Dijital varlıklarda, kripto paralarda 2021 dönüm noktası oldu

Dijital varlıklarda, kripto paralarda 2021 dönüm noktası oldu

Geçtiğimiz 2021 senesinde blockchain, kripto para, metaverse, NFT gündemlarde en fazla yer alan kelimeler oldu. Türkiye’de Google arama trendlerinde bu senel “bitcoin” kelimesi aramalarının 2020’ye göre yüzde 300’den fazla olduğunu görmekteyiz. Özellikle bu yılının ilk aylarında çok fazla duymaya başladığımız ve “benzersiz, değiştirilemeyen dijital varlıklar” anlamına gelen NFT’ler sanat dünyasında dijitalleşmenin yolunu herkese açarken birçok farklı kullanım alanının ortaya çıkması ile daha da sağlamlaştırdı.

Özellikle 2021’in son ayları içerisinde hayatımıza giren ve internetin sanal gerçeklik katmanı olarak nitelendirilen “metaverse” her sektörden dünyanın önde gelen şirketlerinin yatırım yaptığı bir alan haline dönüştü. Huobi Ventures da 2021 senesi içinde ayırmış olduğu 9 milyon dolarlık fon ile GameFi ve metaverse dünyasına yatırım yapan büyük şirketlerden birisi oldu. Metaverse şirketlerin dışında sanat dünyasında da önemli bir karşılık bulmayı başardı. Travis Scott Fortnite’ta avatar olarak vermiş olduğu beş konser, 12 milyon insan tarafından izlendi. Dünyada en büyük müzayede evlerinden birisi olan Sotheby’s de bir müzayede evi açtı.

2021’de metaverse dışında en fazla duyulan kavramlardan birisi de DeFi oldu. Geleceğin bankacılık sektörü olarak tanımlanan DeFi’deki büyüme ise, 2020’de 600 milyon dolar iken 2021 sonunda 300 milyar dolara kadar çıktı.

“Metaverse’ün 2022’de en büyük teknoloji atılımı olması bekleniyor”

Huobi Global Bölge Genel Müdürü Alphan Göğüş, 2022’ye ilişkin beklentilerini şu sözlerle ifade etti: “2022 yılı içerisinde kripto para sektöründeki dikkat çekici ulayların sadece Bitcoin’in fiyatlanması ile kalmayacağını düşünüyorum. DeFi, NFT ve GameFi gibi yeni gelişmekte olan alanlarda doğacak fırsatlar 2021 yılına göre daha fazla dikkat çekici olabilir. Dijital varlıklara sahibi olabilme fikriyle 2021’de hızlı bir yükselişe geçen ve Collins Dictionary tarafından 2021 yılında “yılın kelimesi” olarak seçilen NFT’ler, 3 milyar dolarlık bir pazara ulaşmayı başardılar. NFT’lere olan bu ilginin 2022’de dafa fala artarak hem yatırımcılar hem de sanatçılar tarafından tercih edileceği yakından takip edilecektir. Kurumsal şirketlerin  ise ödeme aracı olarak kripto para birimleri ile arasındaki mesafeyi azaltması ve ülke düzeyinde El Salvador ve Myanmar’ın, Bitcoin ve Tether’i yasal para birimi haline getirmesi 2022’de de etkilerini göstermeye devam edecektir.  Metaverse ise 2022’nin en büyük teknoloji atılımı olması beklenmektedir. Buradaki gelişmeler elbette kriptolar için de pozitif bir gelişme sunabilir. Metaverse’de oyun tabanlı işlemlerde ve de yeni sanal oyun olanakları düzeylerinde yeni bir çağı harekete geçirebilir.

Günümüzde finans alanındaki tartışmasız en heyecan verici kavram olan DeFi, artan potansiyeliyle, uygulama çeşitliliği ve yaygın olarak benimsenmesiyle yükselişe geçti. Yatırımcılar için DeFi devrim niteliğinde bir yenilik. DeFi yatırımlarındaki büyümeye rağmen, kurumsal ilginin hala düşük kalması önemli bir büyüme potansiyeline işaret ediyor. DeFi, bireysel yatırımcılar için finansal piyasalara kolaylıkla giriş imkanı sunarken; finans sektörü açısından tartışmasız en heyecan verici kavramlardan biri olmaya devam edecek.”

2021’de metaverse, kripto paralar ve NFT’de öne çıkan 10 önemli gelişme:

1- Bazı ülkeler CBDC çalışmasında sona yaklaşmaya başladı 

Pandemi finansal anlamda en büyük etkiyi paranın dijitalleşmesi ve kripto para kullanımının yaygınlaşmasında yaptı. Kripto paraların yaygınlaşması ile finansal istikrar endişesi artan devletler, dijital para birimleri için kendi çalışmalarına başladılar. 2021 Kasım ayında Nijerya dijital para birimi eNaira için ülkede yaklaşık 500 bin kişinin dijital para cüzdanı indirdiği bildirdi. Bu konuda ise ilk sıralarda yer alan Çin ise Dijital Yuan çalışmalarını bitirdiği ve hatta iki pilot bölgesinde test çalışmasında olduğu belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise zamana ayak uydurarak dijital lira denemeleri için ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile mutabakat zaptı imzaladığını duyurdu. TCMB’den gelen açıklamada, blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda testlerin yapılacağı belirtildi.

2- Beeple’ın eseri için 69,3 milyon dolarlık yapılan satışla NFT’lere olan ilgi arttı 

ABD’li sanatçı Beeple’ın “Everydays: The First 5000 Days” adlı eseri için yapılan 69,3 milyon dolarlık satış ile şimdiye kadarki en pahalı NFT oldu ve bütün dünyanın dikkatinin NFT’ler üzerinde toplanmasını neden oldu. Gerçek adı Mike Winkelmann olan sanatçının eseri, NFT fonu Metapurse tarafından satın alınırken; Beeple’ın “Human One” adlı son NFT’si ise 29 milyon dolarlık satışla en pahalı NFT eserleri listesinde ikinci sıra çıktı.

3- Tesla-Bitcoin sarmalı 

Tesla CEO’su Elon Musk, Şubat ayında Tesla’nın 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin aldığını açıklayarak; araçlarının da Bitcoin ile satın alınabileceğine belirterek oldukça dikkat çekti. Elon Musk, Mayıs ayında ise Bitcoin’in çevreci olmadığını öne sürerek; bu durumun şirketin değerleriyle örtüşmediğini ve karbon salınımında sürdürülebilir olana kadar bir önceki kararını askıya aldıklarını açıkladı. İş adamının her açıklaması Bitcoin fiyatlarında ciddi dalgalanmalara neden olurken, Musk birçok yatırımcıdan tepki topladı.

4- Coinbase halka arzı 

ABD’li kripto para borsası Coinbase, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı başvurunun kabulünden sonra Nisan ayında Nasdaq’ta COIN koduyla işleme açıldı. Hisse başına 250 dolar referans değer belirlenen COIN, böylelikle Tesla, Mastercard gibi isimlerin ICO bazında önüne geçti.

5- El Salvador ülksinde Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu 

El Salvador Eylül ayında son derece radikal bir kararla Bitcoin’i resmi para birimi ilan etti. Bu adımla birlikte ülkedeki 2,1 milyon kişi dijital para cüzdanı Chivo’yu kullanmaya başladı. 6,5 milyonluk nüfusa sahip El Salvador’da hükümet, bütün vatandaşlarına 30 dolar değerinde Bitcoin dağıtacağını açıklamıştı. El Salvador’un bir sonraki adımı ise IMF’nin uyarılarına rağmen 1 milyar dolar değerinde ve 10 yıl süre ile Bitcoin tahvilleri çıkartmak olacak. Bu adım, ülkede mali sisteme katılımın artırılması açısından önem taşırken; ülkede kara para aklama faaliyetlerinin artma ihtimalinin endişe verici olduğu belirtiliyor.

6- İlk Bitcoin ETF’i arzı 

ABD’de Bitcoin vadeli işlem kontratlarına dayalı ilk borsa yatırım fonu (ETF), New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) işlem görmeye başladı. İlk ETF Proshares’a aitti ve devamında birçok Bitcoin ETF’i onaylandı. Bu her ne kadar önemli bir gelişme olarak görülse de spot Bitcoin ETF’i olmaması nedeniyle, yatırımcıların aldıkları Bitcoin ETF’leri doğrudan spot Bitcoin fiyatına yansımıyor.

7- Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’nin istifası kripto paralar için ne anlama geliyor?  

Bitcoin’le ilgili paylaşımlarıyla en çok dikkat çeken isimlerden biri olan Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin istifası yeni soruları da beraberinde getirdi. Sık sık Bitcoin’e olan inancını dile getiren Dorsey, yıl içinde 23,6 milyon dolarlık bir Bitcoin fonu başlattı. Ödeme şirketi Square’i ise Bitcoin yoluyla merkezi olmayan finansal hizmetler pazarına yönlendirme planlarını açıkladı ve yakın tarihte şirketin adını Block olarak değiştirdi. Twitter’ın eski CEO’su ayrıca internetin yerel para birimi olmak için en iyi adayın Bitcoin olacağını söylemişti. “Square veya Twitter’da olmasaydım, Bitcoin üzerinde çalışıyor olurdum” diyen Dorsey’nin ilerleyen dönemde atacağı adımlar merakla bekleniyor.

 

8- Kurumsal şirketlerin kripto paralara ilgisi artıyor

Yıl boyunca çok sayıda kurumsal şirketten kripto paralara yatırım haberi geldi. Visa, müşterilerine kripto para birimleri dünyasında yardımcı olmak için bir danışmanlık uygulaması başlattığını söyledi. Mastercard ise anlaşmalı olduğu bankaların Bitcoin ve kripto paralar konusunda daha fazla esneklik gösterebilmesinin önünü açtığına dair bir açıklama yaptı. ABD’nin en büyük sinema zinciri olan AMC sinema biletlerinin kripto para birimleriyle satın alınabileceğini duyurdu. Şirketlerin 2022 yılında da kripto para birimlerine ilgisinin artacağı savunuluyor. Facebook uzun süredir üzerinde çalıştığı kurgusal evreni Horizon’u daha iyi anlatabilmek ve metaverse entegrasyonunu hızlandırmak adına şirket ismini Meta olarak değiştirdi. Söz konusu değişikliğin ardından diğer oyun coinleri de hızla değer kazandı ve iki aylık süreçte katlanarak yatırımcısına da kazandırdı.

9- Ethereum’dan yeni bir iyileştirme adımı: Ethereum 2.0 

Piyasa değeriyle Bitcoin’in ardından ikinci sırada gelen Ethereum ağının akıllı sözleşmeler özelliği sayesinde kişiler arası para transferine ek olarak aralarında DeFi, NFT gibi öne çıkan trendlerin de bulunduğu birçok farklı iş modeli kurgulanabiliyor. Yeni iş modellerinin gelişmesiyle beraber ağ üzerinde oluşan işlem yükü artınca daha ölçeklenebilir ve doğa dostu olan Proof-of-Stake modeline geçiş başladı. Bitcoin, madencilik için kullanılan elektrik miktarının çok yüksek olması nedeniyle eleştirilirken; daha verimli mutabakat algoritmalarının hayata geçirilmesi ve blockchain ağları tarafından benimsenmesi önemli bir gelişme olarak gösteriliyor. Bu sürecin Web 3.0’a geçişi hızlandırması bekleniyor.

10- Kripto paralarda regülasyonların ayak sesleri duyuldu

Global anlamda artan regülasyon çalışmaları, mevcut sistemle entegrasyonu artırdı. Sektör için 2021 yılı, ayakları yere daha sağlam basan bir yapıya kavuşulması için önemli temellerin atıldığı bir yıl oldu. Söz konusu regülasyon çalışmaları ve bu çalışmalara yönelik sinyaller, kurumsal yatırımcının da ilgisini artırırken; çok sayıda farklı iş modellerini de ortaya çıkardı. Bu adımların en çok konuşulanı ise ABD’de kripto para endüstrisini de ilgilendiren maddelerin de olduğu 1,2 trilyon dolarlık altyapı paketi oldu. Söz konusu pakette, kripto para sektöründeki işletmeler için “komisyoncu” tanımları da yer aldı. ABD Milli Gelirler İdaresi, tasarının yasallaştırılmasıyla blockchain ağında faaliyet gösterenlerden rapor talep edebilecek ve bu faaliyette bulunanların kazançları üzerinden vergi alınmasının yolu açılmış olacak. Yasanın Ocak 2024’te hayata geçmesi; bu süre zarfında ise bazı değişikliklerin yapılabileceği öne sürülüyor.

Huobi uzay çekilişi 

Huobi Global, 8. yaş kutlamalarıında bir uzay çekilişi yaptı. 500 bin dolar değerindeki bu çekilişle bir Huobi kullanıcısı uzay seyahati fırsatı yakalarken söz konusu ödülün kazananı Huobi’nin resmi Twitter hesabından dünyaya duyurulacak.