Aralık ayında en uygun konut kredisi hangi bankada?

Aralık ayında en uygun konut kredisi hangi bankada?

Geçtiğimiz aylarda Merkez Bankası’nın başladığı ve uygulanmaya devam eden parasal sıkılaşma politikası ile konut kredisi faiz oranları yukarı yönlü çıkış göstermişti ve halen yukarı yönlü ivme devam ediyor. Bu yüzden hem kamu bankalarında hem de özel bankalarda konut kredisi faiz oranları yükseldi.

Bakalarda konut kredisi faiz oranları ne durumda, faizler ne kadar oldu?

2020 Haziran ayı içinde ucuz destek kredisi kampanyası başlatan devlet bankaları 1 Haziran 2020 tarihi ile ev almak s isteyen vatandaşlara yüzde 0.69 faiz oranı ile 1 sene ödemesiz dönemli kredi desteği sağlamaya başlamıştı.

Yaşanan bu süreçte dolar kuru, altın fiyatları ve enflasyon oranlarında ki yükseliş sonrasında kredi kampanyası son bulmuş ve kredi faizleri yükselmeye başlamıştı. 2020’nin son günlerinde Aralık ayı ortasında konut kredisi faiz oranları kamu bankalarında en düşük yüzde 1.50 civarlarına kadar yükseliş gösterdi.

Ziraat Bankası’nda sıfır konuta konut kredisi faiz oranı yüzde 1.50,

Ziraat Bankası’nda ikinci el konuta konut kredisi faiz oranı yüzde 1.65,

Halkbank’ta sıfır konuta konut kredisi faiz oranı yüzde 1.52,

Vakıfbank’ta konuta konut kredisi faiz oranı 1.49,

Halkbank’ta ikinci el konuta konut kredisi faiz oranı yüzde 1.67

Özek bankalarda en düşük konut kredisi veren bankalar hangileri?

Kamu bankalarının verdiği en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.49 ile Vakıfbank olurken, özel bankalarda ise en uygun konut kredisi veren banka ise ING Bank oldu. Konut kredisi çekmek için ING Bank’ı tercih eden kişilerin 120 ay vadeli 300 bin TL konut kredisi almaları durumund aylık taksit tutarları 5 bin 40 TL olarak oluyor. Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yükselişler halen devam ederken kredi oranları için Merkez Bankası’nın Aralık ayında faiz kararı sonrası bekleniyor…