Kira düzenlemesi için tarih belli oldu!

Kira düzenlemesi için tarih belli oldu!

Ülkemizde son zamanlarda çok fazla artan kira fiyatlarının önünü kesebilmek için hükümetten kritik adım geldi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kira artışları ile ilgili yapılacak yeni düzenlemenin 10-15 gün içerisinde Meclis’e geleceğini söyledi.

Konutların fiyatları ve kiraları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğı yüzde 0,89 ve 0,99 faizli konut finansman desteğinin verilmesinin sonrasında da artışını devam ettirdi.

NTV TV kanalında canlı yayına katılarak soruları yanıtlayan Bakan Murat Kurum, gündemde yer alan konulara ilişkin soruları cavapladı. Üklemizde konut kira artışları ile ilgili ne gibi çözüm önerileri üzerinde çalışıldığı sorulan Kurum, Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıyla çalışma grubu oluşturulduğunu ve 10-15 gün içerisinde hem kiracıları sevindirecek hem de ev sahiplerini mağdur etmeyecek bir düzenlemeyi Meclis’in onayına sunmak üzere hazırlıkta olduklarını söyledi.

İşte Bakan Murat Kurumun yaptığı o açıklama.

“Kiraların artışları ile ilgili 10-15 gün içerisinde bir düzenleme Meclis’e gelecek”

Bakan Murat Kurum’un yapmış olduğu açıklamasnda şu ifadeleri kullandı, “Bakanlarımızla birlikte bir çalışma grubu oluşturduk. Kira artışlarıyla ilgili 10-15 gün içinde bir düzenleme Meclis’e gelebilir. Pandemi sürecinin başından itibaren tüm dünyada yaşanan tedarik zincirindeki sorunları, enerji krizindeki sorunlarda vatandaşımızın yanında olduk. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, bu alanda da korumaya desteklemeye devam edeceğiz.”