Koronavirüs Nedeniyle Emlak Vergileri Erteleniyor mu?

Koronavirüs Nedeniyle Emlak Vergileri Erteleniyor mu?

Müjde haber! Koronavirüs salgını nedeniyle birçok mağduriyet yaşayan vatandaşlarımız için devlet çeşitli sosyal yardımların yanısıra vatandaşlarımızın ödeme yapması gereken birçok ödemelerde kolaylıklar sunuyor. Bunkardan birisi de daha önce duyurduğumuz emlak vergilerinin ertelenmesi durumuydu. Milyonlarca vtandaşımızı ilgilendiren emlak vergisi ödemelerinini 1. taksidi hakkında önemli bir gelişme yaşandı. 2020 31 Mayı’da sona erecek olan emlak vergisi ödemeleri için Meclise soru önergesi verildi. Emlak vergisi ertelendi mi, ertelenecek mi sorusu merak ediliyor. Erlenenmezsse son ödeme tarihi ne olacak?

Ülkemiz sınırlarında taşınmaz sahibi olanların ödemesi gereken emlak vergisi için ödeme süreci hala devam ediyor.

Emlak Vergisi Ödemeleri Ertelendi mi?

Şu an için hayır ertelenmedi. Şimdiye kadar meclise sunulan soru önergleleri ve kanun teklifine rağmen bir erteleme kararı çıkmadı. Emlak vergilerinde ödemeler için erteleme kararı çıkmadığından halen ödeme süreci devam ediyor.

Meclise soru önergesi verildi

İYİ parti’den Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması için verilen soru önergesinde: ”Coronavirüs salgını nedeniylr vatandaşlarımız ekonomik anlamda olumsuz etkilemiştir. Vatandaşlarımız geçim sıkıntısı yaşamaktadır ve devletten yardım beklemektedir. Emlak vergisi ilk taksit ödemeleri Mart ve Mayıs ayları arasında yapılmaktadır. 1 Mart’ta başlayan vergi dönemi, 31 Mayıs’ta sona erecektir. Vergide ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılacaktır. Koronovirüs nedeniyle birçok işyeri işlerine ara vermiş, vatandaşlarımız ekonomik olarak güçlükler yaşamaya başlamıştır.  Sosyal devlet ilkesi gereğince bu ödemelerin ileriki bir tarihe faizsiz olarak ertelenmesi gerekmektedir” ifadesi ile erteleme yapılıp yapılmayacağı konusunda yanıt verilmesini istedi.

Emlak Vergisi Kanunu Değişikliği İçin Meclise Kanun Teklifi Verilerek Erteleme Talebi İstenmişti

Daha önce CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel’in meclise verdiği kanun teklifi ile emlak vergisi için erteleme talep edilmişti. Fakat halen hem Emlak Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi için hem de soru önergesi için bir gelişme yaşanmadı. 31 Mayıs 2020’de sona erecek olan emlak vergisi ödeme tarihi için bu nedenle bu güne kadar son kararın açıklanması bekleniyor. Bir erteleme kararı açıklanmazsa 31 Mayıs 2020 tarihi ile emlak vergisi birinci taksit ödemeleri sona ermiş oluyor.