Ziya Yılmaz: Dap bir dünya markası olacak

Ziya Yılmaz: Dap bir dünya markası olacak

DAP Holding’den, Portekiz’in başkenti Lizbon’da yeni bir proje geliştirme planlı hayata geçirilmeye çalışılıyor. Dap Holding, önümüzdeki 5 yıl için 35 milyar liralık yatırım ve yurt dışına açılma hedefi koydu.

Zorluklarla atlattığımız 2021’i değerlendiren ve 5 yıllık hedeflerini açıklayan DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, DAP’ı bir dünya markası yapacağız diyerek, ilk çalışmalarına Portekiz’in başkenti Lizbon’da çalışmalara başladıklarını söyledi. Kentlerin estetiğine uygın, çevreye, insana duyarlı, dönemin gerekli ihtyiaçlarına cevap verebilecek ve 50 sene sonra bile değerlenebilecek projeler geliştirmeye devam edeceklerini söyleyen Ziya Yılmaz açıklamalarına şöyle devam etti:

DAP, bir dünya markası olacak…

“Ülkemizde konut geliştirmede ciddi anlamda bir know-how oluştu. Biz artık Türk markalı konut üreticileri vr geliştiricilerinin dünyaya açılmasının gerektiğini düşünüyoruz. Böylece buradan sağlanacak kaynaklarla milli gelirimize katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu çalışmalarla DAP’ı bir dünya markası yapma vizyonuyla yurtdışı pazarlarla ilgili analiz-araştırma süreçlerimiz devam ediyoruz. Bununla ilgili olarak da ilk çalışmamıza Portekiz’in başkenti Lizbon’da başladık.”

Gayrimenkulün getirisi dolardan da fazla..

Küresel Konut Fiyat Endeksi’nin üçüncü çeyrek verilerine göre, dünyada konut fiyatı en çok artan ülke, yüzde 35,5’lik oranla Türkiye. Bu veri bize şunu gösterdi; Tüketici, konut yatırımının enflasyona karşı en güvenli liman olduğunun farkında. Çıkan fırsatları kaçırmak istemiyor. Faizlerdeki düşüş ve ihtiyaca cevap verecek nitelikteki konutlar da bu artış ivmesini destekliyor. İnşaat maliyetleri ve emtia fiyatları, dolardan daha hızlı bir yükseliş gösterdi. Bu açıdan, dolara yatırım yapan için bile emtiaya oranla ciddi bir kayıp söz konusu. Gayrimenkulun getirisi ise, hem emtia hem de dolardan çok daha fazla bir prime imza attı. Daha pandeminin en başında Çekmeköy’de hayata geçirdiğimiz Ormanköy projesi, 10 bin TL metrekare fiyatla satışa başlamıştı. Aradan geçen 1.5 yılda yüzde 350 civarında artışla metrekaresi 35 binlik fiyatlar görülüyor. Yine devam eden bir başka projemiz olan Nişantaşı Koru’da ilk alanların, proje bittiğinde yatırımlarını yine üçe katlamış olmasını bekliyoruz. Yine Levent’teki projemizde de buna benzer bir tablo oluşacağını tahmin ediyoruz.  Özetle, kısa vadede konut, arz talep dengesine göre durağan bir dönem yaşayabilir. Ama orta ve uzun vadede, maliyet artışı, arzın düşmesi gibi etkenlerle doların çok üzerinde bir artış yaşayabilir. Dolayısıyla, dövizde dönemsel yükselişler her zaman olur. Fakat 10-20 yıllık vadede konutun kazandırdığını hiçbir yatırım aracı kazandıramaz.”

Ev almak için en iyi ve doğru zamandayız..

“Türkiye’de belirli aralıklarla ‘balon’ tartışmalarına şahit oluyoruz. Birileri de istemeyerek de olsa bu kötü niyetli tartışmaların peşinden koşuyor. Bugün gelinen noktada ise olan, ev almak isteyip de bu tartışmalardan etkilenen vatandaşa oldu. Bu kesim, vatandaşın ev sahibi olması resmen engelledi. Geçen yıl da söyledim, önceki yıllarda da sürekli altını çizdim: Konut almak için en doğru zaman içinde bulunduğumuz zaman…”

Projelerimizle pandemide bile üst üste 2 yıl ciro şampiyonu olduk

“Pandemi döneminde insanların hem yeşil alana yakın, hem de şehrin içinde yaşama isteği arttı. Bu süreçte konut almak ya da evini değiştirmek isteyenler az katlı, mümkünse bahçeli, geniş balkonlu ‘sağlıklı evler’e ciddi bir talep oluşturdu. Tüm bu talepler konut satış adetlerinde yeni bir rekor kırılmasına yol açtı. DAP özelinde konuşacak olursak; gerek Çekmeköy’deki Ormanköy projesi, gerekse Nişantaşı projelerimiz, üst üste iki yıl hasılat şampiyonu oldu. DAP olarak iş bitirme becerileri, erken teslim geleneği ve dönemin koşullarına uygun stratejik projeleriyle sektöre yön vermeye devam ediyoruz. Sadece geçen yıl 1.000 konutun teslimini gerçekleştirdik. Bu yıl da yine 1.000 konutun teslimini gerçekleştireceğiz.”

Levent, Beykoz, Pendik ve İzmir’de yeni proje geliyor

DAP Holding’in 5 yıllık planlamasında hayata geçirecekleri projeler hakkında Ziya Yılmaz, şöyle açıklamalarda bulunda: “Çok güçlü bir özsermaye yapımız var. Proje geliştirdiğimiz bölgelerde bilimsel çalışarak verileri işliyor, arz ve talep dengesini iyi analiz ediyor, yatırımlarımızı bu disiplinle şekillendiriyoruz. İzmir’de Mavişehir ve Çeşme’de üç büyük araziyi portföyümüze eklemiştik. İstanbul’da ise Beykoz ve Pendik’te de arsa stokumuz var. Levent’te yeni yatırımımızı da eklediğimizde, DAP markası olarak kendimize 5 yılda 35 milyar TL’lik yatırım hedefi koyduk.”

Konut faizleri düşerse satış 1,5 milyonu bulur

Kamunun da desteği ile kredi faizlerinde geri çekilme olursa satışların da yükseleceği öngörüsünde bulunan Ziya Yılmaz, “Faizler yüzde 1 seviyesinin altına inerse, konut satışları 1,5 milyonu bulur” dedi. İstanbul’un konut ihtiyacının yaklaşık 120 bin konut olduğunu ifade eden Ziya Yılmaz, yine 1 miyon 100 bin depreme dayanıksız konutun da yenilenmesi gerektiğinin altını çizerek, yabancı satışlarının da bu yıl 50 bini aşacağını tahmin eden Yılmaz, “Bence yabancıya satış asıl bu sene patlar. İstanbul’da 30 bini geçeriz” şeklinde konuştu.

Yüksek katlı konutlara talep düştü

Pandemiyle insanların artık, alçak katlı, yeşili içinde barındıran, bahçeli ve balkonlu projeler istediğini söyleyen Yılmaz, “Artık 1+1’de yarım oda, 2+1’de en az 3-4 kişinin oturabileceği, 3+1’de bir oda büyüklüğünde balkon veriyoruz. Eskiden yatırımlık oranı yüzde 60-70 seviyesindeydi. Şimdi neredeyse tamamı oturuma yönelik. İnanılmaz şekilde talep oluyor” değerlendirmesi yaptı.

Fiyatların düşme imkanı yok

Konut talebinin yüzde 300 arttığını söyleyen Ziya Yılmaz, şöyle devam etti: “Konutta balon var, fiyatlar inecek diyen, hayatında iki şantiye gezmemiş bir tuğla koymamış olanlar, insanların daire almamasına neden oldu. Ancak dünyada emtiya artıyor, fiyatlar artık gerilemez. Bugün konut alan gelecek aya kıyasla çok daha uygun fiyata konut aşmış oluyor. Konut, dolardan da emtialardan da daha fazla prim yaptı.”