İhsan Çulhalık: İnşaat fiyatlarının dizginlenmesinin yolu konut arzından geçiyor

İhsan Çulhalık: İnşaat fiyatlarının dizginlenmesinin yolu konut arzından geçiyor

İhsan Çulhalık “İnşaat fiyatlarının dizginlenmesinin yolu
konut arzından geçiyor”. İnşaat firmalarının 2022’de üzerinde duracakları konunun; üretim ve konut fiyatları olacağını belirten İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık “İnşaat şirketlerinin yeni yılda öncelikli konusu, üretim ve konut fiyatları olacaktır. Çünkü artan konut fiyatları, satışların olması gereken seviyeyi olumsuz bir şekilde etkileyecek. Konut fiyatlarının dizginlenmesinin yolu da konut arzından geçiyor” şeklinde konuştu.İ

İnşaatta %100 maliyet artışı daha fazla absorbe edilemeyecek

İnşaat firmalarının 2022 yılında öncelikle üzerinde duracakları konuların; üretimle, konut fiyatları olacağını belirten İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, inşaatta maliyetlerdeki yüzde 100’ün üzerinde reel artışın 2022 yılında daha fazla absorbe edilemeyeceğine dikkati çekti.

2021’de enflasyonda yaşanan artışı kontrol altında tutmak ve konut fiyatlarının daha fazla artmasını engellemek için inşaat firmaların konutlarda fiyat artışından uzak durmaya çalıştıklarını söyleyen Çulhalık “Güçlü müteahhitler yükselen inşaat maliyetlerini mümkün olduğunca halen devam eden projelerinde tüketiciye yansıtmadılar. Fakat, bundan sonra yapılacak olan yeni projelerde böyle bir durum maalesef ki imkansız bir hale geldi. Özellikle inşaatta en önemli hammadde olan çimento ve demirdeki artan maliyet artışları, konutların satış fiyatlarına yansıyacaktır. Bu nedenle inşaat firmaları için 2022 yılının öncelikli konusu kısıtlı konut üretimi ve konut fiyatları olacaktır. Çünkü artan konut fiyatları, konut satışlarında gelmesi gereken seviyeyi olumsuz bir şekilde etkileyecek. Konut fiyatlarının dizginlenmesinin yolu konut arzından geçiyor” diye belirtti.

Konut arzını, inşaat girdi maliyeti belirleyecek

2022’de inşaat maliyet artışları ve yeni konut arzının yine artan inşaat maliyetleri nedeniyle yetersiz kalmasından dolayı konut fiyatlarının tırmanışa geçeceğini söyleyen İhsan Çulhalık, kısa zamanda yeni konut üretimlerinin hızlanması gerektiğine işaret etti.

Pandemi biterse üretim artabilir

Konut kredisi faizleri, dövizin durumu, inşaat maliyet artışları ve yetersiz olan konut arzı gibi konuların sektörümüze yön vereceğine dikkat çeken İhsan Çulhalık “İnşaat firmalarının büyük bölümü pandemi döneminde pasif kalmayı ve konut üretimi yapmamayı seçti. Eğer yaşanan pandemi süreci daha fazla uzamaz ise sektör, önceden olduğu gibi üretim faslını daha hızlandırabilir.

Konut arzında yaşana yetersizliğin fiyatları daha da yukarı çekmemesi için artık üretim şart. Diğer taraftanda inşaatların ana girdisi olan arsanın uygun maliyetle sağlanabilmesi ile girdi maliyetlerindeki istikrar, konut arzını belirleyecek faktörlerdir.

Biz de bu sene, şu an satışı devam eden projemizde satışları bitirerek, yeni projelere başlamayı planlıyoruz. Beklentimiz; ekonomideki genel dengelenmeye paralel olarak satışlarımızı artırmak ve yeni projelere başlamak için uygun zemin ve şartların oluşturulmasıdır. Aksi durmda 2022 yılı, inşaat sektörü için zorlu bir süreç olacak” şeklinde konuştu.