Sıfır Otombile ‘6 Ay ve 6 bin km’ satış sınırı geliyor

Sıfır Otombile ‘6 Ay ve 6 bin km’ satış sınırı geliyor

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, otomotiv sektöründe yaşanan fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi için yeni bir düzenlemeye gidiyor. Su yönetmeliğin hazır olduğunun bilgisini veren Bakan Mehmet Muş, “İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rent a carlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden almış olduklurı sıfır araçları satamayacak” şeklinde bilgi verdi.

Kayseri’de yapılan Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde konuşan Bakan Muş, yeni düzenlemeye ilişkin bilgiler verdi. Bakan Muş, şirketlerin, galericilerin ve rentacar’ların alacamları sıfır araçların hemen satımına bazı kısıtlamalar getireceklerini duyurdu.

Bakan Mehmet Muş, konuşmasında şunları söyledi: “Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları var. Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen durum söz konusu. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rent a carlar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz. Gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır böylece. Şirketlerde ortak fiyat belirleme veya piyasayı manipüle gibi konular varsa o Rekabet Kurulu’nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır. Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız.”