2022 Yeni Honda Civic Tanıtıldı

2022 Yeni Honda Civic Tanıtıldı

2021 yılının merakla beklenen otomobillerinden bir tanesi olan yeni nesil Honda Civic Sedan tanıtımı yapılarak sonunda ortaya çıktı. Honda markasının 11. nesili olan Honda Civic, hem tasarım hem de teknoloji olarak pek çok yeniliği de beraberinde getirecek.

Tanıtımı yapılan 2022 Yeni Honda Civic’in iç mekan fotoğrafları basına ve Honda severlere paylaşıldı. Honda markası, çok daha premium ve çok daha modern bir hale getirdiği yeni Honda Civic’in iç mekanında konforu ve şıklığı daha öne çıkarmayı amaçlamış görünüyor.
Yeni Honda Civic Hatchback’in patent görselleride bu şekilde.
Japon otomotiv markası Honda, ülkemizde en popüler modeli olan Honda Civic’i 2021 yılıyla beraber baştan aşağı yeniliyor. Hem dış hem de iç mekan tasarımında adeta seviye atlayan yeni 2022 Honda Civic, mevcut modele kıyasla daha sade, daha basık ve daha “premium” bir tasarım sunmayı hedefliyor.  Honda bunun için yeni Civic Sedan tasarımında ‘maksimum insan, minimum makine’ felsefesiyle yola çıkarak ayrıca klasik Civic modellerinden esintilerde taşıyan tasarım konseptlerine de yer vermiş durumda. İç mekan tasarımında büyük ölçüde 2020 yılın en başarılı otomobillerinden biri olarak kabul gören Honda e‘den ilham alınmış. Yani daha açık bir dille söylemek gerekirse 2022 Honda Civic iç mekan tasarımında Honda e’nin modern dokunuşunun, önceki nesil Civic’in karizmatik havasının ve de Honda Accord’un “premium” tasarımının ortak bir karışımı olmuş diyebiliriz.

Yeni Civic boyutta büyümüş

11. nesil Yeni Honda Civic Sedan’ın aks mesafesi 35 mm artırılırken toplam uzunluğu da 33 mm daha artırılmış durumda. Ayrıca bunun yanı sıra arka iz genişliği de artırılarak araca ekstra denge sağlamış. Öte yandan görüş açısınıda genişletmek için marka A sütunlarının başlangıç noktasını da yaklaşık olarak 50 mm kadar geriye taşımış. Ve böylece ön tarafın uzunluğu artırılarak vurgu yapılmış. Düşük omuz çizgisi ile görüş açısının iyileştirilmesine katkı sağlamak için yan aynalar da kapıya taşınmış.

Yeni Civic daha dayanıklı olmuş

Japon devi Honda, 11. nesil yeni Civic Sedan’ı daha dayanıklı bir hale getirmiş. Araçta dayanıklılığı artırmak için yüksek mukavemetli çelik ve aluminyum kullanan marka, bu sayede aracın burulma direncini yüzde 8, eğilme direncini de yüzde 13 oranında artırmayı başarmış. Bu sayede arasın sürüş, yol tutuş ve güvenliğ eskiye nesil Civic’e göre daha iyi olan yeni Civic Sedan’ın ağırlığı ise 45 kilogram daha artmış. 2022 Honda Civic Sedan’da, travmatik beyin ve boyun hasarının azaltılması amaçlı olarak tasarlanan yeni ön hava yastıkları ve arka yan hava yastıkları da olmak üzere toplamda 10 adet hava yastığına yer verilmiş.

2022 Honda Civic Sedan’ın iç mekanı artık yenilenen kabinle ve tüm detaylarıyla karşımızda. Aracın yenilenen kabininde 10.2 inç dijital gösterge paneli ve 7 inç multimedya ekranı standart olarak sunuluyor. Bu yeterli gelmediyse, multimedya ekranının üst paketlerde 9 inç olarak karşımıza çıkabiliyor. Kablosuz Android Auto ve Apple Car Play desteğinin bulunduğu araçta yine üst paketlerde kablosuz akıllı telefon şarj ünitesi de yer alıyor.

İç mekan kalitesi artırıldı

11. nesil yeni Civic Sedan iç mekan tasarımında daha sade bir görünüme sahip ancak aracın iç mekanında kullanılan malzeme kalitesinin artırıldığını söylemek mümkün. Ve ayrıca ön konsolda boydan boya uzatılan, hava menfezlerini de kapsayan ızgara tasarım otomobile daha elit bir görünüm katmış. Konsolun merkezinde bulunan klima kontroller düğmeleri oldukça kaliteli ve gösterişli bir hale getirilmiş. Orta konsola geldiğimizde ise büyük bardaklıklar, USB girişleri ve elektronik park freni gibi düğmeler yer alıyor. Yeni Civic’in ses sisteminde ise 12 hoparlörlü Bose ses sistemine yer verilerek ses kalitesininde artırıldığını görüyoruz.

Yeni Honda Civic’in öne çıkan donanımları ise şunlar:

  • Koltuk Isıtma: Tek tuş ile çalışır hale gelen koltuk ısıtmanın 3 kademeli olarak çalışacağı duyuruldu.
  • Tek Tuşla Açılan Cam Tavan: Elektrikli olarak açılıp kapanacak olan cam tavan, içeriye temiz hava ve güneş ışığının girmesine izin veriyor.
  • Uzaktan Çalıştırma: Havanın soğuk olduğu zamanlarda anahtarın üzerinde olan tuşlardan faydalanarak motoru uzaktan önce çalıştırıp kabini sürüşe hazır sıcaklığa getirebilirsiniz.
  • 8 Yönlü Sürücü Koltuğu: Aşağı ve yukarı doğru 8 yönlü hareket ettirilebilen sürücü koltuğu, kolayca istenilen sürüş pozisyonu yakalayabiliyor.

Güvenlik teknolojileri iyileştirildi

2022 Yeni Honda Civic Sedan’ın sürüş asistanlarına geldiğimizde yer alan Honda Sensing isimli güvenlik teknolojilerinin eskiye nazaran daha geniş bir görüş açısı sunan yeni kamera sayesinde iyileştirildiğini görüyoruz. Daha iyi bir yazılım ve güçlü bir işlemci desteği de alan sistem, bisikletli, yaya ve diğer araçların yanı sıra şeritleri ve yol işaretlerini de daha hızlı ve kesin bir şekilde algılamayı başarıyor. Güvenlik teknolojileri açısından bu değişimle adaptif hız sabitleyici ve şerit takip sisteminin de daha iyi bir şekilde çalıştığı araçta artık trafik sıkışıklığı asistanına da yer verilmiş. Va ayrıca yeni Civic’te ilk defa karşımıza çıkan 8 adet sonar sensör de otomobile düşük hızda – örneğin park etme anında – otomatik fren desteği sağlayan bir yardımcı da kazandırmış.

2022 Model Honda Civic’in Teknik Özellikleri

Yeni Honda Civic Sedan, Amerşka’da LX, Sport, EX ve Touring versiyon donanımlarıyla satılacak. LX ve Sport donanımlarda 158 beygir güç ve 187 Nm tork üreten 2.0 litre dört silindirli atmosferik ünite yer alıyor. Bu ünitede, CVT blacak. EX ve Touring’deyse 1.5 litre turbo ünite kullanılmış. 180 beygir güç ve 240 Nm tork üreten motor bu sayede eski nesildekine göre 6 beygir ve 20 Nm kadar daha yüksek değerlere sahip. Bu seçenekte de CVT şanzıman tek seçenek.

 

158 beygir güç üretebilen. 1.5 litrelik turbo şarjlı ve 4 silindirli olan motor, CVT ve manuel şanzıman seçeneğine sahip. CVT şanzıman diğer birçok Honda modelinde olduğu gibi vites kulakçıklarıyla da kullanılabiliyor. Böylece kullanıcılar CVT şanzımanlı bir Civic alıp dilediğinde manuel vites deneyimini de yaşayabilecekler.

2022 Honda Civic Sedan 2021 yaz aylarında ABD’deki showroom’larda yerini almış olacak. Bundan birkaç ay sonra da Civic Hatchback versiyonunu göreceğiz. ABD’de satılacak versiyon şirketin Kanada’daki tesisinde üretilecek. Yeni Civic Sedan’ın fiyatıysa henüz belli değil.

Honda markasının ülkemizde fabrikasını kapatmasından dolayı Civic Sedan’ın ülkemizdeki üretimi bu yıl sona eriyor. Bu nedenle yeni nesil Civic Sedan’ın Tayland’dan ithal edileceği ve 2021 ekim ayı itibariyle ülkemizde olacağı söyleniyor.