İkinci El Otomobil Piyasasında Fiyatlar Düştü, Talepler Arttı 

İkinci El Otomobil Piyasasında Fiyatlar Düştü, Talepler Arttı 

Otomobilde ikinci el piyasasında son zamanlarda 120 bin TL’ye varan indirimler yaşanıyor. 

Dövizde yaşanan düşüşle beraber hareketlenen ikinci el araç piyasası, araç sahibi olmak isteyenler için cazip fırsatlar sunmaya başladı. İkinci elde online araç alım-satım platformu olan VavaCars, gerçekleştirdiği döviz kurunda yaşanan azalmaya paralel olarak başlatmış olduğu yeni kampanyası ile Her 48 saatte, 48 yeni araca” 20 bin liradan 120 bin liraya kadar indirimler uyguluyor.  

Son aylarda yaşanan döviz kurunda sert ve qni artışla beraber durma noktasına gelen otomobil satışlarında, tekrar canlanma başladı. Dolar ve Euro’da yaşanan düşüş, otomobil fiyatlarına indirim olarak yansırken, özellikle ikinci el pazarında hareketlilik yaşanmaya başladı. TÜİK verilerine göre, 2021 Ekim ayı sonu itibarıyla ikinci el otomobil satışları, 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 15,4 azalışla 6 milyon 776 bin adede gerilemişti. Dövizdeki düşüşle birlikte ikinci el otomotiv pazarında hareketlilik sinyalleri gelmeye başladı.

“Fiyatlarda ki indirimler talebi daha da canlandıracak”

Kurlarda yaşanan dalgalanma sebebiyle ikinci el araç pazarında aylardır süren bir durgunluğun var olduğunu söyleyen VavaCars Pazarlama Direktörü Alper Karaer, 2021 yılının hem sıfır araç hem de ikinci el otomobil pazarı açısından zorlu geçtiğini söyledi. Karaer, sözlerine şöyle devam etti: “2021 yılına baktığımızda bir yılda 6 lira yükselen dolar kuru yüzde 80 civarında artmış durumda. Diğer yandan arz talep dengesinin de ikinci el lehine işlediğini görüyoruz. Çip krizinin sonucu olarak yeni araç tedarikindeki sorun halen çözülmedi ve yakın zamanda da çözülecek gibi görünmüyor. Bu da talebin büyük oranda ikinci ele kaymasını sağlıyor.”

Döviz kurundaki normalleşmeyle birlikte piyasanın dengeleneceğini ve özellikle ikinci elde ertelenen talebin satışa döneceğini belirten Karaer, şu değerlendirmeyi yaptı: “İkinci elde fiyatlar 18 Aralık’a kadar sürekli artış göstermişti. Ancak 18 Aralık’tan sonra döviz kurlarındaki ani düşüşle birlikte pazar genelinde fiyatlarda yüzde 12 civarında gerileme gözlemledik. Paralelinde de ilan sayılarında düzenli bir artış görmeye başladık. Yani hem fiyatlarda bir azalma hem de arzda bir artış gerçekleşti. Uzun zamandır ertelenen bir talep var. Kurdaki normalleşmeyle birlikte fiyatların inecek olması, pazarı tekrar canlandıracaktır.”

“İkinci el oromobil almak için iyi bir fırsat”

Bu süreçte VavaCars olarak araç sahibi olmak isteyenlere en cazip ve güvenilir seçenekleri sunmaya devam edeceklerini belirten Alper Karaer, şöyle devam etti: “Şu anda ikinci el otomobil alımı için iyi bir fırsat oluştu diyebiliriz. Özellikle döviz kurunda yaşanan düşüşü fiyatlarına daha yüksek oranda yansıtmış firmalar, araç almak isteyenler için güzel fırsatlar sunmaya devam ediyor. Örneğin, VavaCars olarak günün gerçeklerine hızla adapte olup fiyatlarımızda 20 bin liradan 120 bin liraya kadar indirimler yaparak bu özel kampanyayı ikinci el otomobil almak isteyen kişilere sunduk. Aslında araç alımında en doğru zamanlarda olduğumuzu söyleyebiliriz. İkinci el araç pazarında, ‘anahtar teslim’ ve ‘en güvenilir’ işlem platformu olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Oyunun kurallarını değiştirmek için pazara girdik ve bunu da yapacağız.”

“Kampanyada olan araçlar 48 saatte bir yenilenecek”

Cazip olacak kampanyalarla ikinci el pazarını hareketlendirmeyi hedefleyen VavaCars’ın “Her 48 saatte, 48 yeni araca indirim” sloganıyla başlayan yeni kampanyası, 20 bin lira ile 120 bin lira arasında indirimler sunacak. Kampanya kapsamında, VavaCars’ın online araç satış platformu olan https://tr.vava.cars/ internet adresinde her 48 saatte bir, 48 yeni araçta indirimler uygulanacak. Böylece otomobil almak isteyenlerin beğendikleri bir araca cazip indirimlerle sahip olabilmeleri için iki günlük süreleri olacaktır.