Tamer Özyurt: Artık yönümüz Avrupa, Afrika ve Orta Asya olmalı

Tamer Özyurt: Artık yönümüz Avrupa, Afrika ve Orta Asya olmalı

TÜİK’in bu sabah duyurduğu 2021 Aralık ayı konut satış istatistiklerine göre; Türkiye genelinde konut satışları aralık 2021 senesi ayında bir önceki 2020 yılının aynı ayına göre yüzde 113,7 artarak 226 bin 503 oldu. Türkiye’de aralık 2021’de ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 209,3 artış göstererek 45 bin 260 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 43,5 artarak 58 bin 576 oldu.

TÜİK Aralık 2021 Konut Satışları İstatistikleri’ne göre yola çıkan inşaat sektörü temsilcilerinden  Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı şöyle konuştu:

“Artık yönümüz Avrupa, Afrika ve Orta Asya olmalı”

Mevcut şartlarda 2022 yılının tamamı için kesin bir tahminde bulunmak çok gerçekçi olmaz. Ancak son gelen verilere baktığımızda 2021’de karşılaştığımız tüm olumsuz gelişmelere rağmen sektör adına sevindirici rakamların geldiğini görüyoruz. Bunun devamında başta ekonomideki dengesizlik kontrol altına alınır, vatandaşın alım gücü artarsa daha iyi rakamlarla karşılaşmamız mümkün olur. Bununla beraber konut satışını teşvik edici birtakım düzenlemeler de satış rakamlarını yukarı yönlü hareketlendirecektir. Yabancıya satışa gelince 2021’deki yıllık artışın yüzde 43,5 olması her zamanki gibi güven veriyor. Döviz kurundaki artış, gayrimenkul sektörüne dezavantajı ve avantajı beraberinde getirdi. Dezavantaj olarak maliyetlerin arttığını, avantaj olarak da yabancıya kur artışı nedeniyle fiyatların cazip geldiğini söyleyebiliriz. Ayrıca yandan tanıtım faaliyetlerimize, sadece Ortadoğu’yu değil Avrupa, Afrika ve Orta Asya ülkelerini de dahil etmeliyiz. Yabancı yatırımcının kaynak kullanımını çeşitlendirebilirsek bu yıl çok daha yüksek rakamları görebiliriz.