Evi olmayanlara Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 0,99’la kredi müjdesi

Evi olmayanlara Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 0,99’la kredi müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 mayıs pazartesi günü gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu “Konut almak isteyen ve konut yapan firmalarımızla ilgili müjdemiz var. İlk defa konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz” dedi.

Konut almak isteyen ve müteahhit firmaları yakından ilgilendiren son dakika gelişmesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu. 3 farklı model ile konut sahibi olmak isteyenlere özel yeni bir sürecin startını veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 model hakkında bilgi verdi.

Konut inşatında yavaşlama, konut fiyatlarında ise çok fazla artışların yaşandığını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Vatandaşlarımızı konut sektöründeki bu dalgalanmaktan korumak amacıyla bir dizi tedbiri hayata geçirme kararı aldık. Birinci pakette, ilk defa tek konut sahibi olacak vatandaşımıza 2 milyon değere sahip birinci el satın alımlar için 10 seneye kadar vadeli ve aylık yüzde 0,98 faizle konut kredisi sağlıyoruz. Konut değeri 2 milyon lira ile sınırlı bu paket aylık 0,89 faizli konut kredisi içeriyor. Bu paketin amacı da döviz ve altın varlıkların Türk Lirasına dönüşünü teşvik etmektir. 2022 Mayıs ayı başı itibari ile asgari yüzde 40’ı tamamlanmış, asgari yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık kaynak ayırdık. 1 sene boyunca konut fiyatlarını sabit tutma taahhüdü veren firmalarımız belli rakama kadar 36 ay vade ile bu finansmandan yararlanabilecek. Böylece konut arzının artmasını, fiyatların dengeye gelmesini hedefliyoruz. TOKİ vasıtası ile de yürüttüğümüz düşük maliyetli, satış fiyatlı sosyal konut projelerine hız veriyoruz. Düşük gelirli vatandaşlarımız için TOKİ’ye 30 milyar liralık finans sağlayacağız.” diye konuştu. 

Müteahhitler düşük fazili kredi verilecek

Küçük müteahhitlere şehir içinde bulunan küçük parsellerde konut yapabilmeleri için metrekaresini belli fiyat üzerinde satamamaları şartı ile düşük fazili kredi kullandırılacağını söyleyen Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “Rezerv alanlarda yapılan uygun maliyetle desteklenen konutlar da 5 yıl süreyle satışa tabi olacaktır. Denetimde TOKİ ve Emlak Konut gibi birikimi olan kurumlarımızı da kullanacağız. Ada düzeyinde sadece hak sahiplerine yönelik uygun maliyetli kredilerle kentsel dönüşüm projelerini hızlandıracağız. Hak sahipleri ile müteahhitlerin bir araya gelerek yürütecekleri projelerin denetimlerini daha sıkı şekilde gerçekleştireceğiz. Yerli ve milli pasaport üretimini ülkemizde gerçekleştirecek altyapıyı kurduk. Yeni pasaportumuzun sayfaları Topkapı Sarayı ile başlayıp, 1. Meclis’le sona eriyor, tam ortasında Ayasofya Camisi bulunuyor. Bin yıllık vatanımız Anadolu tarihinin her döneminde çeşitli sebeplerle diğer coğrafyalardan gelen insanlara kucak açmış yurt olmuştur. Başı dara düşen, hayatı ve geleceği tehdit altına giren tüm kardeşlerimiz yönünü Anadolu’ya çevirmiştir.” şeklinde konuştu.