İstanbul’a yakın uygun fiyatlı arsalara ilgi çok büyük

İstanbul’a yakın uygun fiyatlı arsalara ilgi çok büyük

Ülkemizde son zamanda satılık konutlarda fiyatların ortalama olarak yüzde 50 artışı, İstanbul’da bazı bölgelerde ise yüzde 100’e kadar çıktı. Artan konut fiyatlarından dolayı konut alma hayalinden vazgeçenler arsalara yöneldi. Uygun fiyatlı olması nedeniy ile İstanbul’da Esenyurt, Tekirdağ’da Çerkezköy ve Çorlu bölgeleri çok büyük bir rağbet görüyor.

Değer kazanmasını bekliyorlar

En başta ticari yapılar, birçok konutun ve arsanın satışını gerçekleştiren Gayrimenkul Danışmanı Gülcan Altınay, emlak satışları hakkında bilgiler verdi. Son bir sene içinde büyük fiyat artışlarının olduğunu söyleyen Altınay, “Konut fiyatları ülke genelinde yüzde 50 gibi artış gösterdi.  Bu oranlar İstanbul, izmir, ankara gibi şehirlerde gözde ilçelerde yüzde 100’e kadar arttı. İnşaat sektöründe maliyetlerin artması bunun en büyük nedeni. Bu nedenle birçok insan yaptıkları birikimleri ile konut alamaz hale geldiler” şeklinde konuştu.

Büyük bir kısım parasını yatırım araçlarında tutuyor

Ev fiyatlarının yükselmesi sebebi ile ev alamayanların yatırıma yöneldiğini söyleyen Altınay, “Büyük bir kısım parasını yatırım araçlarında tutuyor. Fakat bir kısım da arsalara yöneldi. Şimdi satın alıp arsaların değerlenmesini bekliyorlar. Özellikle değerinin altında arsa varsa kapış kapış gidiyor” şeklinde konuştu.

‘Tekirdağ ilçelerine rağbet çok fazla’

Arsa yatırımında en fazla rağbet gören yerler hakkında da bilgi veren Altınay, “Bütçe dostu olmasından dolayı İstanbul’da Esenyurt, Tekirdağ’da ise Çerkezköy ve Çorlu civarları rağbet görüyor.  Onun dışında Silivri’ye, Çatalca’ya yakın mahalleler de isteniyor. İnsanlar, buralarda küçük bir ev yapıp hafta sonu zamanlarını geçirebilecekleri yerler olsun istiyorlar. Pandemi sonrası 2-3 kat fiyat artmasına rağmen talep görmeye devam ediyor” dedi.

‘İmar durumuna bakılmalı’

Arsa alımı yaparken bazı konulara da dikkat etmeli.  Satıcıların bazıları imar, tapu gibi konularda yatırımcılarına yanlış bilgiler verebililirler. Gülcan Altınay şunları söyledi: “Arsa satın alımında öncelikle tapuya gidip üzerinde herhangi bir haciz var mı diye bakmak ve belediyeye gidip arsanın imar durumu hakkında sorgulama yapmak gerekir. Bunlarla uğraşmak istenmiyorsa da özel ekspertizle anlaşıp, ekspertize bütün arsanın araştırmasını yaptırılabilir. Tapuda da resmi olarak ödemelerde banka aracılığıyla işlemler yapılır ve imzalar atılır.”