1. çeyrek sonunda Gayrimenkulde Mısır, Konutta İran İlk Sırada

1. çeyrek sonunda Gayrimenkulde Mısır, Konutta İran İlk Sırada

 

EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancıların son iki yılın 1. çeyrek sonu itibariyle Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını mercek altına aldı. Buna göre; tüm gayrimenkul cinsinden yatırımlarda toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü sıralamasında Mısır, Türkiye’yi tercih eden ülkeler arasında ilk sırada yer alırken, Mısır’ı sırasıyla Filistin, Almanya, Afganistan, Yemen, Rusya Federasyonu, Irak ve İran takip ediyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancı yatırımcıların 2020 yılı 1. çeyrek dönem ile 2021 yılı aynı döneminde Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarını analiz etti. Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı verilerine göre; 2020 yılı 1. çeyreği sonunda 2 milyon 147 bin 694 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2021 yılı aynı döneminde yüzde 1 azalarak 2 milyon 123 bin 438 metrekare oldu.

Türkiye genelinde, toplam 9 bin 887 adet konut satıldı

Konut satışı özelinde TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; 2021 1. çeyrek itibariyle Türkiye genelinde, toplam 9 bin 887 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 9,7’lik bir düşüş görüldü. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2020’ yılı 1. çeyrek itibariyle yüzde 3,2 iken bu oran 2021 yılı aynı döneminde yüzde 3,8’e yükseldi.

Gayrimenkulde Mısır, konutta İran ilk sırada

2021 yılı 1. çeyrek itibariyle, yabancıların Türkiye genelindeki toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımları incelediğinde, ilk sırada Mısır yer alıyor. Bu kategoride bir önceki yılın birincisi Ürdün’ün yerini alan Mısır’ı Filistin, Almanya, Afganistan, Yemen, Rusya Federasyonu, Irak, İran, Kazakistan ve Çin takip ediyor.

Konut satış adedinde birincilik İran’ın
2021 yılı 1. çeyrek itibariyle Türkiye genelinde yabancılara yapılan toplam konut satış adedinde ise İran ilk sırayı aldı. İran’ı, Irak, Rusya Federasyonu, Afganistan, Almanya, Kazakistan, Yemen, Filistin, Çin ve Mısır takip etti.

Gayrimenkul yatırımında Bursa, Antalya ve İstanbul ilk üçte
Tüm gayrimenkul cinsinden en çok tercih edilen illerde toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında 2021 yılı 1. Çeyrek itibariyle yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği il Bursa olurken, Bursa ilini sırası ile Antalya, İstanbul, Konya, Sakarya, Mersin, Yalova, Muğla, Ankara, İzmir ve Samsun izledi.

Yabancı gayrimenkul yatırımlarında Körfez ülkelerinin payı azalıyor
Yabancı gayrimenkul yatırımlarında önemli bir ağırlığa sahip olan Körfez ülkelerinin, 2020 yılı 1. Çeyreğinde 525 bin 731 m² büyüklüğündeki tüm gayrimenkul cinsinde metrekare bazında yaptıkları yatırımlar 2021 yılı aynı döneminde yüzde 29,3 oranında azalarak 371 bin 710 m²’ye düştü. Toplam yabancı yatırımlarının içinde Körfez ülkelerinin durumunu da değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme, 2020 yılı 1. Çeyreğinde toplam yabancı yatırım içinde payı %24 olan Körfez ülkelerinin 2021 senesinin aynı dönemindeki payının %18’e düştüğünü ortaya koydu..

İstanbul’da yabancılara yapılan gayrimenkul satışlarında %48’lik artış

Yabancı yatırımcıların 2020 yılı 1. çeyrek dönemi ile 2021 yılı aynı döneminde İstanbul’da gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarımda ise, Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı verilerine göre; 2020 yılı 1. çeyreğinde 49 bin 108 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2021 yılı aynı döneminde yüzde 48 artarak 72 bin 514 metrekare oldu.

İstanbul’da İran yine birinciliği aldı
2021 yılı 1. çeyrek dönem itibariyle, yabancıların toplam adet bazında İstanbul genelindeki tüm gayrimenkul yatırımlarında, ilk sırada İran yer alıyor. Yabancıların İstanbul genelindeki toplam hisseye isabet eden yüzölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımlarında ise ilk sırada Yemen yer alıyor. Toplam adet bazında İran’ı Irak, Afganistan, Çin, Yemen, Filistin, Mısır, Pakistan, Rusya Federasyonu ve Azerbaycan takip ediyor.

İstanbul’da Yabancılara Konut satışında yüzde 6,5’luk düşüş

Konut satış adedi özelinde ise TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; 2021 1. çeyrek dönemi itibariyle İstanbul genelinde, toplam 5 bin 24 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 6,5’luk bir düşüş görüldü. İstanbul’da pandemide toplam alımlar bir önceki yıla göre azalırken vatandaşlık amaçlı alım oranı arttı.

Tüm Türkiye’de yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2020 yılı 1. çeyrek sonu itibariyle yüzde 3,21 iken bu oran 2021 yılı aynı döneminde ise yüzde 3,76’ya yükseldi.

İlçe tercihleri, Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir

İstanbul’daki gayrimenkul edinimlerinde yabancılar tarafından adet bazında en çok tercih edilen ilçeler sırasıyla Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Büyükçekmece, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Kağıthane ve Sarıyer ilçeleri ilk onda yer aldı.

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Hakkında: EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ, gayrimenkul sektörün uzman isimleri tarafından 2008 yılında kuruldu. EVA, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen Değerleme Şirketlerinden olup ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından finans kurumlarına, “gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmet verme yetkisine sahip şirketler arasındadır. Ayrıca uluslararası bir kurum olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de “Regulated by RICS” olarak ünvanı verilen ilk kuruluştur.
EVA Değerleme’nin kendi alanında 24 adet uluslararası ödülü bulunmaktadır. Finans piyasaları konusunda dünyanın önemli otoritelerinden Euromoney Yayın Kurumunun lider dergisi olan Euromoney Magazine her yıl dünyanın birçok ülkesinde çeşitli kategorilerde en başarılı kurumları bilimsel bir çalışma ile belirlemektedir. EVA Değerleme, 2011 senesinde Euromoney tarafından Değerleme Konusunda Türkiye En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması, 2013 senesinde Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde, 2014 senesinde ise “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Araştırma Firması” ödülüne, 2016, 2017 ve 2018 senelerinde tekrar Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde layık görülmüştür. 2020 yılında ise Euromoney’in “Real Estate Awards 2020” ödülleri kapsamında, Türkiye’nin en iyi Gayrimenkul Araştırma ve Gayrimenkul Değerleme firması seçilmiştir. Ayrıca uluslararası International Property Awards, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı 2013-2014 senesi ödüllerinde “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması” ve “Avrupa’nın En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması”; 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018 ve 2018-2019 senesinde ise arka arkaya tekrar “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması” olarak seçmiştir. Tüm bu ödüller yanısıra 2017 senesinde Global Brands Magazine tarafından “Best Property Appraisal Company, Turkey 2017”, 2018 senesinde tekrar Global Brands Magazine tarafından “Most Innovative Real Estate Valuation Brand, Turkey,2018 ödülüne layık görülmüştür.
EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, kurumsal imar barışı danışmanlığı hizmeti vermekte, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları, İstanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüler Raporu, İstanbul Yurt sektörü raporu gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır.