İkinci el konutlar için faiz oranı yenilendi!

İkinci el konutlar için faiz oranı yenilendi!

Kamu bankaları tarafından 2020 Haziran ayında başlatılan ‘avantajlı konut kredisi’ kampanyası güncellendi. İkinci el konutlarda sunulan 0.74 faiz oranı 0.79 oldu. Ayrıca 12 ay ödemesiz olan uygulamada kaldırıldı. İkinci el konutlar için uygulanan bir diğer 180 aylık ödeme planı da 120 aya çekildi.

12 ödemesiz dönem bitti

Haziran ayonda kamu bankaları tarafından başlatılan tğketicilerin finanasman ihtiyaçlarına uygun koşullarda destek amaçlı ikinci el konutlarda 12 ay ödemesiz ve 15 yıla kadar vadede değişiklik yapıldı. 12 ay ödeme fırsatı kaldırıldı, 180 ay 15 yıla kadar olan vade süresi de kaldırıldı. İknci el konutlar için uygulanan 0.74 faiz oranı da 0.79’a yükseltildi.

Ciddi bir fark oluştu

Yeni konut kampanyasında ki esas hedef sıfır konut stoklarını eritip yeni projelerin hayata geçebilmesinin önünü açmaktı ancak sıfır konuttan çok ikinci konuta talep daha fazla olunca hedeflenen sıfır konut stoğu eritme beklenen gibi olmadı.

TÜİK verilerine göre, üşle genelinde ilk kez satılan konut sayısı 2020 haziran ayında geçen senenin aynı ayına göre yüzde 152 arttı. Toplam konut satışı 58 bin 632 olsa da toplam konut satışları içinde ki payı yüzde 31 oldu. İkinci el konut satışları 2020 haziran ayında geçen senenin aynı ayına göre yğzde 245 artt ve a31 bin 380 konut satışı oldu.

‘Vatandaşlarımızın güvenli yapılara ihtiyacı var’

Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz. ekonomi yönetiminin peş peşe çok önemli adımlar attığına dikkat çekerken, ikinci el konut satışlarının sistemde faydasının sadece satan kişilere olduğunu belirtti Yılmaz. ‘Üretimde olan birinci el konutlarda ise onlarca sektöre, binlerce insana faydası var Bundan sonra birinci el konut piyasasının ağırlığını göreceğiz. Vatandaşlar daha güvenli yapılara ihityaç duyuyorlar’