcılar şantiyesindeki merasimle başlamıştı.

Peki İstanbulluların merakla beklediği Mahmutbey Esenyurt Bahçeşehir metro hattında son durum ne? Mahmutbey Esenyurt Bahçeşehir Metro Hattı ne zaman açılacak? İşte merak edilen soruların yanıtları…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Müdürlüğü’nden aldığımız bilgilere göre, Mahmutbey Esenyurt Bahçeşehir Metro Hattı’ndaki hafriyat çalışmaları 6-7 aydır devam ediyor. 

İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Doç.Dr. Pelin Alpkökin, resmi twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt Metro Hattı’nda TBM makinelerinin tünel kazılarına başlaması için son aşama olan Tema Park İstasyonu’nun temel betonunun döküldüğünü belirtti.

İstanbul Raylı Sistemler müdürlüğünden aldığımız detaylara göre, çalışmaların hızlandığı söz konusu metro hattının eğer herhangi bir aksaklık çıkmazsa 2024 yılında hizmete girmesi planlanıyor. 

1,3 milyon yolcu taşınacak 

Kabataş’a entegre edilecek olan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nun devamı olarak hayata geçirilen Esenyurt Metrosu tamamlandığında Kabataş’tan metroya binen bir vatandaş, Bahçeşehir ve Esenyurt’a kadar aktarma olmadan gidecek. Yine verilen detaylara göre, geçmiş dönemlerde ihalesi yapılmasına rağmen inşaatına hiç başlanmayan Mahmutbey-Esenyurt Metrosu, mevcut Mecidiyeköy Mahmutbey Metrosu’nun devamı olarak hayata geçiriliyor. 

İstanbul’un batısındaki 3.5 milyondan fazla nüfusa hizmet verecek olan toplamda 11 istasyonlu, 18 kilometre uzunluğa sahip hattın, ilk etapta 4 istasyonu ve 7 kilometrelik bölümü açılacak. Söz konusu metro hattının ilk etabının 2024 yılında açılması hedefleniyor. 

Esenyurt-Mahmutbel hattı hangi hatlara entergre olacak? 

İstanbullular tarafından merakla beklenen Mahmutbey-Esenyurt Metrosu, Kabataş-Mahmutbey Metrosu’nun Mahmutbey istasyonundan başlayacak. Mehmet Akif, Halkalı Toplu Konut, Temapark, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi, Tahtakale, Ispartakule, Bahçeşehir, Esenkent ve Ardıçlı’dan geçerek Esenyurt Meydan’da son bulacak.

Mahmutbey-Esenyurt Metrosu Mahmutbey istasyonunda Kirazlı-Kayaşehir Metrosu ile Mehmet Akif istasyonunda Ataköy-İkitelli-Olimpiyatköy Metrosu ile Temapark istasyonunda da Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı ile entegre olacak. Ayrıca yine verilen detaylara göre, söz konusu metro hattının ilerleyen dönemlerde Esenyurt Belediye ve Saadetdere istasyonları eklenerek yapımı hedeflenen Beylikdüzü-Sefaköy-İncirli Metro hattına da entegre edilmesi planlanıyor.