Araç Kiralamada İptallerin Yüzde 30’u Düşük Kredi Notundan Oluyor

Araç Kiralamada İptallerin Yüzde 30’u Düşük Kredi Notundan Oluyor

Koronavirüs ile döviz kurlarındaki dalgalanmalar otomotiv sektörünü de etkilemeye devam ediyor.  Araştırmalar pazarda 11 aylık fiyat artış oranının yüzde 28 olduğundan araç satın alımına alternatif olarak kiralama seçeneği ön plana çıkıyor. Vatandaşlarımızın araç kiralama işlemleri findeks kredi notundan iptal işlemlerinin arttığını belirten miniyol.com Kurucu Ortağı Yaşar Çelik, kiralamalardaki iptallerin yüzde 30’unun bu nedenle iptal olduğunun altını çizdi.

Otomotiv sektöründe fiyatlar, vergiler ve döviz kurlarındaki dalgalanmalardqn dolayı el yakarken koronavirüs ile birlikte ortaya çıkan çip krizi ve üretimdeki aksaklıklar ise stok sorununa neden oluyor. Bu nedenlerle yeni araç almak isteyen kişiler zor duruma düşerken, son dört yılda yüzde 200 artan araç fiyatları karşısında kiralama seçeneği ön plana çıkıyor. Birçok kriter göz önünde bulundurularak yapılan kiralama işlemlerinde ise son dönemde iptallerde artış gözlemleniyor.

Araç Kiralamada Yaşanan İptal Nedenleri Ortaya Çıktı

Son zamanlarda artan iptaller sonrası online araç kiralama platformu miniyol.com, sistem içerisinden elde ettiği bilgiler ile nedenleri çarpıcı rakamlar ile ortaya çıkardı. Şirketin Kurucu Ortağı Yaşar Çelik, “ Araç kiralamada rezervasyon iptallerinin yüzde 54’ünün kullanıcı talebi, yaş yetersizliği, değişiklik vb. etkenlerden, yüzde 16’lık kısmının kredi kartı ile ilgili problemlerinden, yüzde 30’u ise findeks kredi notu yetersizliğinden kaynaklanıyor. Son zamanlarda düşük kredi notundan dolayı iptallerin, diğer etmenlere göre daha ç olduğunu gördük. Bunun sebebi ise döviz kurundaki dalgalanmalar. Döviz kurunun her bir kuruş yükselişinde şirketler ve kişiler üzerindeki yük artıyor. Bu da olumsuz durumlara sebep olabiliyor. Çünkü kredi notu sadece kredi kullanırken değil; araç kiralama, cep telefonu veya beyaz eşya alırken de önemli bir gösterge olarak kullanılıyor. Kişinin kredi notları oluşturulurken ise banka hizmet geçmişine bakılıyor” ifadelerini kullandı.