Fiat 500 hibrit ülkemie giriş yaptı

Fiat 500 hibrit ülkemie giriş yaptı

Fiat otomobil markasının ilk olarak 4 Temmuz 1957’de, İtalya Torino’da üretmiş olduğu ikonik model aracı Fiat 500’ün hafif hibrit motor seçenekleri artık ülkemizde satışa çıkarıldı. Fiat, Fiat 500 modelinde 2021 yılında da tarzı ve sürüş keyfinden ödün vermeksizin, tasarımı ile yaşam stilini, doğayı düşünen inceliklerle dolu teknolojilerle daha ekonomik ve de çevreci yeni hibrit motorları ile buluşturacak.

Yeni Fiat 500 hibrit 179.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa 1.0 litre hacimli, 70 beygir gücünde hafif hibrit motorla çıkacak. Fiar 500 hibrit Cult, Dolcevita, Sport ve Dolcevita versiyonlarla sunulan cabrio gövde seçeneği ile farklı müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya hazırlanıyor. Fiat 500, tasarım ayrıntıları ise ikonik modelin karakteristik özelliklerini korurken, çağa ayak uydururken çevreci vede ekonomik olduğunu gösteriyor.

Fiat 500’de görev yapan yeni nesil, 3 silindirli atmosferik emişli motor, 12V lityum iyon bataryası ile benzinli motor seçeneğine göre %20 yakıt tasarrufu sağlayabiliyor. 6 ileri vitesli manuel şanzımanla kombine edilen yeni nesil hafif hibrit motor teknolojisi, CO2 emisyon seviyesinde de %21’e kadar düşüş sağlıyor.

Fiat 500’ün 1.0 litre hacimli motorunda, kalkış ve hızlanmalar sırasında bir kayış yardımıyla enerji sağlanırken, yavaşlama ve/veya frenleme sırasında ise; aracın sahip olduğu hareket enerjisinden yararlanılarak, yeniden kullanılmak üzere 12 Volt’luk lityum iyon bataryasında enerji depolanıyor. Böylelikle 500, hem yakıt tasarrufu sağlıyor hem de emisyon miktarlarını azaltıp çevreyi gözetiyor.

Fiat 500’ün giriş versiyonu olan Cult versiyonda, Led DRL, elektrikli gövde rengi yan aynalar, vintage gösterge, 15 inç çaplı alaşımlı jantlar ve projeksiyon tipi farlar yer alıyorken ayrıca Bluetooth ve USB bağlantısını destekleyen 5 inç dokunmatik ekran, 6 adet hoparlör ve hız sınırlayıcı da Cult versiyonda standart olarak bulunuyor.

Fiat 500’de ki donanımlar

Dolcevita versiyonunda ise bunlara ek olarak, cam tavan, ön ve arka tamponda krom detaylar, çamurluk üzerinde “Dolcevita” logosu, kabinde ise dokunmatik ekranlı 7 inç AndroidAuto / Apple Car Play destekli bilgi ve eğlence sistemi, 7 inç TFT gösterge paneli ve otomatik klima, 16 inç alaşımlı janntlar, sis farları ve yağmur- karanlık sensörleri standart olarak yer alıyor. Kullanıcılar, Apple CarPlay ve Android Auto desteği sayesinde sürücü ellerini direksiyondan ve gözünü yoldan ayırmadan telefon görüşmelerini yapabiliyor, mesaj alabiliyor veya gönderebiliyor ve akıllı telefon üzerinden müzik dinleyebiliyor.

Fiat 500 hibritin Sport versiyonunda da 16 inç çaplı alaşım jantlar, spor direksiyon simidi, çamurluk üzerinde “Sport” logosu, otomatik klima, 7 inç Android Auto / Apple Car Play destekli bilgi ve eğlence sistemi, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu 50/50 katlanır arka koltuklar, hız sınırlayıcı ve cruise control yer alırken. Kabinde de ayrıca 7 inç TFT gösterge paneli ve kontrol paneli yer alırken sis farları ve yağmur, far ve arka park sensörleri de standart olarak yer alacak.