Renault E-Tech Megane ne zaman satışa çıkıyor, fiyatı ne kadar olacak?

Renault E-Tech Megane ne zaman satışa çıkıyor, fiyatı ne kadar olacak?

Dünya devi Fransız otomobil markası Renault kendi ülkesi Fransa’da en popüler kompakt otomobil adlarından birisi olan Megane’ı, yıllardır da Türk tüketicinin sevgilisi haline gelen Avrupalı bu modeli sedan, hatchback ve hatta station wagon olarak satın alınabiliyor. Ancak bu model yani Megane tarihinde ilk defa bir köklü değişimle çağada ayak udurarak hem bir crossover’a hem de elektrikli bir modele dönüştü.

Evet yeni Megane E-Tech Electric ile tanışma vakti geldi artık. Yeni Megane E-tech, tanıdığınız ve bildiğiniz Megane’dan bayağı uzak. Çünkü model artık bir sedan. hatcback ve station olmaktan uzak hem bir suv hem elektrikli olarak baştan aşşağı yenilenerek karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Yeni model megane artık “elektrikli Megane”da diyebiliriz. Elektrikli suv megane toplamda 1.624 kilogram ağırlığa sahip bir crossover yukarıda da belirttiğimiz gibi. Bu yeni model Megane, Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığının simgesi olan CMF-EV platformunu kullanıyor. 4.21 metreye uzanan boyu ve 2.7 metrelik genişliğine rağmen model içerisinde oldukça geniş bir kabin sunuyor. Eski megane’a göre uzunluğu kısalan aracın yüksekliği ve gnişilğiartmış durumda.

Elektrikli E-tech megane, 20 inçlik jantlara sahip yüksekliği 1.5 metre. Kapı kolları ise elektrikli modellerde gördüğümüz hemzemin bir tasarıma sahip. Bu tasarım araçta aerodinamik yapıyı daha da güçlendirmek ve bataryanın verebileceği menzilin artmasını sağlıyor. Renault’un yenilene logosunu taşıyacak olan ilk üretim modeli de bu yeni elektrikli Megane olacak.

Geçtiğimiz sene Renault Megane eVision isimli bir konsept ile karşımıza çıkmıştı. Renault markasının bu konsepti ile şu an piyasaya çıkacak olan elektrikli Megane arasındaki benzerlikleri görmek güç değil. Anladiğiımız kadarıyla Fransız otomobil markası Renault bir süredir bu proje üzerinde zaten çalışıyormuş.

Yeni elektrikli Megane dış tasarımında yaşadığı değişimin dışında kendisini içten yanmalı motorlara sahip modellerden ayıracak modelin iç kabininde de çok ciddi değişimler bulunuyor. Symbioz, Trezor ve Morphoz modellerinde görmüş olduğumuz bu devasa, tamamen dijital tasarıma Renault markası, OpenR ismini vermiş. OpenR sistemi, 12.3 inç bir büyüklüğe sahip gösterge paneli ile 12 inç büyüklüğündeki bilgi eğlence ekranından meydana geliiyor. Renault mühendisleri ekran çözünürlik kalitesini 1250×1562 çözünürlüğe ulaştırmayı başarırken,bilgi eğlence sistemi içinde oldukça şık bir arayüz de tasarlamış.

Tamamen elektrikli Megane eskisinden daha çevreci özelliklerle geliyor. Elektrikli Megane modelinin giriş versiyonunun elektrikli motorundan tam 130 bg güç ve 250 Nm tork üretebilierken, bir üst modelde ise 220 bg güç ve 300 Nm tork üretebilen versiyonlar olacak. Elekrtikli Megane bu motoruyla her iki model de 0-100 km/sa hızlanmasını 7.4 saniyede ulaşabiliyor.

Ancak elektrikli motoru, E-Tech Megane’ı “sıfır karbon” stratejisine sokan tek detay bu değil. Modelin döşemelerinin tamamı geri dönüştürülebilir materyallerden üretilmiş. Hatta Renault’nun ifadelerine göre ön konsolun büyük bir kısmı da geri dönüştürülmüş plastik parçalar ile oluşturulmuş. Bu kararlar sayesinde Megane E-Tech Electric’in yüzde 95’i tamamen geri dönüştürülebilir malzemeden olmuş.

E-Tech Megane’ın elektrikli motor bütün gücünü tercihe göre 40 kWh’lik ve 60 kWh’lik bataryalardan alacak. Küçük bataryalı modeli 300 kilometre mezil, büyük bataryalı modeli ise 470 kilometre menzil sunabilecek. Bataryanın tüketmesi durumunda ise Renault, size yeni ve ücretsiz bir batarya sağlayabilecek.

Megane E-Tech Electric, 2022 Şubat ayında ön siparişler alınarak kısa bir süre sonra satışa çıkacak.

Megane E-Tech fiyatı ne kadar olacak?

2022’de ülkemize de gelmesi dört gözle beklenen Renault Megane E-Tech Electric’in yurt dışı fiyatı belli oldu. Tamamen elektrikli bir model olacak olan Megane, Fransa’da 35.200 euro‘dan başlayan fiyatlarla satışa çıkarıldı. Bu fiyat, Renault Megane E-Tech Electric’in giriş seviyesi modeli için geçerli. Bu model versiyonda 130 beygir güç ve 250 Nm tork üreten elektrik motoru ile 40 kWsa’lik batarya paketi yer alıyor. Ayrıca, belirtilen bu fiyat avrupada 6 bin euro’luk teşvik de düşüldüğünde 29.200 euro’ya geliyor.

Üst seviyelerde 218 beygir güç ve 300 Nm tork üreten elektrik motoru mevcut. Ayrıca batarya kapasitesi de 60 kWsa’te yükseliyor. Bu iki seçenek yüksek hızlı şarj ve en üst donanım seviyesiyle birleştiğinde fiyat 51.400 euro’ya yükseliyor.

Renault Megane E-Tech Electric, 2022 yılı ortasına doğru Türkiye’ye gelecek. Ancak Renault Zoe’nin bile fiyatının 674 bin TL olduğu ülkemizde Megane E-Tech modelinin fiyatının 1 milyon TL’nin altında olamayacağını söyleyebiliriz.