Dacia Spring Türkiye’de bu fiyatla satışa çıkarsa peynir ekmek gibi satar!

Dacia Spring Türkiye’de bu fiyatla satışa çıkarsa peynir ekmek gibi satar!

Ülkemizde geçtiğimiz aylarda yaşanan döviz kurlarında artışlarla otomobillerin fiyatları çok artmış ve sıfır otomobil alma hayali kuran vatandaşlarımızın hayallerini ertelemesine neden olmuştu. Geçtiğimiz hafta yaşanan kur düşüşüyle fiyatlar bazı markalarda bir miktar gerilesede halen bir çok markada fiyatlar yüksek. 2022 yıında Dacia tamamen elektrikli bir modeli olan Dacia Spring modelini ülkemize getirmeyi planlıyor.

Dacia Spring elektrikli otomobil küçük bir suv model araç. Bu araç ülkemize gelirse fiyatının oldukça düşük olacağını şimdiden söyleyebilriz. Neden böyle söylediğimizi şimdi sizlere anlatacağız.

Dürüst olmak gerekirse geçtiğimiz hafta dolarda yaşanan düşüşle birlikte otomobil fiyatlarının biraz daha düşmesini bekliyoruz. Elbette bu beklentilerin ne kadarlık süre içerisinde reelde karşımıza çıkacağı şu anda belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Ayrıca akaryakıta gelen zamlar, hala geri çekilmiş değil. Çünkü yayınlanan kararname ile gelen indirimler ÖTV olarak yansıtılıyor. Bu nedenlede bu indirimler pompada karşımıza çıkmıyor. Bu durumda elektrikli otomobillere olan ilgiyi de günbegün tetiklemiş durumda. Ancak ülkemizde şu anda en ucuz elektrikli otomobil bile haddinden fazla pahalı. Bu durumda iki seçeneğimiz var. Birincsi uygun bir fiyatla geleceği beklenen TOGG olabilir.

İkincisi ise Dacia markasının 2022 yılı içerisinde ülkemizde satışa sunacağı ve en ucuz elektrikli SUV olarak lanse edilen Dacia Spring’i beklemek olabilir. Şu sıralarda Dacia Spring seçeneği biraz daha makul gibi görünüyor. Avrupa’da satışa çıkarılan Dacia Spring’in fiyatı ve elektrikli olmasından dolayı çok ilgi görmüş durumda ve kısa bir süre sonra da Türkiye’de bayilerdeki yerini alması bekleniyor.

Peki Dacia Spring’in Türkiye fiyatı kaç TL olacak?

2021 ylında Avrupa’da piyasaya çıkan Dacia Spring’in fiyatı, Avrupa’da ortalama 20 bin Eurolar civarında. Bu da ülkemizde 250 bin TL gibi bir fiyata denk geliyor. ÖTV ve KDV’yi eklediğimizde ise karşımıza 325 bin TL gibi bir fiyat çıkıyor.

Şunu belirtmek gerekli. Ülkemizde elektrikli araçlarda motor seçeneği 85Wh’ye kadar olan modellerden yüzde 10 ÖTV alınıyor. Dacia bu seçenekten yararlanmayı düşünüyor ve Türkiye’ye özel bir motor seçeneği üzerinde durduğu aldığımız bilgiler arasında. Normalde Avrupa’da satışta olan bu modelin motoru 158Wh. Yani demek oluyor ki önemli bir düşüş söz konusu.

Tabii bunlar şimdilik sızdırılan bilgilerden ibaret. Bu duyumların gerçek olup olmadığını öğrenmemiz için biraz zamana ihtiyacımız var maalesef. Eğer iddia edildiği gibi Dacia Spring Türkiye fiyatı 350 bin TL’nin altında olursa ciddi anlamda bu modelin ülkemizde yok satacağını düşünüyoruz.

Türkiye’nin en ucuz otomobillerinden birisi olan Renault Clio dahi şu an 250 bin TL’nin üzerinde bir fiyatla satılıyor. Bu açıdan baktığımızda Dacia Spring’in Türkiye’deki elektrikli otomobil pazarını ciddi anlamda genişleteceğini söyleyebiliriz.

Tabiki bu sadece bizim tahminimiz. Fakat Dacia Spring’in olabilecek etiket fiyatıyla ülkemizin yerli elekrikli aracı olacak TOGG’a rakip olacağı da bir gerçek.