AVM’ler iki kademeli şekilde açılacak!

AVM’ler iki kademeli şekilde açılacak!

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Hüseyin Altaş ‘Perakendecilerden talep gelirse, Bilim Kurulu muz da onaylar ise bizim hazırlıklarımız şu an tamam” dedi. İlk 2020 11 Mayıs tarihinde kademeli açılışla 2020 haziran ayının başından itibaren de tam kapasite ile açılmayı planladıklarını belirtti.

AVM’ler hiçbir yasak olmaksızın tümüyle kendi istek ve iradeleri ile kapattıklarını söyleyen Altaş, ‘Bizler pandemi başladığı anda AVM’lerin kapatılması ile ilgili olarak bir tavsiye kararı aldık ve de bunu hemen uyguladık. Bizim için önemli olan halkın sağlığıdır” şeklinde konuştu.

AVM’lerin kademeli olarak açılışı hakkında da bilgi veren Altaş, “Kentler olarak bir ayrımımız yok. Bütün kentlerde aynı zamanda açılış olabilir. Talep yoğun olan kentlere öncelik tanınabilir. Açılacak olan AVM’ler için tek tek inceleme yapılmalı. Kapalı ve açık mimarideki AVM’ler incelenmelidir. İlk etapta açık mimarideki AVM’ler açılabilir. Caddeye olan cephesi geniş olan AVM’ler daha kolay açılabilir. Kapalı mimarideki AVM’lere ise en son sıra gelecektir” diyee konuştu.

AVM’lerin açılışından sonra her şeyin dünkü gibi olmayacağını ve önleyici tedbirlerin getirileceğini dile getiren Altaş, “Belli sayıda vatandaşın girişi sağlanabilir. İçeri  girişlerde maske ve eldiven şartı getirilebilir. AVM girişlerinde ateş ölçümü yapılabilir. AVM’ler içerisinde her noktada önlemlerimizi alıyoruz. Dezenfektanlar yerleştirilecek çeşitli noktalara ve AVM’lerin düzenli olarak dezenfekte çalışmaları yapılacak. Biz kademeli olarak 11 Mayıs’ta açışa hazırız. Sinema, çocuk oyun parkları, restoran gibi alanların tekrar açılması mümkün değil. Kademeli olarak mağazalar açılacak. Ancak bu saydığım mağazaların açılması için bu mağazalarla ilgili yasakların kalkması gerekiyor.” şeklinde konuşarak Bilim Kurulu ne önerirse o adımları atacaklarını, sürekli olarakta Bilim Kurulu ve bakanlık ile istişarelerinin devam ettiğni söyledi.