Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı ne oldu? Politika faiz oranı yükseldi mi, kaç oldu?

Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı ne oldu? Politika faiz oranı yükseldi mi, kaç oldu?

Piyasaların son günlerde gözü kulağı Merkez Bankası’nın 18 Şubat’ta açıklayacağı faiz kararındaydı. Merkez bankasının politika faiz oranının artıp artmayacağı merak edilirken çok sıklıkla “Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı ne zamansaat kaçta açıklanacağı ve faiz oranlarının ne olduğu” soruları arattırıldı.

Merkez Bankası Politika faiz oranını geçtiğimiz ay yüzde 17 olarak belirlenmişti ve bugün ise yine Merkez Bankası toplantısı var. Piyasalar Merkez Bankası’nın faiz kararını bekliyor.

Merkez Bankası (TCMB) bugün saat 2’de yaptığı toplantı sonrasında politika faiz oranını tekrar aynı oranda sabit tutma kararı aldı. Yani şu an itibariyle politika faiz oranı yüzde 17 olduğu açıklandı ve bu oranda devam edileceği duyuruldu. Ekonomik bir rahatlama olana kadar bu şekilde sıkı para politikasına devam edeceğini belirten Merkez bankası piyasaların beklentisi yönünde yeniden aynı faiz oranına devam etti. Ekonomi yazarlarının beklentisi 2021 3. çeyrekte 100 bazlık bir düşüş, 4. çeyrekte ize bir 100 bazlık daha düşün olabileceği yönünde.

Ülkemiz için hayırlı olması dileği ile piyasaların rahatlaması ve enflsyonun çift rakamların altına düşmesi dileği ile herkese bereketli günler dileriz.