Bankalar konut kredisi faiz oranlarını indirmeye devam ediyor

Bankalar konut kredisi faiz oranlarını indirmeye devam ediyor

Son günlerde bankalar konut kredisi faiz oranlarını indirmeye devam ediyorlar. Ve hergeçen gün kredi faizleri belli bir bandın altına inmeye başladı. En uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 0.69 civarına gerilerken, en düşük ikinci elde konut kredisi faiz oranı ise 0.76 civarlarına kadar geriledi.

Sürekli olarak gündemde tutulan konuların başında gelen daha öncesinde yüksek faizle konut kredisi kullanan vatandaşlarımız içinde halen yapılandırma müjdesi gelmedi.

Konut kredilerinde faiz oranları daha da düşüyor

Ev hayali kuran vatandaşlarımız için bankaların uyguladığı konut kredisi faiz oranlarının düşmesi çok önemli. Çünkü vatandaş ev hayalini gerçeğe dönüştürebilmek için toplu para ihtiyacını ancak bankaların kredi finansmanı ile kolayca sağlayabiliyorlar. Ancak burda vatandaş için önemli olan konu aylık ödenecek kredis ödemesinin yüksek olmaması. Bunun içinde bankaların kredi faiz oranlarını yüksek tutmaması önemli. Özel bankalar ve katılım bankalarının konut kredilerinde faiz oranlarını düşürmeye başlaması oldukça dikkat çekiyor.

Türkiye Finan Katılım bankası bankadan gayrimenkul alımında konut finansmanı kar payı oranını yüzde 0.69’a kadar düşürdü. Ayrıca banka bunun dışında çeşitli kampanyalarla yüzde 0.79 kar payıyla konut finansmanı sunuyor.

Kuveyt Türk Katılım Bankası’da son güncellemesi ile yüzde 0.76 oranla konut finansmanı sunmaya başladı.

Albarak Tük Katılım Bankası ise yakın zamanda duyurduğu yüzde 0.79 ve 0.83 kar payı ile ikinci el konut alımlarında finansman sunuyor.

Özel Bankalar ise yüzde 0.84’den başlayan faiz oranları ile kredi imkanları sunuyorlar.

Vatandaş yapılandırma müjdesi bekliyor

Vatandaş geçtiğimiz sene bu faiz oranlarından daha yüksek seviyelerde konut kredisi kullandı. Ortalama yüzde 1 üstünde oldu. Ancak şimdi yeni açıklanan bu faiz oranlarıyla vatandaş kredisini yeniden yapılandırabilirse ciddi anlamda indirimler alabileceklere. Ancak bankalar halen bu konuda bir adım atmış değiller ve bu konuda bir adım atılması heyecanla bekleniyor.