Konutta krizin çözümü için harekete geçildi

Konutta krizin çözümü için harekete geçildi

Dünyada etkisini devam ettiren Kovid pandemisi, her geçen gün derinleşen konut krizini de ortaya çıkardı. Bu ortaya çıkan konut krizinin neden oluştuğu araştırılmalı ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi gerekiyor.

Ülkemizde kentsel dönüşüm ile başlayan, daha sonrasında Kovid-19 pandemi salgını, üniversitelerde yüz yüze eğitime yeniden başlanması ve ayrıca yabancıların da Türkiye’de gayrimenkullere artan talebinin devam eden bu süreçte konut sektöründe farklı sorunlarla karşılaşmamıza neden oldu. Konut krizinin nedenlerinin araştırılması için ve tedbirlerin belirlenmesi için meclise araştırma önergesi verildi.

Dünyada konut krizine neden olan bazı unsurlardan birisi de konut ve barınmanın artık yatırım aracı haline gelmiş olması olarak belirtiliyor. Uzmanlar Türkiye’de de enflasyonla vede konut fiyatları ile kendini hissettirmeye başlayan bu krize karşı yeni tedbirlerin alınmasının gerektiğini ifade ediyorlar.

Ülkemizde konutta yaşanan sorun nasıl çözülecek?

Yaşanan bu konut krizinin kısa vadede çözüme kavuşabilmesi biraz zor gibi görünmüyor. Emlak sektöründe yürürlüğe alınan çeşitli uygulamalar, geliştirilen projeler ve uygulanan sınırlandırmalar ve salgının ekonomik gidişatı öngörülemez şekilde etkilemesi sebebiyle doğrudan çözüm üretilmesi zorlaşıyor. Bu yaşanan konut krizi kapsamda, küreselde bir insan hakkı olan barınma hakkının gelecekte yaşanacak büyük bir sorun haline dönüşmesini enellemek için gün geçtikte etkisini daha da artıran bu konut krizinin çok daha büyük bir ekonomik krize dönüşmesini engelleyebilmek amacı ile yeni adımların atılması gerekmektedir.

Meclise önerge verildi

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan ve 19 Milletvekilinin konut krizine yol açan nedenlerin araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacı ile bir Meclis araştırması açılmasına ilişkin önerge verildi.