Konut sitelerinde yaşanan aidat artışları şoke etti!

Konut sitelerinde yaşanan aidat artışları şoke etti!

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan yüzde 36’lara varan enflasyon artışı ile birçok kesimde fiyatlar yükselişe geçti. Dev sitelerde de aidatlar kiralarla yarışır duruma geldi. Son günlerde kiralara yaklaşan site aidatları, 2022 ile birlikte daha da artmaya başladı. Apti’nin kurucu ortağı olan Ali Emre Erişen, “Aidatlarda yaşanan zamlarında alt limitinin yüzde 46 olduğunu, bazı sitelerde ise artışın yüzde 113’e kadar yükseldiği oldu” dedi.

2022’nin ilk günlerinde apartman ve site sakinleri, yüzde 100’ü aşan aidat tutarları karşısında ne yapacaklarını düşünmeye başladılar. Sitelerdeki yöneticiler, site sakinleri ve üye işyerleri için geliştirilmiş yapay zeka tabanlı online platform olan Ali Emre Erişen, konut sitelerinde aidatlarla ilgili dikkat çeken açıklamalarda yaptı. Ali Emre Erişen, yeni yıldaki aidat zamlarını araştırdıklarının altını çizerken, Erişen, “Aidat zamlarında alt limitin yüzde 46 olduğunu, bazı sitelerde ise yüzde 113’e civarında artışlar oldu. Kimi siteler ise zamları belirleme aşamasında” şeklinde konuştu.

Yaşanan aidat artışlerı ile ilgili de konuşan Ali Emre Erişen, “Sitelerde personellerin büyük çoğunluğu Asgari Ücret ile çalışmaktadır ve sitelerin bütçelerinin yüzde 60-65 oranını personel giderleri oluşturuyor. Bu nedenle asgari ücrete gelen artış önemli bir etken oldu. Ayrıca 2021 yılı içinde doğalgaz, elektrik ve su kullanımlarına yapılan zamlarda göz önüne alındığında bu faktörlerin hepsi 2022 yılı bütçelerinde ciddi artışlara yol açtı” dedi.

Ortalama aidatlarla ilgili açıklamalar yapan Erişen, şöyle dedi:

“İstanbul’da geçen sene ortalama aidat fiyatları 648 lira iken bu sene ise 1.024 lira oldu. Ankara’da geçen sene 551 lira iken şimdi ise 887 liraya, İzmir’de geçen sene 455 lira iken, şimdi ise 723 liraya yükseldi.”