İlave fiyat farkı düzenlemesi gayrimenkul sektörü için hayal kırıklığı oldu

İlave fiyat farkı düzenlemesi gayrimenkul sektörü için hayal kırıklığı oldu

İnşaat sektöründe son zamanda en büyük sıkıntı olan öngörülemez düzeyde maliyet artışlarının telafisi konusunda kamu projelerine ilave fiyat farkı ödenmesi ile ilgili yapılan düzenlemenin de yer aldığı “Torba Yasa”, TBMM Genel Kurulu’nda 19 Ocak 2022’de kabul edilmiştir. İlave fiyat farkı düzenlemesi ile ilgili açıklamada bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı M. Erdal Eren, “Düzenleme, inşaat sektörü ile onun doğrudan ve dolaylı etkisi altındaki çok sayıda alt sektöre önemli biçimde tesir eden soruna çare olmaktan uzak kalmış, sektörde en önemli beklenti olan tasfiye hakkına da yer verilmemiştir. Bu çerçeve içerisinde gayrimenkul sektörümüzün içinde bulunduğu durumu, Kanunu onaylayacak Sayın Cumhurbaşkanımızın dikkatlerine bir kez daha sunuyorum.”

İnşaat sektörümüzde son zamanda en büyük sıkıntı olan öngörülemez düzeydeki maliyet artışlarının telafisi konusunda Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) uzun ve yoğun çabaları ile Meclis gündemine gelen ve kapsamında kamu projelerine ilave fiyat farkı ödenmesi ile sözleşmenin devrine ilişkin düzenleme içeren “Torba Yasa”, TBMM Genel Kurulu’nda 19 Ocak 2022 tarihinde kabul edildi.

Kabul edilen ilave bu fiyat farkı düzenlemesi ile ilgili açıklamada bulunan TMB Başkanı M. Erdal Eren, salgının başından beri yüzde 278’i bulan inşaat girdi maliyet artışlarına işaret ederek, “2021 yılını kapsaması yönündeki taleplerimize karşın, düzenlemenin 11. maddesinde kamu ile iş yapan müteahhitlere ödenecek ilave fiyat farkı için dönem 01.07.2021- 31.12.2021 olarak belirlenmiştir. Bu tarih aralığı, artık nefesi tükenmiş olan meslektaşlarımızın en az iş yaptıkları ve son iki ayı da kışta olan altı aydır” dedi.

‘Sayın Cumhurbaşkanımızın dikkatine bir kez daha sunuyorum’

Dikkate alınması gerekli en önemli unsur olarak başlamamış veya yüzde 50’den az ilerlemiş işler için tasfiye hakkı getirilmesi önerilerinin düzenlemede yer almadığına dikkat çeken sayın Erdal Eren, şu şekilde devam etti: “Ayrıca düzenlemenin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeler sırasında verilen önerge, TOKİ dışında benzer nitelikli işveren idarelere üstyapı projeleri gerçekleştiren meslektaşlarımızda hayal kırıklığı yaratmıştır. Sonuç olarak çıkarılan düzenleme, inşaat sektörü ile onun doğrudan ve dolaylı etkisi altındaki çok sayıda alt sektöre önemli biçimde tesir eden soruna çare olmaktan uzak kalmış, sektörün en önemli beklentisi olan tasfiye hakkına da yer verilmemiştir. Bu çerçevede sektörümüzün içinde bulunduğu durumu, Kanunu onaylayacak Sayın Cumhurbaşkanımızın dikkatine bir kez daha sunuyorum.’