Berat Albayrak: İstersek Doları düşürürüz. Ama Dolarla uğraşmıyoruz

Berat Albayrak: İstersek Doları düşürürüz. Ama Dolarla uğraşmıyoruz

Türkiye’de her gün sürekli yükselerek rekor üstüne rekor kıran döviz kurları ve altın fiyatları hakkında açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak şu açıklamada bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak giderek yükselen döviz kuru hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak yükselen dolar kuru hakkında rekabetçi kur politikası uyguladıklarınısöyleyerek dolar kuruna müdahale etmeyeceklerini söylemişti.

Dolar kuru neden yükseliyor?

Son zamanlardaki ekonomik gelişmelere değinen Bakan Albayrak doların yükselişinin neenlerini sıraladı:

1- Dünyada yaşanan belirsizlikler

2- ABD seçimleri

3- Pandemi

4_ Ülkeler arasındaki sıkıntılar olarak sıraladı.

Bakan Albayrak: Faizi yükselitrsek doları düşer ama bizim derdimiz bu değil

Yaşadığımız bu gelişmelerin dolar doların yükswlmwsinw nwdwn oduğunu belirten Bakan Albayrak ‘Bu ndenlerin hepsi döviz kurunun yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstersek düşürürüz. Faiz oranlarını yükseltirsek döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil. Döviz kurundaki yükseliş ne zaman duracak? Faiz oranlarınınartırılmasının da eksileri ve artıları var. Faiz yükselirse üretim düşer istihdam azalır. Bizim buradaki amacımız ithalatı azaltmak, üretimi artırmak, İthalat uyuşturucu gibidir ik kullanımda kendini iyi hissdersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür. Dövizde yaşadığımız bu hareketliliğin birkaç ay içinde bir dengeye oturmasını bekliyoruz’ şeklinde konuşarak dolar kuruna kesinikle müdahale etmeyeceklerini dile getirdi.