Türkiye genelinde 507 uçak yerde uçmayı bekliyor!

Türkiye genelinde 507 uçak yerde uçmayı bekliyor!

Dünya genelini etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) en çok etkilediği sektörlerin başında havacılık sektörü geliyor. Dünyada genelde uçuşlar yüzde 90, Türkiye’de ise uçuşlar yüzde 89 oranında azaldı. Sorun sadece satılamayan biletler değil, yerde duran uçakların her geçen gün uçma kabiliyetini yitiriyor olması.

Yerde duran uçmayan uçaklar havayolları için zarar demek. Bu zararda koronavirüs sürecide uluslararası havacılık sektöründe bugüne kadar toplam yaklaşık olarak 400 milyar doları bulmuş durumda. Bu ise sektörün geneli için yüzde 40 gibi bir küçülme demek oluyor. Tüm havayolu şirketlerinin 2019 rakamlarını yakalaması tam 3 senelik bir süreyi bulacaktır.

Türk havayolları kapsamında uçan 570 uçak bulunuyor. Bu uçaklardan an itibarıyla 507 adedi yerde duruyor. Uçmayan uçaklar maliyetleri ise bakımlarıyla birlikte ikiye, üçe katlanıyorlar. Uçaklar ise Türkiye’nin farklı havalimanlarında tekrar uçacakları günleri bekliyor. En çok yerde bekleyen uçak 179 adet ile İstanbul Havalimanı alanında bulunuyor. 98 adet ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci, 95 adet ile sivil ticari uçuşlara kapatılan Atatürk Havalimanı üçüncü, 45 adet ile Antalya Havalimanı dördüncü, 28’er adetle Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes Havalimanları ise beşinci sırada izliyor.