11 Mayıs’ta açılacak AVM’lerde havalandırmalara dikkat!

11 Mayıs’ta açılacak AVM’lerde havalandırmalara dikkat!

Türkiye’de, koronavirüs salgınıyla verdiğimiz savaşta yeni bir döneme giriyorus. Normalleşmede adımlar atmaya başladık. 11 Mayıs 2020’de AVM’lerin açılma kararı alınırken, evlerinden çalışan bazı şirketler de ofis ortamına dönecekler. Haziran ayıdan sonra ise turistik otellerin misafirlerini ağırlaması bekleniyor. Fakat normalleşme adımlarını atarken Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarına mutlaka uymak gerekiyor.

Koronavirüs, havada taşınabilir

Uzmanlar, yakında açılacak olan AVM’ler, iş merkezleri, oteller gibi büyük mekanlarda kullanılan ısıtma, soğutma ve havalandırma tesisatlarında önlem alınması konusuna dikkat çekiyorlar. Çünkü virüs yüklü ve havada asılı kalabilen parçacıkların hava akımlarıyla taşınabileceği de düşünülüyor. Bilkar Soğutma Genel Müdürü Gökhan Kargı da büyük mekanlarda havalandırma sistemleriyle ilgili alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.

Kapalı alanlarda sürekli temiz hava verilmeli

Koronavirüsün yakın temasla geçilen insanlardan bulaştığını fakat havalandırmanın akım hızıyla damlacıkların daha uzak mesafelere taşınmasına katkı sağlayabileceğine dikkat çeken Gökhan Kargı, “Bunun önüne geçebilmek için ortama temiz hava verilip, içerideki kirli havayı dışarı atarak ortamdaki virüs miktarı en azından azaltılmaya çalışılabilir. Havalandırma sistemi mevcut havayı sirküle ediyorsa risk artar. İçerideki havayı dışarıya verip dışarıdan temiz hava alınması en doğru yol” dedi.

Enerji tasarrufları ikinci planda

Gökhan Kargı, bu dönemde havalandırma sistemlerinde enerji tasarrufunun düşünülmeden tam kapasiteli çalıştırılması gerektiğini söyledi. Kargı, “Havalandırmalar yüzde 100 kapasiteli çalıştırılmalı. Hatta seviyesi düşürülse geceleri dahi çalışmaya devam etmeli. Bu yapılamıyorsa da insanlar binalara girmeden en az 2 saat önce havalandırma sistemleri açılmalı” diye konuştu.

Havalandırma bakımlarına çok özen gösterilmeli

Gökhan Kargı, büyük mekanlarda iklimlendirme sistemlerinin bakım ve periyodik muayenelerinin de çok önemli olduğunu belirtti. Kargı, bu dönemde bakıma daha çok özen gösterilmesi ve eskiye göre daha sıklaştırılması gerektiğine dikkat çekti.