Selman Özgün: Rusların İlgisi Yabancıya Konut Satışında Antalya’yı Zirveye Taşıdı

Selman Özgün: Rusların İlgisi Yabancıya Konut Satışında Antalya’yı Zirveye Taşıdı

Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, temmuzda yabancılara yapılan konut satışında Antalya’nın 68 ay sonra İstanbul’u geçerek ilk sırada yer aldığını belirterek, “Genelde Antalya’da gayrimenkul yatırımı yapan Rusların, Türkiye’den aldığı konut sayısı ilk 7 ayda yüzde 223,4 arttı. Bu da Antalya’yı zirveye taşıdı” dedi.

Selman Özgün, konut satışlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, temmuz ayında geçen yılın aynı dönümüne göre konut satışlarının yüzde 12,9 düşerek 93 bin 902 adet olduğunu bildirdi.

Geçen ay konut satışlarında yaşanan düşüşü 9 günlük Kurban Bayramı tatiline bağlayan Özgün, “Ayın neredeyse 3’te birinin resmi tatil olmasına rağmen düşüş yüzde 12,9 ile sınırlı kaldı. Bu da satışların hala güçlü olduğunu gösteriyor. Bunu ilk 7 ayda yaşanan yüzde 24,2’lik artıştan görebiliyoruz” dedi.

Özgün, konuta talebin hala canlı olduğunu ve bu alandaki ihtiyacın artarak devam ettiğini kaydederek, hükümetin sosyal konut hamlesinin çok yerinde olduğunu ancak sayının yüksek olması gerektiğini vurguladı.

“KONUT ÜRETİMİNİN ARTMASI ŞART”

Selman Özgün, temmuzda satılan konutların yüzde 30,6’sının birinci el olduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Artan fiyatlar ve arz düşüklüğü nedeniyle vatandaşın ikinci ele yöneldiğini görüyoruz. Yıl başından beri devam eden bu grafiğin tekrar eskiye dönmesi ve satışlarda sıfır ve birinci el ağırlığının yarı yarıya olması için üretim şart. Üretici, fiyatlarda yaşanan artış ve oynaklık nedeniyle plan yapmakta zorlansa da projeler üretiminde bir hareketlilik var.”

RUSLAR’IN KONUT YATIRIMI YÜZDE 223,4 ARTTI

Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Özgün, temmuzda yabancılara yapılan konut satışlarının yine bayram tatilinin etkisiyle yüzde 12,4 azalarak 3 bin 939 olduğunu söyledi.

Ocak-temmuz dönemi satışların ise yüzde 57,4 artarak 39 bin 322’ye yükseldiğini dile getiren Özgün, ilk 7 ayda en çok konut yatırımının Ruslar tarafından yapıldığını bildirdi.

Özgün, “Ruslar, özellikle Ukrayna savaşı sonrası ülkemizde yatırımlarını artırdı. İlk 7 ayda Rusların Türkiye’de aldığı konut sayısı yüzde 223,4 artarak 6 bin 877 adede yükseldi. Onları İran ve Irak vatandaşları izledi” diye konuştu.

Sadece temmuz verileri değerlendirildiğinde Antalya’nın tam 68 ay sonra yabancıların konut aldığı illerin sıralamasında İstanbul’u geçerek zirveye yerleştiğini ifade eden Özgün, “Bu durum en son 2016 Ekim’de yaşanmıştı. Genelde Antalya’da gayrimenkul yatırımı yapan Rusların, Türkiye’den aldığı konut sayısı ilk 7 ayda yüzde 223,4 arttı. Bu da Antalya’yı zirveye taşıdı” diye konuştu.